A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

A bernáthegyi: 6 érdekesség az ikonikus fajtáról

2025. 04. 15. - Fotók: Getty Images Hungary

bernáthegyi ül

A szelíd óriás, vagyis a bernáthegyi. A fajtáról van, akinek egy film, és van, akinek a lavinák jutnak az eszébe. Ami viszont biztos, hogy megjelenéséről mindenki ismeri, sőt, felismeri ezt az egyedi kutyát. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány érdekességet.

A bernáthegyit 1954-ben ismerte el az FCI, azóta hivatalosan is a II. fajtacsoportját erősíti. Idetartoznak a pincserek, a schnauzerek, a molosszerek és a svájci hegyi- és pásztorkutyák. Ám ennél jóval korábban jött létre a fajta, amely mögött egy igen gazdag múlt áll. Az alábbi érdekességek főleg ezt a múltat taglalják, ám van egy-kettő, ami a bernáthegyi jelenéhez is szorosan kapcsolódik.

bernáthegyi áll egy réten Igazén masszív ebek

1.) Svájc nemzeti kutyája

A bernáthegyivel kapcsolatban egyezményesen az az elgondolás, hogy a Nagy Szent Bernát-hágónál található, 1050-ben megalapított Nagy Szent Bernát-kolostorban kezdődött el a tenyésztési programja. A hágó Svájc és Olaszország között húzódik, ám a bernáthegyi kutyák pártfogó országa végül Svájc lett. Ennek oka többek közt az lehet, hogy egy svájci úriember, Heinrich Schumacher volt az első, aki komolyan elkezdett foglalkozni a fajta dokumentálásával.

Schumacher Bernhez közel élt, és itt folytatta a kutyákkal kapcsolatos munkásságát, amit 1867-ben kezdett el dokumentálni. 20 évbe telt, mire a bernáthegyit hivatalosan is svájci fajtának könyvelték el az 1887-es nemzetközi Canine Congress következtében. Ebben az időszakban kezdték el küllemre is standardizálni a fajtát, ami kinézetre ma már erősen különbözik az „eredeti”, kolostori ebektől. A fajta elfogadásától kezdve (vagy egyesek szerint egy 3 évvel korábbi dátumtól, az első fajtaklub megalakulásától kezdve) a bernáthegyit Svájc nemzeti kutyájának tartják.

bernáthegyi fut egy tengerparton Svájc nemzeti kutyája, a bernáthegyi a vízpartot sem veti meg; főleg, mivel kifejezetten nehezen bírja a meleg klímát

2.) Sokáig nem bernáthegyiként hivatkoztak a fajtára

Már az előzőekből is kiderül, hogy a bernáthegyi tenyésztése sokáig a kolostori szerzetesek kezében volt, akik nem igazán foglalkoztak olyan mellékes dolgokkal, mint a fajta nevesítése. Biztosan volt kifejezésük ezekre a bátor ebekre, ám inkább az foglalkoztatta őket, hogy kutyáik ellássák a rájuk bízott feladatokat. Viszont az arra járók, akiknek esetleg volt szerencséje találkozni ezekkel a kutyákkal, az évszázadok során számos névvel illették a ma bernáthegyiként ismert lavinakutyákat. Becenevük volt például a „nemes paripa”, amit gyakran azok használtak rájuk, akiket megmentettek egy életveszélyes helyzetből. Egy időben alpesi masztiffoknak nevezték őket, illetve az 1800-as évek elején-közepén népszerű megnevezés volt a Barry-kutya. Hogy az utóbbinak mi volt az alapja, arra még később visszatérünk.

Tarts velünk az év legnagyobb kutyás fesztiválján!

DOGZ Fesztivál Plakát

Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várnak május 1-én a Városligetben.

Regisztrálj, és olvasd el a részletes programot!

