5 érdekesség az airedale terrierről: a terriervilág Einsteinje
Közzétéve: 2025. 05. 19 - Fotók: Getty Images Hungary • 4 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 05. 19 - Fotók: Getty Images Hungary • 4 perc olvasás
Az airedale terrier vérbeli munkakutya, aki remekül alkalmazkodik a családi élethez is, ha gazdái az aktívabb kutyások közé tartoznak. Ismerd meg jobban az alábbi érdekességek segítségével!
Az airedale terrier igazi mindenes munkakutyának mondható, sokszínű felhasználhatósága miatt pedig a 19. században hamar a munkásosztály kedvencévé vált. Keletkezése az 1800-as évek közepére tehető, helyileg pedig a Yorkshire-ben található Aire folyó vidékét lehetne kinevezni a fajta szülőhelyének, tehát neve is innen ered. Eredetileg „tradicionális” terrierfeladatokat látott el, például kordában tartotta a gyárak környéki patkánypopulációkat, illetve rókákra és borzokra is vadásztak vele, ám a mocsaras vidék jellegzetességei miatt úgy tenyésztették, hogy vízivadászatra is alkalmas legyen. Emellett termetének, bátorságának és tettrekészségének köszönhetően kiváló őrző-védő kutyának bizonyult. A későbbiekben kiderült, hogy hadviselés alkalmával is legalább ilyen bátorsággal és odaadással végzi a munkáját, egyike volt az első háborús kutyáknak. Sőt, később rendőrkutyaként is bizonyította sokoldalúságát, szintén az első bevetésre felkészített ebek között. Ebből is látszik, hogy az airedale terrier egyik erőssége, hogy kiemelkedően sokszínű, és szinte bármire megtanítható, ez pedig a mai napig hozzájárul népszerűségéhez. Nézzük is, hogy milyen érdekességek kötődnek a fajtához!
A terrierek között az airedale terrier áll a legmagasabban, átlagosan 56–61 cm-es marmagasságával. Ám a terrierek királya becenevet nem csak méretével vívta ki magának, sokoldalúsága és intelligenciája is hozzásegítette a címhez. Bár általánosságban elmondható, hogy nem csak egy feladatot képes jól ellátni egy kutya, kevés olyan fajta van, aki ilyen széles körben képes hatékonyan működni. Például kis- és nagyvadakra, vagy akár vízivadakra is lehet vele vadászni, de ha kell, őrző-védő feladatokat is ellát, vagy éppen a kártevők számát tartja kordában. Ám sikeresen kiképezhető rendőrségi munkára is, vagy ha a gazdi nem törne rendvédelmi babérokra, akkor egy szimpatikus kutyás sportot is el lehet vele kezdeni, vagy magasabb szinten végezni. Sőt, kiegyensúlyozott családi kutyaként is könnyedén helyt tud állni.
Az airedale terrier többek közt kiemelkedő intelligenciájáról és kiváló taníthatóságáról ismert, így nem csoda, hogy sokan a terriervilág Einsteinjének tartják. Ám fontos megjegyezni, hogy nem csak képes arra, hogy néhány próba után elsajátítson egy új trükköt – igényli a mentális lefárasztást, a gondolkodást és a foglalkozást. Nem szereti, ha unalomig kell ismételni egy-egy gyakorlatot, szereti az újdonságokat és a kihívásokat.
Ahogyan arról már fentebb is beszéltünk, eredeti feladata kártevőirtás volt. Ebben pedig igen kiválóan teljesített, ám sokszor nem egyedül. Jellemző gyakorlat volt, hogy egy vadászgörény segítette a kutya munkáját, aki előbbi kiűzte a rágcsálókat a patkányfészekből, az airedale terrier pedig beűzte őket a folyóba.
A 101 kiskutya általában egy nagy kedvenc a gyerekeknél, legyen szó a rajzfilmről, vagy éppen az 1996-os filmes adaptációról. Utóbbiban bemutatkozik Kipper, aki félelmet nem ismerve a kölykök megmentésére siet. Míg a mesében Tibs őrmesternek (egy macskának, aki az Ezredes [óangol juhászkutya] segítője), kiemelkedő szerepe van a 99 dalmatakölyök megmentésében, a filmben ezt a becses szerepet nem ő látta el. Bár az élő szereplős adaptációban is megjelenik mint mellékszereplő, a megmentő szerepe egy Kipper nevű airedale terrierre szállt. Ez is bizonyítja, hogy milyen jól tanítható egy airedale terrier.
Kipper karaktere egyébként nemcsak a filmben, hanem egy későbbi produkcióban, a Disney's Animated Storybook: 101 Dalmatians című videójátékban is feltűnik. Hangját Corey Burton adta, aki egy sokszínű szinkronszínész, rengeteg ismert animációs filmmel és karakterrel a háta mögött.
Ha már elindultunk a filmes irányba, az utolsó érdekesség is egy színészhez kapcsolódik, nevezetesen Marion Michael Morrisonhoz, ismertebb nevén John Wayne-hez, akit igazán híressé a western-, a későbbiekben pedig a II. világháborús filmek tettek. Hosszú karrierje még a némafilmekkel kezdődött, a 20-as éveiben a „klasszikus hollywoodi mozi” idejében. A híres színész még híresebb beceneve a „The Duke” volt, vagyis „A herceg”. Ám ezt a nevet nem pökhendiségből viselte, még fiatalkorából ragadt rá, airedale terrierje, Duke nyomán. Két népszerű történet szól arról, hogy hogyan kapta ezt a nevet: az egyik szerint kutyájával gyakran meglátogatta a helyi tűzoltó-kapitányságot, ahol a tűzoltók Big Duke-nak (Nagy Herceg) és Little Duke-nak (Kis Herceg) nevezték el a párost. Az anekdoták szerint John Wayne volt a Little Duke.
Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most 10% kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!
A másik történet egy kicsit több specifikummal rendelkezik. 1911-ben Marion Michael Morrison és családja Glandale-be költözött, ahol kisfiúként gyakran járta a környéket kutyájával, aki jóformán mindenhová elkísérte. Ebben a történetben Wayne a kutyáját Little Duke-nak hívta, ezért a szomszédok elkezdték a fiút Big Duke-nak becézni.
Hogy melyik történet a valódi, azt nehéz lenne megállapítani, ám annyi biztos, hogy a Duke név azért ragadt a színészen, mert hűséges airedale terrierje mindenhová elkísérte.
Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várták az érdeklődőket május 1-jén a Városligetben megrendezett DOGZ Fesztiválon.
Itt olvashatod el képes beszámolónkat az első képgalériával.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Nagy gond lehet, ha gyakran eszi ezt a kutya
Egészség • 2 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc