A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

7 érdekesség az afrikai vadkutyáról: bánatukban képes megszakadni a szívük

2024. 05. 28.

2024_05_gettyimages-92629833-1-1-1024x535.jpg

Az afrikai vadkutya a kontinens legnagyobb vadkutyaféléje, és a Lycaon nem egyetlen ma is élő képviselője. A Canis nem képviselőitől (idetartozik például a farkas, az aranysakál és a kutya is) az különbözteti meg leginkább, hogy fogazata a hiperhúsevő étrendre specializálódott, és nincs farkaskarma.

Lássuk azonnal, mit érdemes tudni az afrikai vadkutya külső jellemzőiről, viselkedéséről és szokásairól.

afrikai vadkutya

1.) A specialista

Az afrikai vadkutya rendelkezik a legegyedibb alkalmazkodási képességekkel a kutyafélék között mind a szőrszín, mind az étrend tekintetében, valamint a zsákmány üldözésénél alkalmazott futóképessége értelmében is. Csontváza kecses külsőt kölcsönöz neki, mellső lábáról hiányzó farkaskarma pedig növeli a lépéseinek hosszát és a sebességét is. Ez az adaptáció lehetővé teszi, hogy nyílt terepen nagy távolságokon üldözze a zsákmányt.

Az afrikai vadkutya az egyik legváltozatosabb szőrszín birtokosa az emlősök között. Az egyes példányok mintázatukat és színüket tekintve különböznek egymástól, ami a mögöttes gének sokféleségét jelzi. A kutatók szerint a különböző mintáknak köze lehet a kommunikációhoz, a rejtőzéshez és a testhőmérséklet szabályozásához is. Érdekesség továbbá, hogy egyáltalán nincs aljszőrzetük, és az évek előrehaladtával az egyedek fokozatosan elvesztik a hosszabb fedőszőrüket, így az idősebbek gyakran szinte teljesen kopaszok.

afrikai vadkutya Kutyafélékhez képest magasabbak és karcsúbbak is

2.) Így kapcsolódik az ázsiai vadkutyához

Az afrikai vadkutyának 78 kromoszómája van, vagyis ugyanannyi, mint a Canis nem fajainak. 2018-ban teljes genomszekvenálást hajtottak végre a dólok (ázsiai vadkutya) és az afrikai vadkutyák összehasonlítására. A tesztek alapján szilárd bizonyítékok vannak a két faj ősi genetikai keveredésére. Ma már ugyan távol élnek egymástól, a pleisztocén korban azonban a dól Európa nyugati területeiig honos volt. A tanulmány azt sugallja, hogy az ázsiai vadkutya valaha a Közel-Keleten is elterjedt lehetett, ahol keveredhetett az afrikai vadkutyával. Arra azonban egyelőre nincs bizonyíték, hogy a dól a Közel-Keleten vagy Észak-Afrikában létezett volna.

afrikai vadkutya

Tudj meg mindent hamarabb a kutyás élet szakértőitől! Az én kutyám YouTube-csatornájának előfizetőjeként már szerdánként meghallgathatod a DOGZ Podcast legfrissebb epizódjait.

3.) Az oroszlánoknál is szociálisabbak

Olyannyira ragaszkodnak egymáshoz, hogy ha egy példány elszakad a falkától, depressziós lesz, és a megtörtszív-szindróma miatt el is pusztulhat. A betegséget az orvostudomány takotsubo cardiomyopathia néven jegyzi, és egyfajta szívizombántalmat takar. A megemelkedett stresszhelyzetre adott válaszként olyan hormonok termelődnek, amelyek szívinfarktushoz hasonló tüneteket produkálnak. A betegség miatt a szívizom egy része megnagyobbodik.

Elképesztő ritkaságszámba megy, hogy egy afrikai vadkutya egyedül vadásszon vagy éljen. Egy falka 2-27 egyedből is állhat, plusz a kölykök. A hímeknek és a nőstényeknek külön hierarchiájuk van, mindkettőt általában a legidősebb vezeti, de az előbbinél előfordulhat, hogy a fiatalabbak kiszorítják az idősebbeket, akik ennek ellenére továbbra is maradnak a falkában. A faj abban különbözik leginkább a legtöbb társas ragadozótól, hogy a hímek abban a falkában maradnak, ahol születtek, míg a nőstények más falkában keresnek maguknak helyet. Ez a viselkedés az olyan főemlősöknél is megfigyelhető, mint a csimpánzok és a gorillák.

