A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!
2024_09_par-kutyakkal-1024x535.jpg

A helyes módszer mellett arra is kitérünk, miért fontos, hogy a gazdák az utcán is összeismertessék kedvenceiket séta közben.

Ahhoz, hogy helyesen tudj bemutatni egymásnak két kutyát, szükség van felkészültségre, valamint időre. Ám a legtöbb esetben ez a tudás és időráfordítás elengedhetetlen, hiszen hatással van az állat mindennapjaira. Mindjárt részletezzük is, miért!

sétáló franci bulldog AÉK A séta közbeni ismerkedés mindkettőtöknek pozitív élmény lehet / Fotó: Az Én Kutyám

Ezért fontos, hogy bemutassátok egymásnak a kutyákat a napi séták során

Egyes állattartók azon a véleményen vannak, hogy jobb távol maradni az idegen kutyáktól, az esetleges konfliktusok elkerülése végett. Ez több okból is helytelen érvelés! Egyrészt a kutyának már a kezdetektől – sőt, akkor igazán – szüksége van a különféle ingerekre, hogy megfelelően szocializálódjon. Ebbe beletartozik a más négylábúakkal való ismerkedés, egyúttal a velük való helyes viselkedés kialakítása.

Másrészt a legtöbb probléma épp abból adódik, hogy egy szocializálatlan eb rosszul reagál egy számára ismeretlen helyzetre, például egy fajtársa közeledésére. Ráadásul a kutyáknak ugyanúgy szükségük van a társaságra, mint az embereknek. Így az elkerülés helyett a megfelelő felkészítés a kulcsa a nyugodt barátkozásnak. Emellett neked is élvezetes programmá válik a sétáltatás, ha néha-néha szóba elegyedsz más gazdákkal is. (Többek között ezt emelik ki, mint a kutyasétáltatás egyik emberre gyakorolt pozitív hatását. )

Miként járj el helyesen, ha be szeretnéd mutatni kedvencedet egy másik négylábúnak?

Fontos, hogy ne hagyjátok az állatokra a dolgot! Ezalatt azt értjük, hogy ne engedjétek laza, hosszúra engedett pórázon egymásra a két kutyát, helyette kövessétek az alábbi lépéseket. A kezdeti pozitív élmények megalapozzák a további jó kapcsolatot az állatok között. Ellenkező esetben pedig örökre veszélyt jelenthet a másik eb a tied számára, és fordítva. Emiatt csak lassan, fokozatosan barátkozzatok!

0.) Kérdezz

A nulladik lépés, hogy kérdezz! Ha a szembejövő eb reaktív, már nagyon idős, emiatt érzékenyebb, vagy épp betegségből lábadozik, akkor jobb, ha csak szépen elsétáltok egymás mellett. Tartsd tiszteletben a másik gazda kérését! Ha nem is indokolja meg, miért nem akar ismerkedni, akkor is fogadd el, hogy erre minden bizonnyal jó oka van.

2024_03_aek-vegyes-10-scaled.jpg A megfelelő alapok megalapozzák a későbbi jó viszonyt / Fotó: Az Én Kutyám

1.) Legyen megfelelő a felszerelés

A flexi póráz ebben az esetben (sem) ideális, hiszen túl nagy mozgásteret ad a kutyának. A nyakörvből, illetve a hámból se tudjon kibújni az eb izgatottságában. Az is eredményesebbé teszi a dolgot, ha van nálad jutalomfalat.

2.) Válasszatok semleges helyet

Ha célzottan ismerkedni mentek, például egy barátod kedvencével, akkor válasszatok mindkét állat számára semleges helyszínt, és itt mutassátok be először egymásnak a két kutyát. Ezzel kivédhető az esetleges területféltés.

3.) Tartsátok a távolságot

Kezdetben legyen a két jószág között pár méter távolság, amit idővel majd fokozatosan csökkentsetek. Ezt alább részletezzük.

