90 éves Csányi Vilmos professzor: ezt köszönhetjük neki
Közzétéve: 2025. 05. 09 - Fotók: We love Dogz • 2 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 05. 09 - Fotók: We love Dogz • 2 perc olvasás
90. születésnapját ünnepli a ma a magyar kutyázás kimagasló alakja, Csányi Vilmos. Összeállításunkban munkásságáról emlékezünk meg.
A Széchenyi-díjas magyar biológus, biokémikus, etológus, egyetemi tanár Csányi Vilmos nemcsak a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, de a Magyar Tudomány főszerkesztőjének posztját is betöltötte. Kutatási területei az állati és emberi viselkedés, valamint a biológiai és a kulturális evolúció kérdéseire is kiterjedtek. Összegyűjtöttük a számunkra legfontosabb eredményeit, és cikkünkből azt is megtudhatjátok, hogy miként kapcsolódott Csányi professzor a We love Dogz magazinhoz az elmúlt évek során.
Isten éltesse sokáig születésnapja alkalmából!
Az érettségit követően Csányi Vilmos az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karára jelentkezett, vegyész szakra. Itt szerezte meg 1958-ban vegyészdiplomáját, amivel először a Budapesti Orvostudományi Egyetem (ma Semmelweis Egyetem) Orvosi Vegytani Intézete munkatársa lett, alig néhány esztendő múlva pedig már adjunktusként dolgozott.
1973-ban tért vissza az ELTE Természettudományi Karára, ahol eleinte a magatartás-genetikai laboratóriumban kezdett dolgozni tanárként.
1993-ban kezdte meg az ELTE posztgraduális etológiakurzusát vezetni. 2000-ig tanszékvezetőként, majd 2005-től professor emeritusként dolgozott itt. Az etológia mellett humánetológiát, magatartás-genetikát és rendszerelméletet is oktatott a diákoknak. Vezetője volt az MTA és az ELTE Összehasonlító Etológiai Kutatócsoportjának is. Évekig az Amerikai Egyesült Államokban, eleinte a Harvardon, majd a New York State Research Institute for Neurochemistryben kutatott.
A biológiai tudományok kandidátusa lett.
Munkásságának egyik sarokpontjaként a kutyák evolúciós fejlődését és viselkedését kutatta, a témában számos könyve jelent meg, nem egy közülük szépirodalmi alkotásnak is beillik. Elhíresült mondata, amely szerint a kutya egyfajta szőrös gyermek, meghatározó a jelenleg működő etológiai vizsgálatokra is. Ő volt az, aki a kutyák képességeit felismerte, és közérthetően el is helyezte azt az emberi viselkedéshez hasonlítva, egy óvodás gyermekhez mérve.
Nem túlzás azt állítani, hogy az élete delén túllépő professzor minden megjelenése és nyilatkozata tömegeket vonz. Éppen ezért nagy örömmel hallgattuk még 2023-ban, a We love Dogz által szervezett első DOGZ Konferencián.
Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most 10% kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!
A We love Dogz magazinnal legutóbb az Értsd a kutyád!, az Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs által írt kiadványunk kapcsán fonódott össze munkássága. A mindenki számára praktikus ismerteket és tanácsokat tartalmazó, a modern gazdik kézikönyveként megszületett könyv előszavát szintén ő írta.
A professzor, a modern kutyatartás és az etológia úttörője ma 90 éves. Szívből kívánunk neki boldog születésnapot!
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Ezért „radírozhat” a kutyád – nem biztos, hogy kukacos
Egészség • 3 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc