Kiderült, miért élhetnek tovább a macskák, mint a kutyák

A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Kiderült, miért élhetnek tovább a macskák, mint a kutyák

Közzétéve: 2025. 05. 21 - Fotók: welovedogz.hu • 2 perc olvasás

Kiskutya a DOGZ Fesztivál közös falkasétáján

Az eddigi adatok alapján a macskák tovább élnek, mint a kutyák. Egy friss kutatás ennek okait vizsgálta.

A Bath Egyetem által vezetett nemzetközi kutatásban az emlősfajok közötti evolúciós különbségeket vizsgálták. Ehhez 46 emlősfaj maximális élettartam-potenciálját vették alapul, és feltérképezték a fajok közös génjeit.

A maximális élettartam-potenciál (maximum lifespan potential; MLSP) egy faj valaha feljegyzett leghosszabb élettartama, nem pedig az átlagos élettartam, amelyet olyan tényezők befolyásolnak, mint a ragadozás, valamint a táplálék- és más erőforrások elérhetősége.

A tanulmányból kiderül, hogy a hosszabb életű fajokban a kutatók több olyan gént találtak, amelyik az immunrendszerhez kapcsolódó géncsaládokhoz tartozik. Ez arra utal, hogy ez az egyik fő mechanizmus, amely az emlősök hosszabb élettartamának evolúcióját irányítja.

Az agyméretet is alapul vették a vizsgálatban, amelynek kapcsán megfigyelhető egyfajta tendencia, de a tudósok annak ellentmondó példákat is sorakoztatnak. A viszonylag nagy agyú delfinek és bálnák maximális élettartama 39, illetve akár 100 év is lehet, míg a kisebb agyú egereké mindössze egy-két év. Ugyanakkor vannak olyan fajok, köztük a vakondpatkány, amelyek kisebb agyuk ellenére akár 20 évig is élhetnek. Ugyanígy a denevérek is tovább élnek, mint arra az agyméretükből következtetni lehetne. Ezeknél a fajoknál a genomelemzés során azt találták, hogy mindegyikőjük esetében több az immunrendszerrel kapcsolatos gén.

Képeken az év legnagyobb kutyás fesztiválja, a DOGZ Fesztivál

Dogz

Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várták az érdeklődőket május 1-jén a Városligetben megrendezett DOGZ Fesztiválon.

Itt olvashatod el képes beszámolónkat az első képgalériával.

Ezek az eredmények arra utalnak, hogy az immunrendszer központi szerepet játszik a hosszabb élet fenntartásában, valószínűleg azáltal, hogy eltávolítja az elöregedett és sérült sejteket, megfékezi a fertőzéseket és megakadályozza a daganatképződést. A vizsgálat azt mutatja, hogy nemcsak a kisebb mutációk (például egyes génekben vagy útvonalakban), hanem a nagyobb genomikai változások (egész géncsaládok duplikációja és bővülése) is döntő szerepet játszhatnak az élettartam alakításában.

idős öreg szálkás tacskó AÉK Válóczi borító Az immunrendszernek kiemelt szerepe lehet az életkor alakulásában / Fotó: welovedogz.hu

Dr. Benjamin Padilla-Morales, a Milner Evolúciós Központ és a Bath Egyetem Élettudományi Tanszékének munkatársa, a tanulmány első szerzője ekképp fogalmaz:

A két jellemzőnek közös evolúciós útja van, és a nagyobb agy potenciálisan viselkedési előnyökkel jár. Tanulmányunk azonban arra is rávilágít, hogy az immunrendszer nemcsak a betegségek elleni küzdelemben játszik meglepő szerepet, hanem az emlősök evolúciója során a hosszabb élet fenntartásában is. A nagyobb agyú fajok nem csak ökológiai okokból élnek tovább; genomjukban a túléléshez és fenntartáshoz kapcsolódó gének párhuzamos bővülése is megfigyelhető. Ez azt mutatja, hogy az agy mérete és az immunrendszer ellenálló képessége, úgy tűnik, kéz a kézben járt a hosszabb élet felé vezető evolúciós úton.

A kutatók legközelebb a tanulmányban kiemelt, rákhoz kapcsolódó géneket tervezik megvizsgálni, hogy tovább bontsák e gének és az élettartam közötti kapcsolatot, és még pontosabb képet kapjanak arról, miért van ekkora különbség az emlősök élettartama között.

Értsd a kutyád! – Modern gazdik kézikönyve

Értsd a kutyád! könyv

Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most 10% kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!

Megveszem!

Kövess minket!

életkor kutya életkora genetika kutatás

Kapcsolódó cikkek