A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Csak óvatosan a strandon! Ezek a vízmérgezés jelei

Molnár Enikő

2024. 07. 12.

2024_07_gettyimages-1331126220-2-e1720614480542-1024x536.jpg

Azt mindenki tudja, hogy a túl kevés folyadék nem egészséges, sőt, veszélyes, ám azzal kevesebben vannak tisztában, hogy a túl sok víz is komoly problémákhoz vezethet. Bár embereknél elég ritka a vízmérgezés, a kutyáknál egészen gyakori, főleg nyáron, és főleg a vizes programoknál.

Még mielőtt bárki is megijedne, szeretnénk egy-két dolgot előre tisztázni. A vízmérgezés jelen esetben nem azt jelenti, hogy a kutya mérgezett vizet ivott, hanem kicsit leegyszerűsítve arra vonatkozik, hogy az állat az elfogyasztott vízmennyiség miatt produkál mérgezéses tüneteket. Az, hogy ilyen megtörténhet, még nem azt jelenti, hogy ne is vidd el kedvencedet strandolni a nyári melegben. Hiszen egy ilyen program kiváló alkalmat nyújt négylábú barátunknak, és természetesen nekünk, gazdiknak is arra, hogy kicsit lehűljünk és kiélvezzük a nyár adta lehetőségeket – és ne csak szenvedjünk a hőségtől. Ha betartunk egy-két szabályt a strandolásnál, akkor a vízmérgezés esélye minimálisra csökkenthető, és valóban kikapcsolódást nyújthat a közös fürdőzés.

border collie tengerparton fut Ne fosszuk meg kedvencünket a strandolás élményétől, de figyeljünk rá oda, és tartsuk be a szabályokat!

Mi az a vízmérgezés?

A vízmérgezés vagy vízintoxikáció, esetleg hiperhidráció elsőre talán furcsán hangzik, ám egy valós problémáról van szó. Ahogyan már említettük néhány mérgezőnek tekinthető étellel kapcsolatos cikkünkben, a bevitt mennyiség mindig nagyon fontos , és ez igaz a víz esetében is. Bár viszonylag ritka (hiszen rengeteg vizet kell hozzá bevinni), a vízmérgezés megtörténhet, főleg nyáron, és leginkább (de nem csak) azoknál a kutyáknál, akik imádnak pancsolni, vizet harapdálni, esetleg búvárkodni.

A vízmérgezés számos problémát okozhat, ám talán a legsúlyosabb közülük a nátriumszint csökkenése, azaz a hiponatrémia. A szervezet törekszik az egyensúly felállítására és fenntartására, ezért úgy reagál a nátriumhiányra, hogy a sejteken belüli folyadék mennyiségét növeli. A sejtek így megduzzadnak, és ödémák keletkezhetnek a szövetekben. Ez az egész testet érintheti, beleértve a belső szervek sejtjeit, valamint a központi idegrendszer sejtjeit is. Így nem is kérdés, hogy akár életveszélyes állapothoz is vezethet.

kutya úszik a vízben Figyeljünk arra, hogy a kutya ne nyeljen sok vizet úszás közben sem

Ezek a vízmérgezés tünetei

  • hányás;
  • felfúvódás;
  • nyáladzás;
  • nyugtalanság;
  • sápadt, fakó íny;
  • kitágult pupillák és üveges tekintet;
  • tántorgás, koordinációs képességek romlása;
  • izomrángás, remegés.

Súlyos esetben légzési nehézségeket, rohamokat, rángatózást, ájulást, összeesést, kómát vagy sajnos akár halált is okozhat. Semmiképpen nem szabad elhanyagolni ezt az állapotot, már a vízmérgezés első jelére érdemes állatorvoshoz vinni kedvencünket.

Így előzheted meg, hogy kutyád túl sok vizet nyeljen

A legjobb támadás a védekezés, esetünkben pedig a megelőzés. Mivel nyár van, példának maradunk a strandolásnál, de fontos tudni, hogy máshol is megtörténhet a baj, így mindig érdemes odafigyelni arra, hogy kedvencünk ne igyon se túl sokat, se túl keveset.

kutya labrador retriever tengerparton pihen gazdájával Vezessünk be pihenőket, és ha jónak látjuk, tartsunk szünetet

Ha strandra megyünk kedvencünkkel, mindenképpen kontrolláljuk a helyzetet. Iktassunk be pihenőket, és monitorozzuk kutyánk viselkedését. Ha tudjuk vagy látjuk, hogy játék vagy úszás közben négylábú barátunk sokat nyel, vagy nyitva van a szája, akkor korlátozzuk ezen elfoglaltságok idejét. Tartsunk sok szünetet, amikor kedvencünk üríthet és megnyugodhat. A nagy, illetve gömb alakú (labda) játékok helyett válasszunk inkább laposabbakat, mint például a textilfrizbik.

Ha mégis megtörténne a baj, és egy önfeledt strandolás után a fenti tünetek valamelyikét produkálja az eb, akkor mindenképpen vigyük el kutyánkat az állatorvoshoz, ahol megfelelően el tudják látni.

A vízmérgezés nagyon hamar súlyos állapottá válhat, így mindenképpen hamar kell cselekedni.

A víz nem csak mennyiségében jelenthet veszélyt kutyánkra, a minőség is számít. Ebben a cikkünkben elmondjuk, mire kell figyelni.

Kövess minket!

fürdés hiponatrémia kutya a strandon kutya túl sok vizet iszik kutya túl sok vizet nyelt strand strandolás kutyával vízmérgezés

Kapcsolódó cikkek

Egészség

2024_03_tacsko-beteg-szeret-fb-1024x535.jpg

A kutyád életébe kerülhet, ha ezt a két hangot összetéveszted

Egészség

Kutyaélet

Ápolás

2025_01_kutyapelenka-hasznalata-1024x535.jpg

A kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod

Ápolás
2025_01_shiba-inu-koromreszeles-1-1024x683.jpg

Ha kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás

Ápolás
2023_12_valoczi-tel-ho-fb-1024x535.jpg

A téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya

Ápolás

Oktatás