A nedves fű a kutyák egyik legnagyobb ellensége: elmondjuk, miért
Közzétéve: 2024. 04. 24 - Fotók: Getty Images Hungary • 2 perc olvasás
Közzétéve: 2024. 04. 24 - Fotók: Getty Images Hungary • 2 perc olvasás
Amikor az eső elmossa a régi illatokat, és újakat tár a kutyák elé, ne csodálkozzunk azon, hogy egyes kedvencek majd megőrülnek azért, hogy belevessék magukat az élvezetekbe a természet vagy a futtató lágy ölén. Ekkor azonban sokan igen kellemetlen hatásokkal is szembesülnek.
Máris részletezzük, milyen befolyással van a vizes fű a kutya egészségére!
Egy kellemes, hosszú eső valóban képes elmosni a levegőben lévő polleneket, ezáltal csökkentve a pollenkoncentrációt, az allergiások azonban jól tudják, hogy a hevesebb viharok pont az ellenkezőjét váltják ki. Ahogy dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa az allergiaközpont.hu-nak elmagyarázta: a heves esőzés, zivatar hatására a pollenszemek kisebb szemcsékre esnek szét. Az ép pollentől eltérően a kisebb részecskék már elérhetik a tüdő mélyebb részeit is, emiatt hevesebb allergiás reakciót és súlyosabb asztmás rohamokat válthatnak ki.
A kutyák esetében is egyre többször diagnosztizálnak pollenallergiát, asztmát. Amikor az allergiás ebek a nedves fűben gázolnak, a lábaik és a hasuk is közvetlenül kapcsolatba kerül ezekkel az irritációt okozó pollenekkel. Ennek hatására megfigyelhetjük, hogy a kutya többet és intenzívebben nyalogatja ezeket a testrészeket, hiszen viszketnek.
Ahogy dr. Chris Brown állatorvos írja honlapján, a növények felszínén lévő nedvesség tovább ront a helyzeten. Azok a növényi fehérjék ugyanis, amelyekre a kutya érzékeny, feloldódnak a vízben, és teljes mértékben képesek beborítani a bőrt. Ezenkívül a nedvesség fel is puhítja a bőrt. Ennek következtében a fű és egyes gazok könnyebben okoznak mikrosérüléseket, amelyek utat engednek az allergéneknek.
Nagyon fontos tehát, hogy viharok és esőzések után kiemelt figyelmet fordítsunk az allergiás, asztmás ebekre, de azokra is, akiknél egyelőre nem diagnosztizáltak ilyen problémát. (Az allergia és az asztma is kialakulhat az évek során, hogy most az eb nem érintett, az nem garancia.) A fent részletezett tünetek megjelenése mindenképpen megér egy állatorvosi látogatást!
Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most 10% kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!
A legegyszerűbb és legbiztosabb módszer, hogy nedves, párás időben kerülitek az olyan útvonalakat, ahol bujább a növényzet. Ha erre nincs lehetőség, az is nagyon sokat segíthet, ha gyorsan, de alaposan lemosod a kutya lábát és pocakját a séta után. A legjobb, ha ehhez egy nyugtató, kíméletes kutyasampont, vagy kifejezetten allergiás ebeknek kifejlesztett hipoallergén lemosót használsz.
Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várták az érdeklődőket május 1-jén a Városligetben megrendezett DOGZ Fesztiválon.
Itt olvashatod el képes beszámolónkat az első képgalériával.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Speciális igényű kutyát fogadnál örökbe? Erre mindenképp készülj fel!
Egészség • 3 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc