A vízmérgezés komoly fenyegetés a kutya számára: ilyen könnyen kialakulhat
Közzétéve: 2025. 07. 06 - Fotók: welovedogz.hu • 3 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 07. 06 - Fotók: welovedogz.hu • 3 perc olvasás
Azt gondolnánk, a víz csupa áldás a jelenlegi hőségben, azonban a túlzásba vitt bevitel ártalmas is lehet. A vízmérgezés többnyire nem ivás, hanem egyéb vizes tevékenységek közben alakul ki.
Ha a kutya extrém sok vizet inna, akkor természetesen az is vízmérgezéshez vezethetne, de az esetek többségében a különféle vízben történő aktivitások, illetve a vizes játékok vezetnek a bajhoz.
Úszás közben nagyon kell ügyelned arra, nehogy kedvenced akaratlanul is sok vizet nyeljen. Ez rosszul úszó, bizonytalan mozgású kutyáknál könnyebben előfordulhat. Ugyanígy azzal is érdemes óvatosnak lenni, ha játékot, labdát, botot dobálsz neki a vízbe. Ezek után loholva, kapkodva szintén sok víz kerülhet az állat szájába.
A vízzel való hűtés a kertben is remek lehetőség a kutya felfrissítésére, de nem ajánljuk, hogy a slaggal locsold, ingereld az ebet; főleg, ha az intenzíven kapkod a vízsugár után, harapja is azt. Ez ugyanis szintén növeli a túlzott vízbevitelt, egyszersmind a vízmérgezés kockázatát.
Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most online kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!
Vízmérgezés (hiperhidratáció) akkor alakulhat ki, ha valaki túl sok vizet fogyaszt vagy nyel, aminek következtében a vér nátrium-kálium koncentrációja felborul. A szervezet megpróbálja orvosolni a helyzetet, és fokozza a sejtekben lévő folyadék mennyiségét. Ez duzzanathoz, ödémához vezet.
Ha az agy sejtjei is érintettek, annak következtében agyi károsodást szenvedhet a kutya, és az állapot akár halállal is végződhet. (Vízmérgezés embereknél is kialakulhat, emiatt nagyon fontos például sportolás után nem csak tiszta vizet inni, hanem pótolni az izzadással elvesztett ásványi sókat.)
A tünetek általában a vizes játékot vagy vízi aktivitást követő 24–48 órán belül jelentkeznek.
Méretükből adódóan a kisebb kutyáknál kevesebb mennyiségű víz is bajt okozhat. Ugyanígy a nagyon vékony fajtáknál, vagy sovány kutyáknál is előbb bekövetkezhet a baj. Továbbá az aktív, emiatt a játékban, vízi foglalkozások során vehemensebb ebekre is jobban kell ügyelni.
Ha a kutya a vízi tevékenységet követően a fentebb felsorolt tüneteket mutatja, haladéktalanul állatorvoshoz kell juttatni, hogy megkezdhessék a vér nátriumszintjének normalizálását.
A vízmérgezés esetén a legfontosabb a megelőzés. Ha azt látod, hogy kutyád nyitott szájjal úszik, többször alámerítve a fejét a vízben, akkor inkább függesszétek fel a pancsolást. Ha apportíroztok, válassz lapos játékot, mintsem labdát, mert utóbbi körül nem tudja rendesen körülzárni a száját. Otthon csak akkor locsold slaggal, ha az nem ingerli túlságosan, és semmiképp se hergeld te a vízzel az állatot!
Ebben a cikkünkben segítséget kapsz a kutya megfelelő hűtésére. Többféle praktikát is bevethetsz kedvenced komfortja és egészsége érdekében.
Számtalan csodálatos kutyusról készült fénykép az idei fesztiválon. Galériába gyűjtöttük, kattints ide és lapozz bele!
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Ezek a kutyák csak etetőszékben képesek enni: eláruljuk, miért
Egészség • 2 percNyári mancsvédelem: gyakran a háttérbe szorul, pedig ilyenkor is fontos
Ápolás • 6 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 perc