3.) Minden bizonnyal a nyakukban lógó hordó sem volt mindig egy elengedhetetlen kiegészítő

Bár mindenki szeme előtt a rumos hordóval ábrázolt bernáthegyi képe lebeg, sajnos nagyon valószínű, hogy a valóságban nem szállítottak alkoholt a meghűlt, sőt, életveszélyesen kihűlt bajbajutottaknak. A legtöbb forrás szerint ez a legenda egy festő alkotása miatt terjedt el. Edwin Landseer 1820-as festményén, amit „Alpine Mastiffs Reanimating a Distressed Traveler” (Alpesi masztiffok életre keltenek egy kimerült utazót) címre keresztelt. Ennek ellenére nem elképzelhetetlen, hogy néha hordót is vittek magukkal, bár meglehet, nem a nyakukban lógott. Volt egy időszak ugyanis, amikor ételhordóként vetették be ezeket a szívós ebeket (főleg tejet és vajat kellett szállítaniuk), akikre ilyenkor jellemzően edényeket erősítettek.

bernáthegyi profil hordóval a nyakában Legyen igaz vagy hamis a bernáthegyi és a hordó története, kétségtelen, hogy az utóbbi stílusos kiegészítője az előbbinek

4.) Beethoven mellett Barry a legismertebb bernáthegyi; okkal

Beethoven, a filmes kutya mára már a többedik generáció képét formálja a bernáthegyiről, ám előtte volt Barry, aki nem a családi élet mozgatórugójaként írta be magát a történelembe, hanem úgy, mint az egyik legsikeresebb alpesi lavinakutya. Az eb 1800-ban született a kolostor kutyái közé, ám kimagaslott a többiek közül a mentéshez való affinitásával. Barryről a korábbiakban egy egész cikkünk született, így az ő történetébe nem megyünk bele részletesen; ám azt fontos kiemelni, hogy sokat elmond az eb jelentőségéről, hogy egy időben az ő nevéről ismerték fel a fajtát.

Fantasztikus nyereményeket sorsolunk a DOGZ Klub tagjai között

DOGZ Klub nyereményjáték

Egy Philips 7000 Series Vezeték nélküli porszívót, és egy Philips PureProtect Pro 4200 Series intelligens légtisztítót sorsolunk ki a DOGZ Klub tagjai között. Nincs más dolgod, mint 2025. április 30-ig csatlakozni, vagy ha már tag vagy, akkor regisztrálni a nyereményjátékra. Ezt itt megteheted!

A legtöbb forrás szerint 40 ember életét mentette meg nyugdíjazása előtt, ám egyesek inkább 40 és 100 közé teszik a megmentettek valós számát, hiszen az akkori dokumentáció néhol megbízhatatlannak bizonyulhat. Barry preparált teste egy róla szóló, állandó kiállítással a mai napig megtekinthető a Berni Természettudományi Múzeumban. Sőt, egy szobrot is állítottak az emlékére egy párizsi kisállattemetőben, ám a szobor alatti szöveg, miszerint 40 embert megmentett, a 41.-et viszont megölte, valótlan. Barry 14 évig élt, utolsó két évét pedig megbecsült, nyugdíjazott mentőkutyaként töltötte.

bernáthegyi fut egy réten Bár testfelépítésük ma már nem olyan, mint rég, szerencsére még mindig bírják és igénylik a mozgást

5.) Időbe telik, mire elérik a teljes méretüket

Ezek a hatalmas kutyák akár a 6090 kilogrammos testsúlyt is elérhetik, ami valljuk be, nem kevés. Ezt a méretet viszont időbe telik bebiztosítani, így a bernáthegyire jellemző, hogy felnőtt, véglegesnek mondható méretét 2-3 éves korára éri el.

6.) Különleges hang a specifikus helyzetekre

Állítólag a bernáthegyi kutyák bizonyos helyzetekben egy mély, dallamos vonyítással jeleznek. Ezt a hangot kifejezetten ezekre a szituációkra tartogatják, és a mindennapokban nem boldogítják ezzel gazdáikat.

Kövess minket!

bernáthegyi érdekesség érdekességek érdekességek kutyafajtákról

Kapcsolódó cikkek

Egészség

2024_04_allatorvos-beteg-fb-1024x535.jpg

Ezekkel az etetési hibákkal juttatták kórházba a gazdák kedvencüket

Egészség

Kutyaélet

Ápolás

2025_01_kutyapelenka-hasznalata-1024x535.jpg

A kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod

Ápolás
2025_01_shiba-inu-koromreszeles-1-1024x683.jpg

Ha kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás

Ápolás
2023_12_valoczi-tel-ho-fb-1024x535.jpg

A téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya

Ápolás

Oktatás