Nyelőcsőtágulat a kutyáknál: sok népszerű fajtánál előfordulhat, súlyos szövődményeket okozva
Közzétéve: 2025. 07. 03 - Fotók: Getty Images Hungary • 4 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 07. 03 - Fotók: Getty Images Hungary • 4 perc olvasás
A nyelőcsőtágulat, vagy más néven a megaoesophagus esetében tulajdonképpen nem egyetlen betegségről beszélünk, hanem több állapot kombinációjáról. A valóságban a nyelőcső nem csupán kitágul, de a mozgékonyságát is elveszíti, amely következményeképpen a táplálék nem tud lefelé haladni. Emiatt a leggyakoribb tünete a regurgitáció, vagyis az emésztetlen táplálék visszaöklendezése.
A következőben megismerheted a nyelőcsőtágulatot, mint betegséget, a tüneteit, az okait és a kezelési lehetőségeket.
A megaoesophagus nem egy önálló betegség, hanem egy összetett állapot, amely során a nyelőcső elveszíti a mozgásképességét, kitágul, így tehát nem tudja hatékonyan a gyomorba juttatni az ételt. Ha a nyelőcső mozgása lelassul vagy megszűnik, az étel és a folyadék felgyülemlik benne, majd ennek következtében kialakul a regurgitáció.
Amikor a nyelőcső megfelelően működik, a szájba kerülő étel idegeket ingerel, amelyek jelet küldenek az agytörzs nyelési központjába, így elindítva a nyelési reflexet. A különböző idegi pályák több pontján is felléphet zavar, amely megaoesophagushoz vezethet.
Bár a betegségtől szenvedő kutyák akár jó életminőséget is élhetnek, az állapotuk kezelése nehéz lehet, és sok időt, türelmet, valamint a gazdi részéről a helyzet mély megértését igényli, ezeken túl pedig szoros együttműködést az állatorvossal.
Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most online kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!
A megaoesophagus legismertebb tünete a regurgitáció. És itt máris elmondjuk, hogy nagyon fontos megkülönböztetni a regurgitációt a hányástól – ami szerencsére nem nehéz. A hányás aktív folyamat, amely öklendezéssel, erőteljes izommunkával jár, és a gyomor tartalmát löki ki a szervezet. A regurgitáció ezzel szemben passzív: a kutya egyszerűen kinyitja a száját, és az étel vagy a folyadék kiömlik, öklendezés vagy gyomorösszehúzódás nélkül. Ez gyakran órákkal az etetés után történik, és jellemzően nem tartalmaz epét, mert az étel sosem jutott el a gyomorig.
A kutyák nyelési nehézséget is mutathatnak nyelőcsőtágulat esetében fokozott nyáladzás kíséretében. A regurgitált étel gyakran az orron keresztül távozik, és a légutakba is eljuthat, aspirációs tüdőgyulladást okozva. Ilyenkor a kutya lázas, levert, nehezen lélegzik, köhög.
Ezek a kutyák általában falánkak, mégis soványak és gyengék, mivel a tápanyag nem jut el a gyomorba. Előfordul, hogy az állatorvos vagy a gazdi egy kis dudort is észre vesz a nyak területén – ez a kitágult nyelőcső lehet.
Ritkán előfordul, hogy a megaoesophagus visszafordítható, de a legtöbb eset élethosszig tartó kezelést igényel.
Lehet veleszületett a betegség, amelynek pontos oka nem ismert, de valószínűleg a nyelőcső idegi fejlődésének hiányossága okozza. Genetikai érintettség bizonyított több fajtánál, például a drótszőrű és simaszőrű foxterriernél, a törpe schnauzernél, a shar peinél és a német juhászkutyánál. Bizonyos fajtáknál veleszületett myasthenia gravis (ideg-izom betegség) is okozhat megaoesophagust, az érintett fajták például: jack russell terrier, springer spániel, hosszúszőrű törpe tacskó, golden retriever, labrador retriever, szamojéd. De a hajlamos fajták közé tartozik még a mopsz, az újfundlandi, az ír szetter, az angol agár és a német dog is.
A szerzett nyelőcsőtágulat gyakoribb, és bármely életkorban jelentkezhet. A leggyakoribb oka a szerzett myasthenia gravis, amely autoimmun folyamat révén rontja az ideg-izom kapcsolatot, beleértve a nyelőcsövet is. A szerzett esetek körülbelül 25%-ában ez áll a háttérben.
Az állapot obstruktív okokra is visszavezethető; itt a nyelőcső fizikailag elzáródik, például idegen test miatt, gyógyszerek hatásainak, vagy nyelőcső körüli daganat következtében, de okozhatják autoimmun eredetű betegségek is. Sőt, olyan egyéb okok is meghúzódhatnak a háttérben, mint központi idegrendszeri daganat, botulizmus, tetanusz, hormonális betegségek, méreganyagok, nyelőcsőgyulladás, idegi problémák.
Számtalan csodálatos kutyusról készült fénykép az idei fesztiválon. Galériába gyűjtöttük, kattints ide és lapozz bele!
A legfontosabb az alapbetegség kezelése. Néhány esetben visszafordítható, de gyakran a nyelőcső már visszafordíthatatlanul károsodott. A kezelés célja, hogy a kutya megfelelő táplálást kapjon, és elkerüljük a szövődményeket, főként az aspirációs tüdőgyulladást, ami az esetek körülbelül 40%-ában fennáll a diagnózis pillanatában.
Támogató terápiaként nagyon fontos, hogy az itató- és etetőtálakat fejmagasságba emeljük, de akár használhatunk bailey-széket is, amely tulajdonképpen egy etetőszék kutyák számára. Ez a speciális eszköz függőleges helyzetben tartja a kutyát 10–30 percig étkezés után, hogy a gravitáció segítse az étel lejutását. Szokták javasolni még a pépes ételek adását, valamint a kisebb adagokban történő, gyakoribb etetést. Ezentúl javasolt valamilyen módon megemelni a kutya felsőtestét alvás közben.
Bár az állapot élethosszig tartó odafigyelést igényel, sok kutya boldog, viszonylag normális életet élhet. A kilátások jobbak, ha a diagnózis korán megtörténik, és nem alakult ki tüdőgyulladás.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Ezekből a vizekből nyugodtan ihat a kutya: a palackosakra is kitérünk
Egészség • 4 percNyári mancsvédelem: gyakran a háttérbe szorul, pedig ilyenkor is fontos
Ápolás • 6 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 perc