Éjszakai ébrenlét: hogyan alszanak a kutyák az őseikhez képest?
2025. 04. 04. - Fotók: Getty Images Hungary
2025. 04. 04. - Fotók: Getty Images Hungary
A kutyák, ha tehetnék, inkább az éjszakai ébrenlétet választanák, de az alvásukban igazodnak az emberhez és az aktivitásokhoz.
Az éjszakai ébrenlét gyakori a farkasoknál, de egy új kutatás szerint ha nem lenne az ember, a kutyák is inkább este lennének aktívak.
A kutyámon, Benjin már régen megfigyeltem, hogy este és éjszaka nagyobb kedve van sétálni. Reggel és délben, ha nem szükséges, inkább csak egy gyors pisire szalad ki, és amint elvégezte a dolgát, nem mászkálunk már másfelé. Mindig is úgy gondoltam, hogy a séták róla szólnak, ez az ő ideje, így ha nem kell sietnem sehová, akkor annyit sétálunk, amennyi neki kellemes. Ha ez 10 perc, akkor 10 perc, ha két óra, akkor két óra. Utóbbi inkább este jellemző. Sokáig azt hittem, hogy ezzel is hozzám igazodott, mert én is inkább éjjeli bagoly vagyok, de egy új kutatás szerint a válasz talán az őseinél keresendő.
A fogságban tartott farkasok, akárcsak a kutyák, általában nappali cirkadián ritmussal rendelkeznek, vagyis alvás-ébrenlét ciklusukat az etetési rendhez és az emberi aktivitáshoz igazítják. Ezzel szemben a szabadon kóborló házi kutyák inkább a vadon élő kutyafélékhez hasonló alvási ciklusokat mutatnak, és nagyobb hajlamot mutatnak a szürkületi vagy éjszakai aktivitásra. Városi környezetben a kóbor kutyák alvási szokásai ismét az emberek életmódjához igazodhatnak. Úgy tűnik, hogy az emberi életmód és a környezeti tényezők határozzák meg a kutyák alvási mintázatait. Ha magukra hagynák őket, valószínűleg inkább vad őseik alvási szokásait vennék fel.
A kutyák éjszaka alszanak a legmélyebben, míg nappali szunyókálásaik viszonylag felületesek. Akárcsak sok más állat, például a patkányok és a sünök, a kutyák is hajlamosak REM-alvás után felébredni, hogy ellenőrizzék a környezetüket a potenciális veszélyek miatt. Ezek a gyakori, de rövid alvás-ébrenlét ciklusok lehetővé teszik, hogy a kutyák könnyebben alkalmazkodjanak a napi rutin változásaihoz, mint az emberek. Például bizonyított, hogy a kábítószer-kereső kutyák rendkívül jól megbirkóznak a munkaidő változásaival, anélkül, hogy alvási mintázatuk jelentősen zavart szenvedne.
Ahogyan az embereknél is, a kutyák alvásának időtartama és minősége napi szinten változhat, és életkoruk előrehaladtával is átalakul:
Ezenkívül hatással van még az alvásukra a nemük, a nappali aktivitásuk, az egészségi állapotuk, a környezeti feltételek és még a társadalmi interakciók is. A nappali szunyókálás megvonása jellemzően azt eredményezi, hogy a kutyák gyorsabban elalszanak éjszaka, és hosszabb REM-alvást élnek át.
Ebből a cikkünkből megtudhatod, melyik alvópóz milyen jelentéssel bír. Nem is hinnéd, milyen beszédesek!
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek