Ezért bújnak el az állatok, ha rosszul érzik magukat

A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Ezért bújnak el az állatok, ha rosszul érzik magukat

Közzétéve: 2025. 05. 12 - Fotók: Getty Images Hungary, welovedogz.hu • 3 perc olvasás

félős kutya elbújik alá

Gazdiként találkozhattál már azzal a jelenséggel, amikor kedvenced magába zárkózva egyik percről a másikra eltűnik. Ijesztő pillanat lehet, ha a megszokottan játékos kisállatod hirtelen a sötétbe húzódik ahelyett, hogy a közelségedet keresné. De ez a viselkedés természetesebb, mint hinnéd. Az állatok ösztönösen elbújnak, ha betegek, és ha ezt megértjük, sokkal jobban tudunk gondoskodni róluk.

Az ösztöneik diktálják

Bár kedvenceink biztonságban élnek otthonainkban, a vadonból örökölt ösztöneik még mindig nagy hatással vannak a viselkedésükre. A természetben egy beteg vagy sérült állat könnyű prédává válhat. Hogy megvédjék magukat, elrejtőznek, amíg újra elég erősnek nem érzik magukat.

Ilyenkor házi kedvenceinket gyakran találhatjuk az ágy alatt, a szekrény mélyén vagy a dobozok mögött a garázsban. A rejtőzködés általában a macskákra jellemző. A kutyák, bár általában társaságkedvelők, szintén visszahúzódhatnak betegség esetén, és nem azért, mert el akarnak taszítani minket maguktól, hanem mert biztonságban szeretnék érezni magukat, amikor sebezhetőek.

nem eszik beteg Fb Amennyiben bármilyen nem megszokott tünetet tapasztalunk, mindenképpen forduljunk állatorvoshoz!

Természetesen nem minden bujkálás utal betegségre, azonban ha az alábbi jeleket is észleljük, akkor érdemes gyanakodni, és állatorvoshoz fordulni:

1.) Gyanús testtartás

Görnyedt test, falhoz simulás, sántítás – mind azt jelezheti, hogy kedvencünk fájdalmat érez vagy beteg. Ha furcsa pózban fekszik, lehet, hogy úgy könnyebben lélegzik, vagy próbálja elkerülni a fájdalmat.

2.) Étvágytalanság

Ahogy az emberek, úgy az állatok is elvesztik az étvágyukat, ha nem érzik jól magukat. Ha az ételhez és vízhez sem nyúlt, az intő jel lehet. Előfordulhat az is, hogy mozgásprobléma miatt nem tud az etető- vagy itatótálhoz jutni. Az étel- és folyadékbevitel hiánya gyorsan legyengítheti, ami pedig súlyos kiszáradáshoz vezethet.

Értsd a kutyád! – Modern gazdik kézikönyve

Értsd a kutyád! könyv

Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most 10% kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!

Megveszem!

3.) Járási nehézségek

Ha sikerül előcsalogatni a búvóhelyéről, figyeljük meg, hogy stabilan jár-e. Az imbolygás, sántítás, vagy a hátsó lábak húzása utalhat betegségre, sérülésre, ízületi problémákra vagy akár idegrendszeri zavarokra is.

4.) Nem akar kimenni

Az evés elmaradásával az ürítés is ritkul. Viszont ha egyáltalán nem pisil vagy kakil egy napja, az akár bélelzáródásra vagy húgyúti elzáródásra is utalhat, és mindkettő kivételesen sürgős eset!

Amstaff  kölyök szőnyegen fekszik ÁÉK Válóczi Ha nem akar üríteni, az súlyos egészségügyi problémát jelezhet / Fotó: welovedogz.hu

5.) Ingerlékenység

A fájdalom ingerlékennyé vagy agresszívvá teheti kis barátunkat, akárcsak minket, embereket.

6.) Hányás vagy hasmenés

A rejtőzködő állatnál nehéz észrevenni a tüneteket, de a szagok árulkodhatnak. Zseblámpával érdemes átnézni a sarkokat, ágy alatti területeket, anélkül, hogy a fényt közvetlenül az állat szemébe világítanánk.

7.) Egyéb tünetek

A beteg állatok köhöghetnek, tüsszöghetnek, folyhat váladék az orrból vagy a szemből. További jelek lehetnek: sápadt íny, kitágult pupillák, rendezetlen szőrzet, gyors légzés, kimerültség, zavartság.

Ha négylábú barátunk enyhe betegségtől szenved, lehet, hogy egy-két napon belül magától előjön. Ha azonban két nap után is rejtőzködik, javasolt mielőbb állatorvosi vizsgálatra vinni. Egy alapos ellenőrzés segíthet kideríteni a bajt, és megfelelő kezelési lehetőséget nyújtani.

kutya állatorvosnál Ha két nap után is rejtőzködik, javasolt mielőbb állatorvosi vizsgálatra vinni

Hogyan segíthetünk, ha kutyánk elbújik?

  • Figyeljük meg: kövessük nyomon a viselkedését, étkezési szokásait, energiaszintjét. Írjuk fel, ha valami szokatlant észlelünk, hogy meg tudjuk osztani az állatorvossal.
  • Hagyjuk békén: ne erőltessük ki a búvóhelyéről, ha ott érzi magát biztonságban, hagyjuk ott.
  • Tegyük kényelmessé: gondoskodjunk róla, hogy a rejtekhely csendes és biztonságos legyen, legyen víz a közelben, és ne legyen körülötte zajos vagy stresszes környezet.
  • Keressük fel az állatorvost: ha az elbújás több mint egy–két napig tart, vagy más tünetek is megjelennek.

Nehéz nem aggódni, ha szőrös barátunk elbújik, de ne feledjük, soha nem ellenszegülésként teszi. Az ösztönei irányítják, hogy biztonságban érezze magát, és elősegítse a gyógyulását. Ha megadjuk neki a teret és a támogatást, gyorsabban talpra állhat. A kisállatok nem tudják szavakkal elmondani, mi bajuk van, azonban a viselkedésük sokat elárul. Ha megértjük, miért rejtőznek el, jobban tudunk majd segíteni nekik a gyógyulásban. A szeretetünkkel és türelmünkkel hamarosan újra a régi, játékos önmaguk lesznek.

Kövess minket!

kutya ösztön kutya elbújik fájdalomérzet kutya fájdalom betegség betegség jelei

Kapcsolódó cikkek