Speciális igényű kutyát fogadnál örökbe? Erre mindenképp készülj fel!

A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Speciális igényű kutyát fogadnál örökbe? Erre mindenképp készülj fel!

Közzétéve: 2025. 05. 19 - Fotók: Getty Images Hungary, welovedogz.hu • 3 perc olvasás

mozgássérült kutya

A speciális igényű ebek egyedi kihívásokkal néznek szembe az egészségük és jóllétük terén, és olyan gazdira van szükségük, aki extra gondoskodást és figyelmet, esetenként terápiát és speciális képzést tud nyújtani számukra. És ami a legfontosabb, hogy mindezt türelemmel, szeretettel és együttérzéssel tegye.

A speciális igényű kutyák örökbefogadása egyre többeket inspirál, hiszen egy ilyen négylábút az otthonodba fogadni rendkívül megható és értékes élmény lehet. Ugyanakkor ez nem egy könnyű döntés. A „különleges igény” lehet testi fogyatékosság, krónikus betegség vagy viselkedési nehézség is. Ha ilyen négylábú barátot szeretnénk örökbe fogadni, elengedhetetlen, hogy tudjuk, milyen kihívásokkal járhat – csak így hozhatunk felelősségteljes döntést.

Uszkárfalkaséta a DOGZ Fesztivál 2025-ön A speciális igényű kutyák örökbefogadása rendkívül felelősségteljes feladat / Fotó: welovedogz.hu

A speciális igényű kutyák örökbefogadása ezért lehet jó döntés

Habár egészen biztos, hogy többletmunka és anyagi elköteleződés jár vele, sok érv szól amellett, hogy miért érdemes különleges igényű állatot örökbe fogadni. Egy fogyatékkal élő négylábú megtanít minket kreatívnak és türelmesnek lenni – maga a tény, hogy segítünk rajta és jó életet biztosítunk számára, rengeteg örömöt ad. Azonban, ha a speciális örökbefogadás mellett döntünk, kiemelten fontos otthonunk megfelelő előkészítése. A későbbiekben erről is részletesen szót ejtünk.

Gyakori fizikai fogyatékosságok

  • Vakság: A vak állatok hallásukra, szaglásukra és tapintásukra támaszkodnak. Kezdetben bizonytalanok lehetnek, de miután megszokták a környezetet, nagyon jól alkalmazkodnak.
  • Siketség: A hallássérült kutyák a látásra és a rezgések érzékelésére hagyatkoznak. Fontos, hogy vizuális jelzéseket használjunk, és ne lepjük meg őket hirtelen. Mindig legyen valami távoli jelzés feléjük részünkről, és soha ne közelítsünk a hátuk mögül, mert a meglepődés veszélyes eseményeket vonhat maga után.

Értsd a kutyád! – Modern gazdik kézikönyve

Értsd a kutyád! könyv

Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most 10% kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!

Megveszem!

  • Amputáció: Teljes életet élhetnek ezek a kutyusok is, azonban előfordulhat, hogy bizonyos esetekben, mint a mászás vagy a bútorok használata, segítségre szorulnak majd.
  • Mozgásszervi problémák: Az ízületi gyulladás, a csípődiszplázia vagy kisagyi hypoplasia például korlátozhatja a mozgást. Az ilyen kis szőrmókoknak segíthetnek a rámpák, csúszásgátló szőnyegek.

Krónikus betegségek miatt kialakult speciális igények

Ezekben az esetekben kis barátunknak szintén napi szinten különleges bánásmódban, étkezésben kell, hogy részesüljön. Továbbá valószínű, hogy gyógyszerek rendszeres beadására is oda kell majd figyelnünk.

  • Cukorbetegség: Napi inzulininjekciókat és szigorú diétát igényel.
  • Pajzsmirigy-túlműködés: A pajzsmirigy-túlműködést fogyás, nyugtalanság és étvágynövekedés jellemzi, kezelése érdekében gyógyszer, diéta vagy akár műtét is szükséges lehet.
kutya cukorbetegség Egyes betegségek, mint a cukorbetegség is, napi szintű gyógyszeres kezelést igényelnek

Viselkedésbeli problémák, speciális érzelmi igények

Ne felejtsük el, hogy a viselkedési vagy mentális problémák is okozhatnak nehézséget, amelyek kezelésében általában szükség lesz szakember (terapeuta, tréner) segítségére is. Ilyenek lehetnek az alábbiak:

  • Szorongás: Elbújás, túlzott mosakodás vagy agresszió formájában jelentkezhet, amelynek megoldását a nyugodt környezet biztosítása segítheti.
  • Trauma: A bántalmazásból vagy halmozott tartásból mentett kedvencek félhetnek az emberektől. Az állat traumájának feldolgozására, ahogy nálunk, embereknél is, időre, türelemre és gyengéd bánásmódra van szükség.
  • Agresszió: Lehet félelem vagy betegség jele is, éppen ezért nélkülözhetetlen az állatorvos felkeresése ahhoz, hogy kizárhassuk az egészségügyi vonatkozást.
siket és vak Fontos, hogy megkönnyítsük különleges igényű kedvencünk életét, ezért készüljünk fel alaposan a fogadására!

Tippek a különleges igényű állatok életének megkönnyítéséhez

Lelki felkészülés

A különleges igényű négylábú barátok örökbefogadása türelmet, alkalmazkodást és érzelmi stabilitást igényel. Előfordulhatnak visszaesések, betegségek, balesetek, amelyeket nem szabad kudarcként értékelni. Minden apró előrelépés, egy új szokás megtanulása, egy első bizalomteljes pillanat különleges örömforrást jelent.

Az otthon előkészítése

Nélkülözhetetlen, hogy biztonságos teret alakítsunk ki új társunk igényeihez igazítva, ami lehet egy csendes szoba, kevés inger, puha fekhely, játékok. Fontos a környezet adaptálása csúszásmentes szőnyegek, rámpák segítségével. Csökkentsük kedvencünk számára a stresszt, használjunk nyugtató diffúzorokat, interaktív játékokat, és más háziállatoknak csak fokozatosan mutassuk be.

ír szetter kutyaágyon fekszik és a kamera felé néz AÉK Soha ne féljünk segítséget kérni egy speciális igényű eb gondozása során! / Fotó: welovedogz.hu

Ne féljünk segítséget kérni, ha szükséges!

Szerencsére rendelkezésünkre állnak olyan szakemberek – állatorvosok, viselkedésterapeuták és rehabilitációs központok –, ahol biztos kezekben lehetünk, és ahol támogathatják a fejlődésünket. Ezen túl nagy hasznát vehetjük a közösségi médiában is olyan csoportoknak, ahol hasonló helyzetben lévő gazdikkal oszthatjuk meg a tapasztalatainkat.

Az extra odafigyelésért cserébe olyan szeretetet és örömöt kaphatunk, amit semmi más nem adhat. A felkészültség, az elfogadás és a türelem a kulcsa annak, hogy együtt boldog életet élhessünk. Mindig tartsuk szem előtt a „Légy reális!”, a „Tanuljatok együtt!”, a „Maradj pozitív!”, a „Légy következetes!” és a „Légy jelen, és figyelj!” ötösét, hisz ezzel nagyban megkönnyítheted a helyzeteteket.

Kövess minket!

speciális igényű kutya viselkedési probléma vak vak kutya siket kutya mozgássérült mozgássérült kutya

Kapcsolódó cikkek