7 jel, hogy kutyád fázik: a hideg fülek azonnal elárulják
Közzétéve: 2022. 12. 29 • 3 perc olvasás
Közzétéve: 2022. 12. 29 • 3 perc olvasás
Háziasított kedvenceink tőlünk függenek, így kiemelt felelősségünk van abban, hogy megvédjük őket a környezeti hatásoktól is. Bár az ebek alapvetően jól alkalmazkodnak a hűvös időjáráshoz, érdemes szem előtt tartani azt is, hogy egy átlagos blöki a legtöbb időt már a házban tölti el melegben és kényelemben. Emiatt előfordulhat, hogy legjobb szándékod ellenére sem méred fel jól, hogy mikor fázik kedvenced.
Hogy ez a jövőben nem okozzon gondot és elkerülhessétek a csípős idő által okozott betegségeket és sérüléseket, mutatjuk, honnan tudhatod biztosra, hogy kutyád fázik; és azt is, hogy mit tehetsz ellene.
Függetlenül attól, hogy milyen dús és milyen hosszú bundája van kutyádnak, érzékeny lehet a hideg időjárásra. De az biztos, hogy a vékonyabb testalkatú, kistestű és a rövidebb szőrű ebek még magasabb kockázatot vállalnak, ha a szokásos sétájukra indulnak a zimankóban. Ha a bunda nedves lesz egy esetleges fürdőzés vagy az eső/hó/havaseső által, még a hosszabb szőrű egyedek is sokkal könnyebben átfagynak.
Ha a kutyák túl sokáig vannak kitéve a hidegnek, fennáll a hipotermia veszélye. Ez akkor fordul elő, ha kutya hőmérséklete jóval a normál testhőmérséklet alá esik huzamosabb időre. Az ebek normál testhőmérséklete 38-39 fok, a hipotermia pedig 33 és 35 fok körül áll be, amely akár halálos is lehet.
A fagyás akkor következik be, amikor a szervezet átirányítja a véráramlást a test legfontosabb szerveihez a tartós hideg következtében. Ez veszélyezteti a kutya farkát, lábait, mancsát, orrát és a fülét is. Ha a testrészek bármelyike élénkvörös vagy fekete, akkor kutyusod fagyási sérülést szenvedhet. Azonnal fel kell melegíteni a kérdéses testrészt és a legjobb, ha egy állatorvos is megnézi.
A blökik is megbetegedhetnek a hidegtől, akárcsak mi. Nem önmagában a hidegtől lesznek betegek, de olyan környezetet teremt számukra, ahol a kórokozók könnyebben megtapadhatnak rajtuk. A legtöbb kutya megfázásos tünetei a tüsszögés, gyengeség, valamint szem- és orrfolyás.
1. Reszketés
A kutyák minden esetben látható reakciót mutatnak a hidegre. Ha kedvenced didereg vagy remeg, valószínűleg túl hideg van ahhoz, hogy kint legyen. Általános szabály, hogy ha úgy érzed, hogy számodra túl hideg van ahhoz, hogy huzamosabb időt kint tölts, akkor a kutyádnak is.
2. Hideg fülek
Még akkor is, ha a kutyád fázik, testét melegnek érezheted a szőr miatt és a magasabb normál testhőmérsékletük miatt is. A hideg fül viszont azonnali és biztos jele annak, hogy az eb fázik. Ha bevitted, jó megoldás lehet egy takaróval is segíteni a mihamarabbi felmelegedést.
3. Lassú mozdulatok
Egy másik remek tipp, hogy figyeld a mozgását. Amikor a kutyák fáznak kint, pont úgy néznek ki, mintha nem szeretnének már kint lenni; lassan sétálnak, meg-megállnak. Ha hirtelen azt veszed észre, hogy kedvenced a séta alatt különböző tárgyak mögött és alatt próbál elbújni, vagy ha hozzád bújik, ideje bemenni.
4. Összegömbölyödés
Amikor a kutyák fáznak, megpróbálják felmelegíteni magukat testük melegével. Ha kedvenced a futtató egyik sarkában összegömbölyödik ahelyett, hogy játszana a többiekkel, biztosan fázik
5. Sántítás
A kutya mancsai érzékenyek a hideg időjárásra, ezért különösen jól jöhet főleg a hóban és a fagyban a kutyacsizma. Ha azt veszed észre, hogy sántikálni kezd, felkapkodja a mancsát vagy nyalogatja, jobb, ha a séta azonnal véget ér.
6. Nyüszítés
Az ebek ha kényelmetlenül érzik magukat, általában nyüszítenek. Vedd ezt egyértelmű, megdönthetetlen jelnek, és egy gyors vécészünet után szaladjatok is vissza a jó melegbe.
7. Álmosság, letargia
Ha a kinti séta alatt úgy tűnik, mintha az eb álmos vagy szomorú lenne, sokkal valószínűbb, hogy inkább csak fázik. Erre a jelre különösen érdemes nagy figyelmet fordítani, ugyanis a hipotermiát is jelezheti előre.
Kistestű, vékony testalkatú vagy rövid szőrű kutyák esetében mindenképpen javasoljuk a dzseki, kabát vagy vastag pulóver használatát. Esős időben szuper választás lehet az esőkabát is, ugyanis a nedves szőr miatt könnyebben átfagyhatnak.
A kutyacsizmákat is érdemes bevetni, ha fagyos vagy havas az időjárás, esetleg nagy mennyiségű csapadék esett le. Nemcsak a hideg ellen nyújtanak szuper védelmet, de óvják is a mancsokat a hó és a fagy okozta sérülésektől.
Ha a fenti tünetek közül bármelyiket is tapasztalod, mindenképpen azonnal vidd fel a blökit és jól szárítsátok meg a bundáját, majd takargasd be. Ha rövid időn belül nem tapasztalsz az állapotában javulást, megmerevedik és nehezen lélegzik, azonnal hívd az állatorvost!
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Speciális igényű kutyát fogadnál örökbe? Erre mindenképp készülj fel!
Egészség • 3 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc