Így lett a terápiás vizslából vadász-, majd személykereső kutya
2024. 06. 17.
2024. 06. 17.
Egy jó képességű kutya nagy érték. Ám még egy kiváló adottságokkal megáldott eb esetében is megesik, hogy több állomás szükséges hozzá, hogy rátaláljon a saját útjára. Így volt ez Anri, az auvergne-i vizsla esetében is, aki több területen is tehetségesnek bizonyult, de hivatását megtalálva igazán szép sikereket ér el.
Dr. Kozári Karinával 2021 szeptemberéig kanyarodunk vissza az időben. Anri, az auvergne-i vizsla ugyanis akkor látta meg a napvilágot. Mint gazdája felidézi, már korán megmutatkozott, hogy nem mindennapi eb.
Anri, a francia úr / Fotó: Kozári Karina
A tenyésztője, Szőke Tímea, aki 20 éve foglalkozik a fajtával, azt mondta róla, hogy nem volt még ilyen kutyája. Anri ugyanis az emberekből töltekezik, szüksége van a közelségükre – fogalmazott Karina. Így nem is volt kérdés, hogy Anrinak emberekkel kell dolgoznia. Feladatára 26 kiskutya közül tudatosan választották ki, terápiás kutyának szánták, felkészítése pedig már 2022 nyarán elkezdődött.
Időközben a gazdának többen tanácsolták, hogy próbálja ki Anrit a vizslák „eredeti munkakörében”, és mivel maga is úgy látta, érdemes, így 2023 áprilisában belekezdtek a vadászkutyaképzésbe. Anri sikerrel vette az akadályokat, és a rengeteg gyakorlásnak hála a vizsgán is megfelelt, így mostanra vadászvizsgával is büszkélkedhet.
A vizsla nem egyedüli kutya, társa, Tic-Tac egy border collie / Fotó: Kozári Karina
Végül a terápiás képzéssel rajtuk kívülálló okok miatt kénytelenek voltak felhagyni, így nem jutottak el a vizsgáig. Karina elmondta, hogy ez nagy csalódás és szívfájdalom volt a számára, elsősorban Anri miatt, akinek nagyon fontos a társaság. Ráadásul rengeteg időt és pénzt is áldoztak erre a képzésre. Szerencsére nem kényszerültek hosszú tétlenségre, ugyanis egy véletlen találkozás új utat nyitott meg a páros számára.
Történt ugyanis, hogy épp lakóhelyükön, Tatán sétáltak, amikor Karinának feltűnt Anri egy fajtatársa. Mivel auvergne-i vizslát viszonylag ritkán látni, így a másik gazdának is megakadt a szeme rajtuk. Emiatt már volt is apropó a beszélgetésre. Mint kiderült, a másik eb, Armand, Anri kenneltársa, így rokonként üdvözölhették egymást. További szemrevételezésre adott okot a csapatnak a járművein, valamint a ruházatán és kiegészítőin díszelgő feliratozás.
Romantikus környezetben / Fotó: Kozári Karina
A beszélgetés során Karina megtudta, hogy a budapesti vendégek mantrailinggel, azaz személykereséssel foglalkoznak, és közölük Armand gazdái rendszeresen „vendégedzenek” együtt a Tatabányai 4×4 Terepjárós, Polgári Védelmi és Önkéntes Tűzoltó Egyesület tagjaival. Ez a találkozó sorsdöntőnek bizonyult.
Karina és Anri így csöppentek bele a mantrailing világába, aminek gyakorlását 2023 novembere óta űzik, azóta már maguk is mint egyesületi tagok. Az idők során világossá vált, hogy az eddig próbált feladatok közül a személykeresés áll a legközelebb Anrihoz. Egyrészt igen testhezálló számára az adottságait tekintve, másrészt folyamatosan pozitív megerősítést kap a kutya, harmadrészt pedig a társaságot is nagyon szereti, ahogy gazdája is remekül beilleszkedett az önkéntesek közé. Így a mai napig mindketten örömmel és izgatottsággal tele várják a soron következő alkalmat.
Anrit a kiképzők is sokat dicsérik, mert ahogy mondani szokták, „gyönyörűen dolgozik”, képes nagyon pontosan elhatárolni idegen és zavaró szagoktól a keresett személy szagát. A szagminta felvétele után nem nagyon lehet átverni, mert kiválóan működik az orra. Karina számára is tartogat kihívásokat a tanulás, hiszen ez egy csapatsport, ahol a kutya és felvezetője együtt dolgozik, és rengeteg múlik azon, hogy a gazda miként tudja olvasni az eb jelzéseit. Elmesélte például, hogy dolgoztak már romok között, aminek megközelítéséhez a hátán kellett cipelnie négylábúját.
Karina és Anri lelkesen agilityznek is / Fotó: Horváth Tamás – Art's Dog Photography
Anri olyan, mint egy kisiskolás, aki gazdája elmondása szerint imád különórákra járni. Ugyanis a francia úrnak van egy másik szenvedélye is: agilityzik. Ebben a sportban is csapatban dolgozik gazdijával, ahol mindössze egy előzetes, 8 perces pályabejárás után kell a kutyának a lehető legrövidebb idő alatt hibátlanul teljesíteni az akadályokat, a gazda iránymutatása alapján. Anri itt is nagyon ígéretes, mert kiváló akadályfókusza van, és rettentően gyors a nagyok között. Egészen pontosan több mint 5 méter/másodperc gyorsaságra is képes az akadályok között. Ami egészen jó eredmények számít, tekintve, hogy a mezőny nagy része border collie-kból áll, akiknek a testi adottságaik jobbak. Például fordulékonyabbak, mint a vizslák, akikből nagyon kevés képviseli a fajtát ebben a sportban.
Gazdája elmondása szerint bármennyire is jól megy Anrinak több dolog is, fontos, hogy az arányok megmaradjanak, és főleg a személykeresésen maradjon a hangsúly.
Anri szárnyal / Fotó: Horváth Tamás – Art's Dog Photography
Anri jelenleg szorgosan tanul, heti több napon edz, és mint gazdája lelkesen újságolta, folyamatosan fejlődik. Emellett a vadászvonalat sem engedték el, de egyre inkább a személykeresés felé tolódik el a hangsúly. Mind az eredményesség, mind a hangulat és a pozitív mentális hatás okán. Egyértelmű, hogy a vizsla nagyon szereti, amit csinál, és kielégülnek közben az ösztönei és az igényei is.
Ha szeretnéd jobban megismerni a mantrailinget, akkor ide kattintva elmélyedhetsz a témában. Ráadásul éppen az említett tatabányai terepjárós csapat tagjainak segítségével, akikkel korábban nemcsak beszélgettünk, de részt is vettünk egy gyakorlati napjukon. Hogy ott miként teljesítettek a kutyáik, arról pedig itt írtunk.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek