Ezek az ételek halálos veszélyt jelentenek a kutyára
Közzétéve: 2024. 06. 05, Frissítve: 2025. 06. 16 - Fotók: Getty Images Hungary • 3 perc olvasás
Közzétéve: 2024. 06. 05, Frissítve: 2025. 06. 16 - Fotók: Getty Images Hungary • 3 perc olvasás
Gyakran, ami számunkra finom csemegének számít, az a kutyánk számára akár életveszélyes is lehet.
Korábban írtunk már olyan gyakorta előforduló mérgezések okozójáról, mint például a dióról és a hagymafélékről, de a lista korántsem teljes. A toxicitásról szóló beszélgetések egyik legfontosabb alapköve, hogy szinte minden tekinthető mérgezőnek a dózistól függően. Ha teljes értékű életet szeretnénk biztosítani a kutyának, érdemes tisztában lenni a lehető legtöbb potenciális veszélyforrással. Ebben a cikkünkben a szőlő és a nyers kelt tészta veszélyeit fogjuk taglalni.
A szőlő, avagy a Vitis nemzetségbe tartozó növények gyakran okoznak kutyákban vesezavarokat. Ennek oka a növényben található borkősav, amely veseelégtelenséghez vezethet nemcsak a kutyákban, de más háziállatokban is. Vannak olyan ebek, akiknél valamilyen oknál fogva sosem alakul ki ez a probléma, ellenben másoknál akár kevés szőlő fogyasztása is komoly következményeket vonhat maga után. Ez azért lehet veszélyes, mert valaki, akinek korábbi kutyusa szerencsés volt, és nem lett semmi baja, kialakíthat egy potenciálisan veszélyes szokást a későbbi kutyáira nézve.
Már 4–5 szem szőlő is halálhoz vezethet egy átlagos kutyánál. Pár órán belül kialakulhat hányás, hasmenés, letargia, hasi fájdalmak, remegés és erős szomjúság. 1–2 nap után csökken a vizelettermelés, majd később le is áll. Ha az állat már az utóbbi állapotba kerül, csak kis eséllyel éli túl a mérgezést. Ezért is nagyon fontos a korai felismerés!
Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most online kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!
Valószínűleg mind találkoztunk már életünk során olyan emberekkel, akik esküsznek a nyers tészta ízére. Ez viszont nem jelenti azt, hogy jó ötlet falatozgatni belőle. Ahogyan a nyers kelt tészta fogyasztása embereknek sem ajánlott, úgy az állatokra nézve is kifejezetten veszélyes lehet.
Amikor nyers tésztáról beszélünk, két fő veszélyforrással állunk szemben. Először is a nyers tésztákban lévő hőkezelés nélküli lisztben található különböző kórokozókkal. Ilyenek például az Escherichia coli (E. coli) és a Salmonella nemzettség tagjai. Másodszor pedig a kelt tésztákhoz használt élesztőgombák is problémásak. A sütéshez gyakran használt élesztőgomba, a Saccharomyces cerevisiae (S. cerevisiae) egy elő szervezet egészen a sütésig. Ennek a gombának tökéletes élőhelyet biztosít az emlősök gyomra. Az elfogyasztott tészta térfogata gyorsan meg tud többszöröződni az állatban, aminek hatására kitágul a gyomra. Ez a gyomor vérellátásának az akadályozásához, és még akár gyomorcsavarodáshoz is vezethet. Ezenkívül ráadásul az alkoholos erjedés során – amikor a szénhidrátokat bontják az élesztők – elegendő etanol termelődhet a kutyusban, hogy alkoholmérgezést okozhasson.
Ha kedvencünk nyers tésztát fogyasztott, mindenképpen vigyük állatorvoshoz! Még akkor is, ha nem észlelünk rajta olyan tüneteket, mint például a megnagyobbodott has, a hányás és a letargia. Sosem lehet tudni, hogy pontosan miként fog reagálni a kutyusunk egy mérgezés esetén, így fontos lehet felismerni a lehetséges jeleket, hogy minél gyorsabban tudjunk cselekedni.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Több hét után derült ki, mi okozza a köhögést: állatorvos figyelmeztet
Egészség • 3 percNyári mancsvédelem: gyakran a háttérbe szorul, pedig ilyenkor is fontos
Ápolás • 6 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 perc