Ma van a Vakvezető Kutyák Világnapja: „segítőgén van bennük, mert ezek a labradorok állandóan bennünket figyelnek"

A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Ma van a vakvezető kutyák világnapja: „segítőgén van bennük, mert ezek a labradorok állandóan bennünket figyelnek”

Közzétéve: 2025. 04. 27 - Fotók: Ménesi Gizella • 4 perc olvasás

Labrador kölykök

A vakvezető kutyákat tisztelet és egyszersmind kíváncsiság is övezi, hiszen már az I. század óta nagy felelősség nyugszik rajtuk. A Baráthegyi Vakvezető Kutya Iskola önkéntesével, Ménesi Gizellával beszélgettünk arról, hogyan lesznek a kis labradorokból segítőkutyák.

Már több mint 30 éve, a Vakvezető Kutyakiképző Iskolák Világszövetségének javaslatára minden április 27-én a vakvezető kutyák fontosságára hívják fel a figyelmet világnap keretében. Magyarországon a látássérült emberek alig 1%-át segítik ilyen ebek, pedig a vak és gyengénlátó személyeknek nagyobb segítséget jelentenek a mindennapokban, mint bármilyen eszköz. Lássuk máris, hogyan cseperedik fel egy hivatásos vakvezető kutya!

Ménesi Gizella és előző neveltje, Dongó Ménesi Gizella és előző neveltje, Dongó

Az alomnevelés

Ménesi Gizellánál most Zorka, és kölyke, Juhar nevelkedik. Zorka, a tenyészszuka, aki a Baráthegyi Vakvezető Kutya Iskola tulajdona, Gizella pedig a gazdija, aki vigyáz a testi-lelki jóllétére. „A kiskutyák nálam születnek, és az első 9 hétben én vigyázok az alomra. Ezt hívjuk alomnevelésnek. Ilyenkor a kiskutyák együtt vannak, és mint falka nevelkednek” – meséli Gizella.

Amíg a kutyusok együtt vannak, még teljesen másként viselkednek, mint 9 hetes koruk után kikerülve az alomból, amikor is önkéntes kölyöknevelő családokhoz kerülnek. Gizellánál is maradt egy szukakölyök nevelésre. Juhar körülbelül egy-másfél éves koráig nevelkedik Gizellánál, utána kerül majd a kiképző családjába, ahol megkezdődik számára a szakmai munka.

Juhar, labrador Juhar körülbelül másfél éves koráig nevelkedik majd Gizellánál

A vakvezető kutya első éve

Számszerűen kevés dolgot kell megtanítani az önkénteseknek; fontosabb, hogy a náluk lévő kölykök jól szocializáltak legyenek. „Az alapítványtól kapunk oktatást a kölyöknevelési feladat vállalása előtt, ahol alaposan elmagyarázzák, hogy mi a feladat. Az a cél, hogy az első év végére egy jól szocializált családi kutyát kapjunk, ami tulajdonképpen a bemenete a vakvezetőkutya-kiképzésnek” – foglalja össze Gizella a célokat.

Néhány utasítást kell megtanítani a kölyköknek, mint például lábhoz, ül, fekszik, marad. Az a fontos, hogy az egész életre kiható dolgokat megtanulja a kutya élete első évében. Ezek közül a két legfontosabb, hogy behívható legyen, és ne egyen fel semmit a földről. Ezeknek az alapoknak az első évben mindenképpen rögzülniük kell, mert ezzel a kiképző munkáját és a majdani gazdi látássérült életét nagyban segítik.

Az útmutatások alapján nagyon fontos az is, hogy mi az, amit nem taníthatunk meg. Ilyen a pacsizás, a lábak között átbujkálás, tehát semmi olyan, ami a későbbi vakvezető munkát akadályozhatja, nehezítheti. Továbbá nem taníthatunk vakvezetős feladatokat sem, mert lelkes amatőrként garantáltan rosszul tennénk ezt. Az ilyen típusú hibákat a kiképzőnek kijavítani tízszer akkor munka, mint nulláról megtanítani egy okos kutyát.

– hívja fel a figyelmet a feladat nehézségeire az önkéntes.

Fantasztikus nyereményeket sorsolunk ki a DOGZ Klub tagjai között

DOGZ Klub nyereményjáték

Egy Philips 7000 Series Vezeték nélküli porszívót, és egy Philips PureProtect Pro 4200 Series intelligens légtisztítót sorsolunk ki a DOGZ Klub tagjai között. Nincs más dolgod, mint 2025. április 30-ig csatlakozni, vagy ha már tag vagy, akkor regisztrálni a nyereményjátékra. Ezt itt megteheted!

