Miért van a kan kutyáknak mellbimbója?
Közzétéve: 2024. 05. 05 • 2 perc olvasás
Közzétéve: 2024. 05. 05 • 2 perc olvasás
Míg a mellbimbók létét leginkább a nőstényekhez kötjük, addig a hím kutyák is rendelkeznek velük, mely maradványok, kezdetleges függelékek a felmenőiktől való örökségük részét képzik.
A mellbimbók az emlősök jellemző vonásai, beleértve a hímeket és a nőstényeket is. A szuka és a kan kutyák mellbimbóinak száma jellemzően azonos – 8-10 darab, amelyek két sorban helyezkednek el a hason –, bár előfordulhat némi eltérés az adott példánytól függően, ez azonban nem befolyásolja az állat egészségét és jóllétét.
Ahogy azt a bevezetőben is fejtegettük már, a mellbimbók az emlősök jellemzői, egyaránt a hímeké és a nőstényeké. Az anyaméhben a fejlődés korai szakaszában mind a hím, mind a nőstény embriók hasonló tervet követnek, mielőtt a nemi differenciálódás megtörténne. A hímeknél a mellbimbók jelenléte ennek a közös fejlődési folyamatnak az eredménye. Ám egyetlen hímnél, ahogy a kutyák hímjeinél sem lát el semmilyen funkciót.
Most jogosan kérdezheted, hogy de akkor miért vannak ott? A kérdés helyesebben így hangzik: miért ne lennének ott? A természetes szelekciónak nem volt oka megszabadulni a mellbimbóktól. A mellbimbó nélküli kan kutyának nem volt eredendő előnye a mellbimbós kan kutyával szemben, és mivel többé-kevésbé ártalmatlanok voltak, ezért maradtak. Ez hasonló a bálnákban található medencecsontok maradványaihoz. A bálnáknak már nincs lába, de mivel ezek a visszamaradt szerkezetek nem okoztak problémát, megtartották azokat annak ellenére, hogy nem használják őket.
A kan kutyák mellbimbói általában kis, kiemelkedő dudorokként vagy pöttyökként jelennek meg a has alsó részén, ám a megjelenés változhat valamennyire a kutya fajtájáról függően; egyes esetekben kiemelkedőbbek lehetnek vagy sötétebb színűek. Emiatt könnyen összekeverhetők olyan külső élősködőkkel, mint például a kullancsok. Mielőtt nekiesnél a kutyád pocakján lévő kidudorodó pontocskát egy kullancscsipesszel eltávolítani, győződj meg róla, hogy biztosan parazitával van-e dolgod. Ha kullanccsal van dolgod, akkor annak tövénél látnod kell az vérszívó fej részét is, valamint a potrohán a lábakat. Ha bizonytalan vagy, elő a nagyítóval!
Ahogy sajnos az emberek világában a férfiaknak is. Ha kedvenced mellbimbója alatt egy dudort észlelsz, vagy bármilyen rendellenesnek tűnő elváltozást figyelsz meg rajta, mindenképpen vidd el az állatorvoshoz!
A mellbimbó alatti szöveteknek, vagy magának a mellbimbónak a megnagyobbodása más problémát is jelezhet. Ugyan ritka, de indikátora lehet hormonális egyensúlyhiánynak, mérgezésnek vagy a heredaganatnak is.
A nőstényekhez hasonlóan a hímeknél is felüthetik a fejüket fertőzések vagy gyulladások ezen a területen. Ezek olyan tényezők miatt fordulhatnak elő, mint a rossz higiénia, trauma vagy bőrbetegségek. A fertőzés vagy gyulladás jelei közé tartozik a bőrpír, a duzzanat, a váladékozás vagy az érzékenység.
Gazdiként ha kan, ha szuka kutyád van, a mellbimbóira is oda kell figyelned. Bármilyen változást tapasztalsz velük kapcsolatban, azonnal irány az orvos!
Ide kattintva a kutyák esetében megjelenő rejtettheréjűségről olvashatsz, amely viszonylag gyakran előfordul társainknál. Ha nem kezelik, számos probléma melegágya lehet.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Speciális igényű kutyát fogadnál örökbe? Erre mindenképp készülj fel!
Egészség • 3 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc