Kutyával két keréken, erre figyelj, ha kedvenceddel bicikliznél
Közzétéve: 2023. 07. 09 • 3 perc olvasás
Közzétéve: 2023. 07. 09 • 3 perc olvasás
Szigorú szabályok vonatkoznak a kutyás bringásokra. A KRESZ előírása szerint két alapvető szabályt kell betartani, hogy megelőzzük a bajt.
Nincs jobb annál, mint a kellemes nyári időben biciklire pattanni, fogni a kedvencünket, és mozogni egyet. Kikapcsol, feltölt, szórakoztat. Igazi élményt nyújt a sűrű mindennapok közepette. Pontosabban igazi élmény lehetne, ugyanis - ahogy korábbi cikkünkben bővebben írtunk róla - a KRESZ szabályai egészen mást mondanak. Nem tilos a kutyával a biciklizés, azonban van néhány szabály, amit kötelező betartani.
A KRESZ tiltja, hogy kerékpáron ülve állatot vezessünk - szabályszegés esetében a helyszíni pénzbírság 5 ezer forint. A szabályozások célja, hogy a lakosság elkerülje az esetleges baleseteket. Vagyis, éppen elég komoly közúti sérülés származott abból, hogy egy gazdi kerékpározás közben sétáltatta a kutyáját. Érthető, hogy a rendvédelem megelégelte ezeket az eseteket, és külön rendeletet hozott a kutyás kerékpározásra. Ennek értelmében csak egy módon vezethetjük magunk mellett a kedvencünket, ha kerékpárral közlekedünk: gyalogosan. Ameddig toljuk a biciklit, és pórázon van mellettünk az eb, addig minden rendben, a rendőr sem büntethet meg érte. Illetve így mindenki számára sokkal biztonságosabb a közlekedés. Mert még a profi bringások is hibázhatnak, nemhogy a hobbi kerékpárosok, akik egy állatot fognak biciklizés közben a fél kezével. A kutya bármikor megránthatja a gazdája kezét, ha például megijed egy másik járműtől, legyen szó egy hangosabb autóról vagy a megkülönböztető jelzést használó autótól. Ezért fogadjuk el, hogy magunk, a kedvencünk és mások testi épsége érdekében ne sétáltassunk kutyát bringázás alatt.
Sokan a kerékpár kosárba teszik az ebet, hogy együtt biciklizzenek kedvencükkel. De erre is külön rendelet vonatkozik. Lehetőleg a szállító eszközt helyezzük a két kerék-tengely közé. A vezető háta mögött vagy előtte – a csomagtartóhoz rögzítve, vagy annak a helyén – külön feltételekkel helyezhető el az élő állat szállítására alkalmas kosár. Fontos, hogy a kutya ne tudjon kiugrani belőle, de ne is szoruljon be. A lábai és a farka semmi esetre sem érjenek a kerékhez, nehogy eltörjön vagy megsérüljön útközben. Valamint az elölre helyezett kosár ne akadályozza a kormányzást. Egyúttal figyeljünk arra, hogy biztonságos tempóval haladjunk. Ha megszoktunk egy gyors sebességet, akkor is lassítsunk, amikor kedvencünket szállítjuk kerékpáron.
Azt a lehetőséget kizárhatjuk, hogy a kutyát kerékpározás közben pórázon vezessük. De arról nem kell lemondani, hogy a kedvencünk velünk tartson a biciklis útra. Azonban, ha kerékpárra szerelhető kosárról beszélünk, csak a kistestű kutyáknál lehetséges ez a fajta szállítás. A közepes- és nagytestű ebek esetében egészen más megoldásra van szükség. Ezt a célt szolgálja a kutyahordozó kerékpár-utánfutó, amiben egy nagyobb, akár 15-50 kg-os kutya is velünk tarthat a biciklis túrán. Mivel ezeket a speciális utánfutókat fémszerkezetre illesztett vászonborítással és szellőzőráccsal gyártják, védi az állatot a tűző napsütéstől, valamit attól, hogy ijedtében kiugorjon a hordozó eszközből. Használata egyszerű.
Kedvencünk az első vagy a hátsó bejáraton keresztül szállhat be a kerékpár utánfutóba, ahol megerősített, csúszásmentes és vízlepergető padlóburkolat várja. A bejáratok hálóval vannak ellátva, amely megvédi az ebet a legyektől és más rovaroktól is.
Mindenképp olyan kerékpár utánfutót válasszunk, aminek mindkét oldalán külön háló is található, így jó a levegő keringése és a kutya szemmel tudja tartani a környezetét. Figyeljünk rá, hogy szerkezete stabil legyen és kényelmes a kutya számára. Ha van biztonsági forgócsatlakozó, az biztosítja, hogy az utánfutó azonnal leálljon, ha a kerékpár felborul. A jobb láthatóság érdekében az utánfutók elején és hátulján fényvisszaverők is találhatók. Ez lehet a tökéletes megoldás azok számára, akiknek nagytestű kutyájuk van, és szeretnék magukkal vinni egy kerékpáros kirándulásra.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Speciális igényű kutyát fogadnál örökbe? Erre mindenképp készülj fel!
Egészség • 3 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc