A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!
2024_02_szunyog-alszik-b-1024x535.jpg

A betegség kezeletlenül igen magas arányban halállal végződik, így kiemelten fontos a megelőzés.

A szívférgesség a kutyák esetében az egyik legrettegettebb betegség. A szúnyog által terjesztett Dirofilaria immitis nevű fonálférget hazánkban először 2009-ben regisztrálták, akkor még mint külföldről behurcolt fertőzést. Az éghajlatváltozás következtében a korábban csak a mediterrán térségben jellemző parazita itthon is megtelepedett, és a korábbi statisztikák alapján egyre nő a megbetegedések száma.

A szívférgességgel az ember is megfertőződhet, de mivel a lárva nem tud teljesen féreggé fejlődni a szervezetünkben, a szívférgesség ránk nem jelent halálos veszélyt. Viszont a féreg lárvája bekerülhet a tüdőnkbe, ahol gócos elváltozásokat okozhat, amelyek mellkasi röntgenvizsgálat alkalmával más problémának tűnhetnek
A súlyos következmények miatt kiemelten fontos a megelőzés, amelynek alapja a rendszeres, évente megismételt szűrővizsgálat. Tévedés azt hinni, hogy elegendő csak a meleg hónapokban vigyázni kedvencedre, hiszen az egyre melegebb hazai időjárás következtében a szúnyogok az év jelentős részében jelen vannak. Idén például már januárban találkoztunk velük, sőt, az előrejelzések szerint az elmúlt fél év csapadékos időjárása miatt ebben az évben nagy szúnyoginvázióra számíthatunk.
Továbbá az ősszel megfertőződött kutya testében a lárvák a téli hónapokban is folyamatosan növekednek. Így a szívférgesség elleni védekezés egész évben kiemelten fontos.

Egész évben fontos a védelemEgész évben fontos a védelem

Szűrés nélkül kezelni életveszélyes

Ám egy nem fertőzött kutyának szívféreg elleni készítményt adni csaknem olyan kockázatos, mint maga a betegség, így az első lépésnek minden esetben a szűrővizsgálatnak kell lennie.

Többféle teszt érhető el, amelyek mind képesek kimutatni a parazita jelenlétét. Erről az állatorvosodtól kérhetsz bővebb tájékoztatást, aki pozitív eredmény esetén a további teendőkről is gondoskodni fog. A szívférgesség kezelése nagyban függ attól, milyen stádiumban van a betegség. Szerencsére a tapasztalatok azt mutatják, hogy az időben elkezdett ellátás az esetek döntő többségében megmenti a kutya életét.

A szívférgesség mellett a bélparaziták is komoly problémákat okozhatnak, ráadásul van, amelyiket te is könnyen elkaphatod. Az egyik legnagyobb kockázatot a nem megfelelően adagolt féreghajtó jelenti. A pontos gyógyszerelés menetét dr. Kovalovszki-Németh Barbara állatorvos részletezte ebben a cikkünkben.

Kövess minket!

fertőzés parazita szívféreg szívférgesség szúnyog szűrővizsgálatok

Kapcsolódó cikkek