A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!
2025_01_lagyekserv-kutya-1-1-1024x535.jpg

A lágyéksérv kutyáknál és macskáknál egyaránt előforduló betegség, azonban az ebeknél kiváltképpen gyakori. Kölyökkutyáknál egy veleszületett rendellenességként, már születésükkor megjelenhet. A jó hír azonban az, hogy kialakulása nem mindig ad azonnali riadalomra okot.

Az emberekhez hasonlóan a kutyák is szenvedhetnek a sérv számos típusától. A lágyéksérv a kutyáknál akkor fordul elő, amikor a belső szervek (belek, húgyhólyag és méh) átnyomódnak a hasfalon, az izomrétegen, valamint a lágyékgyűrűn, amely az ágyéktáji izomfal nyílása. Ez a kitüremkedés közvetlenül a bőr alatti dudor vagy duzzanat formájában ismerhető fel. A legtöbb kutya esetében könnyen látható vagy érezhető az ágyék mindkét oldalán. Cikkünkből mindent megtudhatsz, amit a kutyák lágyéksérvérproblémájával kapcsolatban tudni kell, a tünetektől a megelőzésig.

Vörös kutya fekszik, a lágyéksérv műtét után Állatorvosi látogatás alkalmával ellenőriztessük, hogy nem tapintható-e ki sérv

A lágyéksérv típusai és tünetei

Kétféle esetet különböztethetünk meg. A legtöbb lágyéksérv szövődménymentes, és az ágyéktáji duzzanaton kívül más tünetet nem okoz. Ha azonban a hasüreg tartalma (például a húgyhólyag, egy bélhurok vagy a méh) áthatol a nyíláson, és ott beszorul, a helyzet életveszélyessé válhat.

A kutyák lágyéksérv tünetei attól függően változnak, hogy a sérv szövődménymentes vagy komplikált. A szövődménymentes lágyéksérv tünete lágy duzzanat az ágyéktájékon, amely a test egyik vagy mindkét oldalán előfordulhat. Ez általában nem fájdalmas.

Egy kutya lágyéksérve Egy kutya lágyéksérve lehet komplikált vagy szövődménymentes

A komplikált lágyéksérv tünetei a következők lehetnek:

  • duzzanat az ágyéktájékon, amely fájdalmas és meleg tapintású;
  • hányás;
  • gyakori vizelési kísérletek;
  • véres vizelet;
  • étvágytalanság;
  • letargia;
  • hasi fájdalom;
  • hányás vagy öklendezés;
  • erőlködés ürítés közben;
  • fájdalmas vizelés és ürítés;
  • láz;
  • helyi zúzódások.
kutya testrészei grafika A kutya testrészei / Grafika: azenkutyam.hu

Lágyéksérv okai

A lágyéksérv kialakulását hajlamosító tényezők közé tartoznak a traumák (tompa tárgyi sérülés, ütés, harapási sérülések) és az elhízás, vemhesség esetén pedig a megnövekedett hasi nyomás. Az idősebb, nem ivartalanított szukáknál anatómiai és hormonális tényezők miatt nagyobb a kockázata a szerzett sérv kialakulásának, mert az ösztrogén gyengítheti a szöveteket. A gasztroenterológiai és endokrin betegségek is hajlamosíthatják a kutyákat a lágyéksérvre, például ha Cushing-kórral, cukorbetegséggel vagy akár bizonyos végbélbetegségekkel diagnosztizálják őket.

Az alábbi fajták esetében a fiatal kanoknál nagyobb a veszélye a veleszületett lágyéksérv kialakulásának:

Vörös kiskutya gallérral a nyakán fekszik A lágyéksérv sok esetben nem igényel ellátást, azonban mindenképpen meg kell nézetni az orvossal, és ha szükséges, azonnal cselekedni

A lágyéksérv kezelése

A betegség kezelése kutyáknál a nyílás sebészi korrekciója, és szükség esetén a hasi tartalom visszahelyezése a hasüregbe. A nyílás szélei gyakran sebészi úton eltávolításra és tartós varratokkal zárásra kerülnek. Ha a sérv kicsi vagy szövődménymentes, nem feltétlenül van szükség kezelésre, azonban az állatorvos javasolhatja, hogy a jövőben tartsuk szemmel a kialakult problémát.

Figyeljük, hogy a sérv ne duzzadjon meg, ne változzon a mérete vagy a megjelenése, illetve ne alakuljanak ki akut tünetek. Ha bármilyen eltérést tapasztalunk, minden esetben forduljunk állatorvosunkhoz!

A lágyéksérv megelőzése

Mivel a kutyák lágyéksérvei örökletesek is lehetnek, a sérvvel rendelkező kölyköket nem szabad tenyészteni. A kölyökkutyákat az első néhány állatorvosi látogatás alkalmával mindenképpen ellenőriztessük, hogy nem tapintható-e sérv náluk. Ha idejekorán felfedezik, a helyzet hamarabb korrigálható, és megelőzhetők a későbbi egészségügyi problémák.

Képgalériák a Farsangi Falkasétáról

2024_10_farsangi-falkaseta-1-scaled.jpg
Fantasztikus hangulatban vonult át a farsangi falka a Hősök terén. Beszámolónkat itt olvashatod, és ne hagyd ki képgalériáinkat sem! A képeket  Itt és Itt találod!
  • Ha kis kutyánk van, teremtsünk neki biztonságos otthont, figyeljük a játék közbeni viselkedését.
  • A szabadban mindig tartsuk pórázon, hogy minimálisra csökkentsük a traumát és a lágyéksérvet mint szövődményt.
  • A nőstények esetében a legjobb, ha ivartalaníttatjuk őket; nemcsak a sérv, hanem más, életveszélyes állapotok megelőzése érdekében is.

Kövess minket!

betegség jelei kutya lágyéksérv sérv

Kapcsolódó cikkek