Mi lesz a kísérleti beagle-ök sorsa, ha már nem kellenek? Fajtamentők meséltek

A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Van olyan kutya, aki úgy nőtt fel, hogy nem látott napfényt – Bemutatkoznak a beagle fajtamentők

Közzétéve: 2025. 05. 16 - Fotók: A BEAGLE-ért Közhasznú Egyesület • 3 perc olvasás

beagle_fajtamentés_10

A beagle fajtának a megszeretése egy pillanat műve volt Lehőcz Róbertnek és párjának, Katinak. Ennek a pillanatnak köszönhetően most sok kísérleti kutya talál otthonra a házaspár elhivatottsága miatt. Ismerjétek meg a történetüket!

Miért a beagle-ön kísérleteznek?

Kevesen tudják, hogy az állatkísérletek egyik alanya a beagle. A kutatók világszerte arra jutottak, hogy az eredmények összehasonlíthatósága érdekében ugyanazon a fajtán kell elvégezni a kísérleteket. A választásuk a beagle-re esett, mert olyan pozitív adottságai vannak, amelyek megkönnyítik a kutatók munkáját. Mivel falkakutyák, nem zavarja őket, ha kicsi helyen vannak összezárva. Kísérleti kutyának tenyésztik őket. Ennek az az oka, hogy ha kölyökkoruk óta laboratóriumi körülmények között nevelkednek, jobban viselik azt a teret, ahol élni kényszerülnek. Steril környezetben születnek és élnek. Más tapasztalásuk nincs a világról. Mi történik velük, ha már nincs rájuk szükség? Otthont találnak a beagle fajtamentőknek köszönhetően.

beagle_fajtamentés_3 Lehőcz Róbert és párja, Katalin / Fotó: A BEAGLE-ért Közhasznú Egyesület

Szotyi és Daisy

Robiéknál az első beagle Szotyika volt, aki idén töltötte a 16. életévét. A fajta szeretete azonban nem itt kezdődött. „A legelső kutyus úgy került hozzánk, hogy amikor építkeztünk, beszaladt egy tarka kutya a területre. Megitattam, ledőlt az árnyékba. Szerettem volna a családnak is megmutatni, de mire megérkeztünk az ebédszünetből, a kutyusnak nyoma sem volt, lelépett. Sokszor eszünkbe jutott. Így mikor elkészült a ház, nem volt kérdés, hogy az első kutyánk egy beagle lesz” – idézi fel Robi az első pillanatokat, amikor a fajtát megismerte.

Szotyit Budapestről hozták el, majd nem sokkal később érkezett mellé Daisy. Eredeti tervük az volt, hogy majd kiállításra járnak Daisyvel, azonban az élet máshogy hozta. A két beagle egyik nap lelépett. „Rádióhirdetést adtunk fel a keresésükre, hiszen akkor még nem volt Facebook. Szerencsére Szotyit és Daisyt megtaláltuk a szomszéd utcában, azonban jöttek a telefonok, hogy itt vagy ott találtak egy beagle-t. Nagyon gyorsan 9 kutyánk lett a környékről, chip nélkül, gazda nélkül” – mesél Kati a kezdetekről.

Ebben az évben alakult a Beagle Fajtamentés, őket keresték meg Robiék, hogy segítséget kérjenek, majd néhány év múlva az egyesület vezetését Robira bízták.

Szotyi,Daisy_beagle_fajtamentés_12 Szotyi és Daisy / Fotó: A BEAGLE-ért Közhasznú Egyesület

A fejlődés folyamatos

Robi és Kati ideiglenes befogadók lettek a fajtamentésen keresztül, majd néhány év múlva az egyesület elnökségi szerepkörét is átvették, így lett a székhely Szeged. A fejlődés folyamatos. 2020-ban újabb mérföldkőhöz érkezett az egyesület, amikor is februárban mentették az első kísérletikutya-csapatot, 30 beagle-t. Őket már egy rehabilitációs központban fogadták, jelenleg itt 75 örökbefogadásra váró eb él. Az ápolásra szoruló négylábúak Robiék házánál találnak segítő kezekre. Az önkéntesek nagy segítséget jelentenek a két helyszínen folyó gondozásban, mindig van valaki a kutyákkal.

beagle_fajtamentés_2 Az egyesület feladata adott: a hozzájuk került beagle-öket mentálisan, fizikálisan is felkészítik arra, hogy családhoz kerüljenek / Fotó: A BEAGLE-ért Közhasznú Egyesület

Értsd a kutyád! – Modern gazdik kézikönyve

Értsd a kutyád! könyv

Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most 10% kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!

Megveszem!

Kísérleti kutyák

Az első megkeresés 2019-ben érkezett Robiékhoz, hogy befogadnának-e egy kísérleti állományt, akiknek a munkája már befejeződött. „Nagyon izgultunk, nagyon kíváncsiak voltunk, mert akkor még nem gondoztunk ilyen létszámú laboros kutyát egyszerre. Mindent úgy alakítottunk ki, hogy tudjuk vállalni őket” – vall őszintén a kezdeti időszakról Robi.

A befogadás folyamata mindig azzal kezdődik, hogy a labor megkeresi az egyesületet. A szabadulók olyan kutyák, amelyek egészségesek maradtak. Törvényi előírás is, hogy mindig csak egészséges kutya szabadulhat.

„Azt nem tudjuk, hogy milyen kísérletben vettek részt. Ezek a kutyák zárt rendszerben élnek, ahol könnyen tisztítható, baktériummentes, praktikus helyen élnek, általában két-három évig. Egy csomó mindent nem tudnak, amit egy kutya általában igen, például nem futottak homokon, füvön, vagy talán futni sem futottak még soha, nem ismerik a lépcsőt” – mutatja be Robi a körülményeket, ahogy élnek.

Az is előfordul, hogy olyan csapat kerül hozzájuk, akik még nem láttak természetes fényt, hiszen születésük óta mesterséges fényben nevelkedtek. Az egyesület feladata adott: a hozzájuk került négylábúakat mentálisan, fizikálisan is felkészíteni arra, hogy egy családnál otthonra leljenek. Olyan érdeklődők jelentkezését várják, akik felelősséggel tudják gondjukat viselni a kutyusoknak, hajlandóak családtagként fogadni őket. Robiék minden gazdival jó kapcsolatot ápolnak az örökbefogadás után is.

Képeken az év legnagyobb kutyás fesztiválja, a DOGZ Fesztivál

Dogz

Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várták az érdeklődőket május 1-jén a Városligetben megrendezett DOGZ Fesztiválon.

Itt olvashatod el képes beszámolónkat az első képgalériával.

Kövess minket!

fajtamentés beagle kísérleti kutyák

Kapcsolódó cikkek