A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Elképesztő ütemben növekszik az aranysakálok száma Magyarországon

Gerhát Petra

2024. 07. 30.

2024_07_aranysakal-magyar-fb-1024x567.jpg

Az Agrártudományi Egyetem friss számokat közölt arról, mekkora aranysakál-populáció élhet Magyarországon.

1942-ben lőtték le az utolsó, ismert nádi farkast, azaz aranysakált Magyarország területén. Ezt követően évtizedekig kihaltnak hitték a hazai populációt, azonban a délszláv háborút követően egyre északabbra húzódó ragadozók az elmúlt évtizedekben benépesítették ismét az országot.

aranysakál Egyre több az aranysakál Magyarországon

Újra gyakori vad a nádi farkas Magyarországon

„A medve és a farkas mellett az aranysakálok is megjelentek hazánk erdeiben, az előzőekkel ellentétben azonban igencsak stabilan sikerült is megvetniük a mancsaikat. Az aranysakál elterjedési területének bővülése a délnyugati régióban, a Dráva feletti területen kezdődött. A magyarországi állományok nagyon gyors növekedést mutattak a MATE vizsgálatai szerint, és időközben megjelentek az ország északkeleti és északnyugati részén is az újabb állományok.

Kimondhatjuk tehát: az aranysakál sikeresen meghódította az egész országot, kivéve a legészakibb és északnyugati csücsökben lévő területeket."

– írta meg a Dívány.

A magyar aranysakál-populációt vizsgálva kiderült, hogy mintegy 40 százalékos az éves növekedési ütem a faj esetében. Az is kiderült, hogy ez az elmúlt pár év során már csökkenő tendenciát mutat, azaz az állomány lassan eléri a végleges méretét.

A táplálék csábította Magyarországra az aranysakálokat

„A különböző aranysakálok állománynövekedése összefügg az antropogén táplálékforrások rendelkezésre állásával, a mezőgazdasági intenzitással, a hulladékgazdálkodással, és főleg az éghajlat változásával. Az organikus hulladék létfontosságú táplálkozásuk szempontjából, valamint a földhasználat és az éghajlat változásai is kedvezően befolyásolták elterjedésüket” – összegzi honlapján az elterjedés okát a MATE.

2021-ben több mint 12 ezer állatot lőttek ki a vadászok. A szakemberek szerint mintegy 60 ezer nádi farkas élhet ma Magyarországon.

A lap által megkérdezett vadász szerint az aranysakálok kerülik az ember társaságát. Mint mondta, sokan hajlamosak összekeverni a rókákkal annak ellenére, hogy feltűnő különbségek akadnak testalkatukban, színükben és méretükben is, ám tartani egyik fajtól sem kell.

Egyre többen találkoznak lakott területek környékén vagy azon belül is aranysakálokkal. A lakosság egy része nemcsak óvatos, de tart is ezektől az állatoktól, sőt sok esetben a rókákat is összekeverik velük. Hogy miként lehet a két, eltérő faj példányait megkülönböztetni, arról a linkre kattintva olvashatsz.

 

Kövess minket!

aranysakál Gerhát

Kapcsolódó cikkek

Egészség

2024_03_tacsko-beteg-szeret-fb-1024x535.jpg

A kutyád életébe kerülhet, ha ezt a két hangot összetéveszted

Egészség

Kutyaélet

Ápolás

2025_01_kutyapelenka-hasznalata-1024x535.jpg

A kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod

Ápolás
2025_01_shiba-inu-koromreszeles-1-1024x683.jpg

Ha kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás

Ápolás
2023_12_valoczi-tel-ho-fb-1024x535.jpg

A téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya

Ápolás

Oktatás