Ezzel a hatékony és biztonságos trükkel segíthetsz a kutyádnak, ha túlhevült
2025. 04. 21. - Fotók: Getty Images Hungary
2025. 04. 21. - Fotók: Getty Images Hungary
Számos kutya, főleg a munkakutyák, a tapasztalatok szerint hajlamosak arra, hogy figyelmen kívül hagyják a testükhöz kapcsolódó fiziológiai jeleket, amelyek akár túlmelegedéshez is vezethetnek. A rövid orrú, hosszú szőrű vagy nagyobb testű fajták szintén fokozott kockázatnak vannak kitéve a melegebb hónapokban, de tulajdonképpen bármely kutya esetében problémát jelenthet a hőmérséklet megemelkedése.
Cikkünkből megtudhatod, mit tegyél, ha a kutyád túlhevült. Videón mutatjuk a legjobb módszert az eb szervezetének gyors és biztonságos lehűtésére.
A kutyák csak minimálisan izzadnak, lihegéssel hűtik a szervezetüket, ennek a módszernek azonban megvannak a maga korlátai. Miután elérik a legmagasabb hőmérsékletet, már nem tudják tovább hűteni magukat, és hirtelen összeomolhatnak. Miután kialakul a teljes hőguta, körülbelül 50%-os túlélési eséllyel rendelkeznek. Megdöbbentő, de a hő okozta sérülések a leggyakoribb nem traumás halálokok a rendvédelmi és katonai kutyák esetében, akik olyan környezetben dolgoznak, ahol korlátozottak a hűtési lehetőségek. De házi kedvenceink sincsenek biztonságban, ha felfelé kúszik a hőmérő higanyszála, legyen szó városi vagy vidéki kutyákról!
Egy új tanulmányban Cynthia Otto, a Penn Vet Working Dog Center igazgatója kollégáival együtt egy hatékony hűtési módszert azonosítottak, amelyeket akár terepen is használhatnak a gazdák. Eredményeiket a Journal of the American Veterinary Medical Association folyóiratban tették közzé, amiben kimutatták, hogy a négy hűtési protokoll közül az egyik eredményezte a legalacsonyabb átlagos testhőmérsékletet öt perc után.
A technika nagyon egyszerű, az ebeket megtanították arra, hogyan tartsák a fejüket 22 °C-os víz alá. Ez volt az egyetlen beavatkozás, amely az első 30 másodpercben csökkentette a testhőmérsékletet, és a legalacsonyabb hőmérsékleteket eredményezte 6-40 perccel a beavatkozás után.
A három másik protokoll közé tartozott két jégakku rögzítése a kutya nyakára, egy vizes törülköző elhelyezése a kutya nyaka köré, és két vizes törülköző elhelyezése a kutya hónaljánál.
A szakértők véletlenszerűen választottak 12 mentálisan és fizikailag egészséges kutyát, 8 hónapostól 8 éves korig. Az ebeket akkor állították meg, amikor már vagy 10 perce mozogtak, és elérték a 40,6 °C-os testhőmérsékletet, és kettő vagy annál több hőstresszre utaló jelet mutattak. Ezek közé tartozik például a hosszú, lapos nyelv, illetve a hátrahúzott fülek. Minden kutya minden protokollt végigcsinált, legalább 48 órás szünettel közöttük.
A kutatás előtt minden kutyát arra képeztek ki, hogy egy játékot vagy ételt vegyen ki egy vödör víz aljáról. Minden kutatási nap egy állatorvosi vizsgálattal kezdődött, bemelegítő gyakorlatokkal, majd egy visszahívó teszttel, amelyben az ebeknek a 25 méterre álló két ember között kellett elfutnia kedvenc játékáért. Ezt követően jött a kijelölt hűtési beavatkozás. A szakértők gyorsulásmérőkkel, pulzusmérőkkel és lenyelhető testhőmérséklet-érzékelő kapszulákkal szerelték fel a kutyákat mindennap, így elősegítve azt, hogy a négylábúak hőmérséklete ne haladhassa meg a kritikus határt.
Az alábbi videóban a kutatók mutatják meg, hogyan tanítsuk meg a kutyát arra, hogy vízbe dugja a fejét:
Függetlenül az okától, a hipertermia súlyos károkat okozhat kedvenceink szervezetében. Kezdetben az ebek stresszesnek tűnhetnek, liheghetnek, elveszthetik egyensúlyérzéküket és nyugtalanok lehetnek. Nyáladzás is felléphet, illetve az ínyük kékes vagy élénk piros színűvé válhat.
A hipertermia előrehaladtával az alábbi klinikai tüneteket figyelhetjük meg:
Egy Philips 7000 Series Vezeték nélküli porszívót, és egy Philips PureProtect Pro 4200 Series intelligens légtisztítót sorsolunk ki a DOGZ Klub tagjai között. Nincs más dolgod, mint 2025. április 30-ig csatlakozni, vagy ha már tag vagy, akkor regisztrálni a nyereményjátékra. Ezt itt megteheted!
A tanulmány eredményei nemcsak a munkakutyákra, hanem a házi kedvencekre is alkalmazhatók. Fontos megjegyezni, hogy a nyomott orrú kutyák, mint például a francia bulldog, sajnos nehezebben szabadulnak meg a hőtől annak hagyományos módján. Sokkal hamarabb elérik azt a kritikus hőmérsékleti határt, amely már veszélyes számukra. Nélkülözhetetlen, hogy mi, gazdik, tudatában legyünk, annak, hogy mit tehetünk kutyáink hőmérsékletének csökkentésére, ezáltal sok esetben megmentve életüket.
Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várnak május 1-jén a Városligetben.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Ehet a kutya a húsvéti sonkából? Két fűszer miatt is nagyon kell vigyázni vele!
EgészségA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
ÁpolásHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
ÁpolásA téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya
Ápolás