4.) Figyelj kedvenced testbeszédére

Amikor bemutattok egymásnak két kutyát, mindig figyeljetek mindkét eb testbeszédére. Az alábbi agressziós létra bemutatja a figyelmeztető jelzések egyes fokozatait. Már a legelső jelekre el kell távolodnotok egymástól, nehogy negatív élményként raktározódjon el a találkozó.

Agressziós létra Grafika: Az Én Kutyám; adatok forrása: myanimalcare.org

5.) Te is maradj nyugodt

Fontos, hogy az izgalmad és az idegességed átragad a kutyára, ahogy a nyugalmad is segít számára is ellazulni. Ehhez mérten fontos, hogy magadat is készítsd fel a programra, illetve megtanuld jól kezelni ezeket a helyzeteket. Ebben is sokat segít, ha ismered a kutyák testbeszédét, hiszen így már a legkisebb jelre is azonnal tudsz cselekedni. Így nem kell félned, hogy váratlanul atrocitás ér titeket, vagy a ti okoztok kellemetlenséget. A vidám, jókedvű dicséret is motiválja az ebet.

6.) Sétáljatok párhuzamosan

Kezdetben az ismerkedés legjobb módja a párhuzamos séta. Kezdetben legyen köztetek elég nagy távolság, hogy az állatok ne vonják el egymás figyelmét, és mindig dicsérjétek őket, ha semlegesen viselkednek.

7.) Cseréljetek helyet

Ha a két kutyus teljes nyugalomban baktat egymás mellett, cseréljetek helyet, és visszafelé menjetek a másik páros útvonalán. Így az ebek megismerhetik egymás szagát.

kutya szimatol AÉK A szimatolás nagyon fontos a kutya számára / Fotó: Az Én Kutyám

8.) Testközelben

Ha pedig ez sem okozott semmi problémát, akkor eljött az ideje, hogy egymás mellett folytassátok a sétákat. Meglehet, hogy több alkalomra lesz szükség, míg eljuttok eddig a pontig, amivel nincs semmi gond, ne siettessétek a folyamatot. Sőt, az is előfordulhat, hogy az addig teljesen nyugodt kutyákat felkavarja a közelség. Ez is normálisnak mondható. A lényeg, hogy mindent fokozatosan, az állatok reakciót figyelve vezessetek be. Így nagy valószínűséggel tesztek szert új barátokra, sétapartnerekre.

A cél az, hogy fokozatosan csökkentsük a távolságot a két kutya között, amíg egymás mellett tudnak sétálni. A zökkenőmentes bevezetéshez azonban több párhuzamos sétáltatásra is szükség lehet, mire mindkét kutya elég nyugodt lesz ahhoz, hogy közelebb kerüljön egymáshoz.

Ahogy NE mutass be egymásnak két kutyát!

A túl direkt, szemből való közeledés stresszes lehet még az általában nyugodt kutyáknak is. A már említett érzékenyebb (reaktív, idős, beteg, lábadozó stb.) ebeknek nehezebben mehet az ismerkedés, sőt, esetükben az idegenekkel való próbálkozás nem is feltétlenül javasolt. Egy reaktív négylábúval feltétlenül keress fel egy felkészült kiképzőt, aki segít kezelni a problémát.

Hogy mit is jelent pontosan a reaktivitás a kutyák esetében, itt részleteztük. A figyelmeztető jeleket is sorra vesszük a cikkben. Ha ezeket tapasztalod, valószínűleg szükségetek van szakértői segítségre.

Kövess minket!

kommunikáció kutya bemutatás nevelés reaktív kutya séta sétáltatás szocializáció testbeszéd

Kapcsolódó cikkek

Egészség

2024_03_tacsko-beteg-szeret-fb-1024x535.jpg

A kutyád életébe kerülhet, ha ezt a két hangot összetéveszted

Egészség

Kutyaélet

Ápolás

2025_01_kutyapelenka-hasznalata-1024x535.jpg

A kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod

Ápolás
2025_01_shiba-inu-koromreszeles-1-1024x683.jpg

Ha kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás

Ápolás
2023_12_valoczi-tel-ho-fb-1024x535.jpg

A téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya

Ápolás

Oktatás