Pontosan követni kell az utasításokat

A kölyöknevelő családok beengedik, befogadják az életükbe bő egy évre a kis labradorokat azzal a céllal, hogy valakinek majd át kell adniuk, akinek segíteni fogja a mindennapjait. Nincs megkötés arra vonatkozóan, hogy milyen életkorú legyen a nevelő, vagy milyen típusú településen éljen. A fontos, hogy a kutyának lakásban kell nevelkednie, és azokat a szabályokat, amiket az alapítvány munkatársai mondanak, be kell tartani.

A lakás mindig a pihenés helyszíne. Ha van kert, akkor is mindennap legalább kétszer el kell vinni sétálni az ebet. A lemozgatás helyszíne nem a lakás és nem a kert. Továbbá a séták azért is lényegesek, hogy a kölyök szocializálódjon, és minél inkább felfedezze a világot. Fontos, hogy megismerje a tömeg- és autós közlekedést, a többi kutyával tudjon szépen játszani, és ne ijedjen meg forgalmas területeken, étteremben vagy munkahelyen. Kiemelik, hogy tudnia kell kulturáltan unatkozni is, azaz pihenjen, amikor nincs feladata. Minél több dologgal találkozik a kutya fiatal korában, annál természetesebbé válik számára a világ. „Nagyon fontos a kölyöknevelő család részéről, hogy elfogadja a szakemberek utasításait, akik el is magyarázzák, hogy miért is kell úgy csinálni a dolgokat, ahogyan kérik” – hangsúlyozza Gizella a szabályok jelentőségét.

Juhar, a labrador kapuszabályban A labradorok szeretnek feladatokat végezni

Nem minden labrador lehet vakvezető

A labradorszülőket mindenre szűrik, amire csak lehetséges. Egy nemzetközi együttműködés keretében frissítik a génállományt a vakvezető iskolák. Ennek ellenére a 20-25%-uk mégsem lehet vakvezető. Egyik oka a fajtára jellemző diszplázia, ami a közepes, illetve nagy testű kutyáknál gyakran előfordulhat. Kizáró ok az is, ha a szemvizsgálat eredménye alapján fennáll annak a kockázata, hogy a felnőtt éveiben probléma merülhet fel az állat látásával kapcsolatban. Ezen túl viselkedési tesztet is végeznek a szakemberek, de nem jellemző, hogy emiatt ne lenne alkalmas egy vakvezető vérvonalas labrador a későbbi segítő munkára.

Tarts velünk az év legnagyobb kutyás fesztiválján!

DOGZ Fesztivál Plakát

Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várnak május 1-jén a Városligetben.

Regisztrálj, és olvasd el a részletes programot!

Előfordulhat azonban, hogy egy kölyök a tulajdonságai alapján más pályára alkalmasabb lesz. Ilyenkor személyi segítőkutyaként, terápiás, demo- vagy mentőkutyaként tud felnőtt korában tevékenykedni. „Az évtizedek óta vakvezető-feladatokra szelektált kutyák tanítás nélkül is több dolgot maguktól megcsinálnak. Úgy szoktuk mondani, hogy egy segítőgén van bennük, mert ezek a labradorok állandóan bennünket figyelnek. Megpróbálják kitalálni, hogy mi lesz a következő feladat, vagy ha valami leesik, akkor kérés nélkül odaszaladnak, és felveszik, majd kézbe is adják azt a dolgot. Szeretnek feladatokat végezni, és örömet okoz nekik, ha a gazdiknak a kedvére tehetnek. A profi kiképzők pedig ezeket a készségeiket tökéletesítik, és minden szükséges feladatra megtanítják őket. Fontos az is, hogy a kutya önálló problémamegoldó és döntéshozatali képessége is megmaradjon a szükséges mértékig” – részletezi Gizella.

A sok odafigyelés, szeretet és kitartó munka mindig meghozza a gyümölcsét. Juharból is kétéves korára valakinek a segítőtársa lesz.

Kövess minket!

labrador kölyök Baráthegyi Vakvezető Kutya Iskola vakvezető kutya vakvezető kutya kiképzés

Kapcsolódó cikkek

Egészség

Kutya nyalogatja egy nő arcát

Emberre és kutyára is veszélyes fertőzésre figyelmeztet a Semmelweis Egyetem

Egészség • 2 perc

Kutyaélet

Ápolás

2025_01_kutyapelenka-hasznalata-1024x535.jpg

A kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod

Ápolás • 3 perc
2025_01_shiba-inu-koromreszeles-1-1024x683.jpg

Ha kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás

Ápolás • 5 perc
2023_12_valoczi-tel-ho-fb-1024x535.jpg

A téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya

Ápolás • 2 perc

Oktatás