Bár a faj vitathatatlanul a legszociálisabb a társas ragadozók között, mégis a szürke farkasnál tetten érhető mimika és testbeszéd náluk szinte egyáltalán nincs jelen, aminek az lehet az oka, hogy kevésbé hierarchikus a csapatuk szerkezete. Ráadásul míg a farkasoknál ezeknek a jelzéseknek nagy szerepe van abban, hogy helyreállítsák a köteléket, miután hosszú időre elszakadtak egymástól, az afrikai vadkutyáknál erre nincs szükség, ők ugyanis ritkán és kevesebb időt töltenek egymástól külön. A vokális repertoárjuk azonban igen széles skálán mozog.

afrikai vadkutya

4.) A világ leghatékonyabb vadászai csipognak

Hogy csak néhány jellegzetes dolgot említsünk, az Okavango-delta populációin tett megfigyelések alkalmával kiderült, hogy a falkatagok összegyűlnek, mielőtt vadászni indulnának, és minél többen tüsszentenek közülük, annál biztosabb, hogy el is indulnak a portyára, tehát tulajdonképpen ezzel a technikával szavaznak. Amikor a domináns pár tagjai tüsszentenek először, a csoport sokkal nagyobb valószínűséggel indul útnak.

A húzásként (hooing) nevezett hangjelzést akkor használják, amikor szeretnék összeterelni a falka tagjait, ami egészen olyan, mintha egy bagoly huhogna, vagy egy galamb turbékolna. És ez még semmi ahhoz képes, ha meghallod, hogy a világ leghatékonyabb vadászai közé tartozó afrikai vadkutyák képesek úgy csipogni, akár a kismadarak. Az alábbi videó alatt egy kommentelő meg is jegyezte, hogy: Csak képzeld el, milyen lehet ezt a vicces kuncogást hallgatni, ahogy éppen széttépnek.

5.) A prédához igazítják vadászati stílusukat

Az afrikai vadkutyák csendben közelítenek az áldozatuk felé, majd megtámadva azt üldözésbe kezdenek, amely során akár 66 km/óra sebességgel is képesek futni, akár 60 percen át. A hajsza során addig csipkedik az állat hasát, lábait és farát, míg azt megállásra nem kényszerítik. A kisebb zsákmányt egyszerűen leviszik a földre. A veszélyesebb prédát, mint mondjuk a varacskos disznót, az orránál fogva kényszerítik a talajra.

Azt az előző pontban említettük, hogy a világ leghatékonyabb vadászai közé tartoznak. Ugyan sikerarányuk függ a környezeti adottságoktól, a préda fajától és a falka nagyságától is, általában 60%-ban ők kerekednek felül, de a 90%-os sikerarány sem elrugaszkodott. Csak hogy tudj mihez viszonyítani, a szürke farkas sikeraránya mindösszesen 20% körül mozog.
Ha érdekel, hogy a macskák között mely faj a legeredményesebb a maga 60%-os sikerarányával, akkor kattints ide. Meg fogsz döbbenni, milyen külsővel lehet elérni ezt a kivételes számot.

afrikai vadkutya

6.) És még így is szembe kell nézniük a kihalás lehetőségével

Az afrikai vadkutya 1990 óta veszélyeztetett faj. Ezt leginkább élőhelyének feldarabolódása okozza, ami negatív interakciókhoz vezet az emberek és a vadkutyák között. Sajnos ennek következtében terjednek a halálos betegségek is, ami nagyobb halálozási arányt jelent. A becslések szerint mindössze 6600 egyed él a Földön 39 különböző populációban, amelyekből mindössze 1400 a felnőtt.

afrikai vadkutya Egy alomban 10-16 kölyök is születhet

7.) Kulturális jelentősége is igen nagy

Mind Egyiptomban, Etiópiában, a dél-afrikai régióban élő szan (ismertebb nevükön busmanok, de a megszólítás pejoratív) és ndebele népek kultúrájában kiemelt szerepe van az afrikai vadkutyának.

Az etiópiai Tigré (szövetségi állam) lakói, a tigrinyák úgy hitték, hogy ha egy vadkutyát lándzsával megsebesítenek, az állat belemártja a farkát a sebeibe, a vérrel kicsap a támadójára, ami azonnali halált okoz. Emiatt a tigrinya pásztorok a vadkutyák támadásait kavicsokkal, nem pedig éles fegyverekkel verték vissza.

Ide kattintva a már említett dólról tudhatsz meg érdekességeket. Eláruljuk azt is, milyen különleges pózban végzik el a dolgukat.

Kövess minket!

afrikai vadkutya érdekességek kutyafélék

Kapcsolódó cikkek

Egészség

Levegőbe kapkod a kutya

Ezért kapkodnak láthatatlan legyeket a kutyák

Egészség

Kutyaélet

Ápolás

2025_01_kutyapelenka-hasznalata-1024x535.jpg

A kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod

Ápolás
2025_01_shiba-inu-koromreszeles-1-1024x683.jpg

Ha kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás

Ápolás
2023_12_valoczi-tel-ho-fb-1024x535.jpg

A téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya

Ápolás

Oktatás