A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Magyarországon is bevezethetik a DNS-nyilvántartást

Gerhát Petra

2025. 02. 20.

2022_09_gettyimages-1388176375-1024x683.jpg

A terézvárosi önkormányzat DNS-nyilvántartás bevezetését fontolgatja a kerület számára legnagyobb problémát jelentő ügy miatt. Mint mondták, több fronton is küzdenek a kutyaürülék ellen.

A budapesti kerületek között arányaiban a legtöbb kutya Terézvárosban él. A VI. kerületi önkormányzat köztisztasági problémáit is növeli az ebek száma, de a felelőtlen gazdik is, akik nem szedik össze a kutyapiszkot. Az önkormányzat ezért DNS-nyilvántartás bevezetését tervezi.

2020_12_gettyimages-1279524663-scaled.jpg Hamarosan DNS-minta alapján azonosíthatják be azokat, akik nem szedik fel a kutyagumit

Több városban is sikeres a DNS-nyilvántartás

Világszerte egyre több város veszi fel a harcot a kutyaürülék ellen DNS-nyilvántartással. A cél, hogy az ebtulajdonosokat rákényszerítsék arra, hogy kutyájuk dolga végeztével takarítsák el utána az ürüléket. Ennek érdekében az ebregisztráció során DNS-mintát vesznek a kutyáktól. Ha pedig földön hagyott ürüléket találnak, abból kiderül, ki hagyta ott. A szabálysértőknek természetesen bírság is jár. Terézvárosban ráadásul kiemelkedően magas a kutyások száma,

az alig 2,4 négyzetkilométernyi kerületben 2600 kutya él a legutóbbi ebösszeírás adatai szerint.

Ugyan a nyilvántartás bevezetése Terézvárosban még várat magára, azt, ha valaki nem takarít kutyája után, már most is bírságolja a közterület-felügyelet. 100 ezer forintja bánja annak, aki nem hajol le a kutyakakiért.

Hamarosan létrejöhet az első DNS-nyilvántartás Budapesten

Amint arról a Terézvárosi Önkormányzat lapunkat tájékoztatta, próbálnak minél több információt begyűjteni az eljárásról a nemzetközi példák nyomán.

„Megkerestük például azokat az önkormányzatokat, a spanyol Malaga és az olasz Malnate önkormányzatát, akik ezt már bevezették. Kértük, hogy osszák meg velünk a tapasztalataikat a gyakorlati kivitelezésről és a módszer hatásáról” – közölték.

Terézvárosban az egyik legnagyobb közterületi probléma, hogy sokan nem szedik fel a kutyájuk után az ürüléket. Ez egyrészt számtalan lakossági panaszt szül, másrészt állandó feladatot ad a köztisztasági cégünknek. Évente több mint 10 millió forintot fordít az önkormányzat kutyaürülék-tartó szemetesek kihelyezésére és karbantartására, ingyenes ürülékgyűjtő zacskókra, tájékoztató és figyelmeztető kampányaink vannak, ennek ellenére a probléma folyamatos.

A lakosoktól kutyaürülékügyben érkezik a legtöbb panasz és bejelentés az önkormányzathoz. Ezért nem is várnak addig, amíg a nyilvántartást bevezethetik, február 15-én hangsúlyos kampányt indítottak. 150 köztéri kamera és a közterület-felügyelet ellenőrzi az alapvető felszerelés meglétét, és bírságol, ha hiányt tapasztal.

„A chip, a póráz és az ürülékgyűjtő zacskó hiánya miatt, vagy tettenérés esetén akár 100 ezer forint is lehet a büntetés, amit a rendészek a helyszínen kiszabhatnak. Erre egy hónapon át közterületi plakátok, online kampány hívja fel a figyelmet a kerületben Ne hagyd szarban Terézvárost! szlogennel” – sorolták, mi várható a következő hetekben a belvárosi kerületben. 

Kövess minket!

büntetés felelős állattartás kutya ürülék pénzbírság szabélysértés

Kapcsolódó cikkek