A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Így lehet rühes a kutyád: kiemelten fontos a korai felismerés

Király Barbara

2024. 07. 11.

2024_07_vakarozo-kiskutya-627-1024x535.jpg

A rüh szóra mindenki felkapja a fejét. A kutyákat is érinti ez a bőrbetegség. Nézzük, mit kell tudni róla.

A rüh szerencsére nem gyakori a kutyáknál. Ennek ellenére fontos, hogy felismerd a tüneteket, és időben orvoshoz tudd vinni a kutyádat. Mutatjuk, melyek ezek.

beteg kutya az állatorvosnál A rüh minden esetben orvosi ellátást igényel

Mitől lehet rühes a kutya?

A rühességet atkák okozzák, amelyek sok emlőst, mint a kutyákat, a lovakat és az embereket is megtámadhatják. Az atkák közvetlen érintkezéssel, de akár textílián, például ágyneművel, valamint ápolóeszközökkel, így akár egy fésűvel is terjednek. A leggyakrabban ezeken a helyeken fertőződhet meg kedvenced:

Ha négylábúd egy fertőzött kutyussal érintkezik, valószínűleg ő is el fogja kapni a rühességet. Állatorvosi kezelés nélkül olyan súlyos viszketést okozhat, hogy kutyád sebesre vakarja magát.

 

A rüh jelei és tünetei a kutyán

Leggyakrabban a kutyák könyökén, a fülhegyeiken, az arcukon, az alsó lábszárukon és a mellkasukon jelenik meg, de súlyosabb esetben az egész testet érintheti a rühesség. Gyakori jelek a következők:

  • állandó nyalogatás, rágás vagy vakaródzás;
  • vörös, duzzadt vagy kérges bőr, különösen azokon a területeken, ahol a szőrzet már vékony, például a hason;
  • rendellenes vedlés.

Más bőrbetegségeket is jelezhetnek ezek a tünetek, így minden esetben keress fel egy állatorvost. A nyalogatás, vakaródzás sebeket okozhat, ami másodlagos fertőzésekhez vezethet.

A rüh kezelése kutyák esetében

A jó hír, hogy a rüh könnyen és maradéktalanul kezelhető probléma. A rossz az, hogy ha több kutyád is van otthon, mindegyiküket kezeltetni kell, ugyanis valószínűleg átadták egymásnak az atkákat. Mindenképpen kerüld el beteg kutyáddal a kezelés alatt más ebek társaságát.

Kiemelten fontos, hogy az otthoni, saját kútfőre történő kezelési kísérlet nem ajánlott! Feltétlenül vidd orvoshoz kedvencedet; ez a gyorsabb és a biztonságos megoldás.

állatorvos fül vizsgálat borító Minden séta után érdemes alaposan átnézned kedvencedet, ahogy a rutinápolás közben is légy résen

Elkapható a rüh a kutyától?

Igen, ha sokat bújtatok össze kutyáddal, esetleg együtt aludtatok, nagy a valószínűsége, hogy te is elkaptad tőle az atkákat. Ám a kutyákat támadó atkák az emberi szervezetben csak néhány napig képesek túlélni. Ellenben amikor elpusztulnak, az nagy viszketéssel jár. Esetedben is ajánlott felkeresni a panasszal a háziorvosodat vagy egy bőrgyógyász szakorvost a további teendőkért.

A rüh megelőzése a kutya esetében

Egyrészt érdemes kikérned az állatorvosod véleményét a különböző védelmet nyújtó készítményekről. Emellett mindig figyelj arra, hova viszed el kutyádat, ahogy a megfelelő higiénia segíthet elkerülni az atkákat. Ám mivel a rüh rövid kontaktus során is képes fertőzni, és messziről nehéz megállapítani egy másik ebről, hogy beteg-e, így minden odafigyelésed ellenére megeshet, hogy kedvenced elkapja a fertőzést. Emiatt is lényeges, hogy rendszeresen ellenőrizd kutyádat a séták után, és a bőr-, illetve szőrápolás során is.

Ebben a cikkünkben összeszedtünk 12 bőrbetegséget, képekkel.

Kövess minket!

bőrápolás bőrbetegség fülek kutyafuttató kutya rühesség rüh vakarózás vedlés

Kapcsolódó cikkek

Egészség

2024_03_tacsko-beteg-szeret-fb-1024x535.jpg

A kutyád életébe kerülhet, ha ezt a két hangot összetéveszted

Egészség

Kutyaélet

Ápolás

2025_01_kutyapelenka-hasznalata-1024x535.jpg

A kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod

Ápolás
2025_01_shiba-inu-koromreszeles-1-1024x683.jpg

Ha kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás

Ápolás
2023_12_valoczi-tel-ho-fb-1024x535.jpg

A téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya

Ápolás

Oktatás