A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

A kutyatest 8 furcsasága: aggasztónak tűnhetnek, de természetesek

Hangai Lilla

2025. 03. 06.

2025_02_kacsinto-kutyus-1-1024x535.jpg

Bár egyes elképzelések szerint a kutyák akár már 40 000 éve is mellettünk lehetnek – legrosszabb esetben is 15 000 éve –, még mindig van velük kapcsolatban jó pár dolog, ami aggodalomra ad okot, pedig valójában teljesen normális.

A következőkben a kutyák néhány fura testrészét és jellemzőjét mutatjuk be, amelyek természetesek és normálisak, mégis sokak számára megdöbbentőek.

angol véreb áék válóczi A kutyák fura testrésze a nyakszirt is; ennél az angol vérebnél gyönyörűen látszik a koponya tetején a csont kiemelkedése / Fotó: azenkutyam.hu

Íme, a 8 fura testrész és jellemző a kutyák esetében

1.) A nyakszirt kiemelkedése

A nyakszirt egy jellegzetes anatómiai rész, amely megtalálható kutyáknál, más állatoknál és embereknél is. Tulajdonképpen a koponya hátsó része képez egy jól kivehető, kitapintható puklit. Egyes kutyafajták esetében ez különösen hangsúlyos lehet (ilyen fajta például a német boxer, a basset hound, a golden retriever vagy a labrador retriever), míg másoknál nem olyan feltűnő. Azonban bárhogy is legyen, mindenképpen fontos feladatot lát el, hiszen a koponya szerves részeként védi az agyat, azon belül is leginkább a kisagyat, vagyis azokat az agyi területeket, amelyek az egyensúlyért és a mozgás koordinációjáért felelősek. Emellett a nyakszirt kulcsfontosságú rögzítési pontot biztosít a nyakizmok számára is.

Ha szeretnéd kedvenceden kitapintani ezt a pontot, finoman húzd végig a kezedet a feje tetején, hátrafelé haladva. Általában a legkiemelkedőbb pont a koponya hátsó részén, ami előtt az a nyak felé lejtene. Ez tulajdonképpen egy jelentős anatómiai tájékozódási pont is; itt találkoznak a koponyacsontok, és kapcsolódnak a gerinc első nyaki csigolyájához.

2.) Perirenális zsírszövet

Ezek a páros dudorok általában túlsúlyos kutyák esetében jelennek meg közvetlenül a bordák mögött, a gerinc két oldalán. Alapvetően úszógumik a kutyák esetében, nem rákos elváltozások. Az viszont tagadhatatlan, hogy általában a súlyfelesleg miatt alakulnak ki, amit viszont kezelni kell.

3.) Lebegő bordák

Bizonyos kutyáknál, különösen a tacskóknál, előfordulhatnak extra bordák, amelyek úgy állnak ki, mintha daganatok lennének a bőr alatt. Más esetekben a bordák végén lévő porcok is furcsán kidudorodhatnak, ami miatt szétnyíló hatásuk lehet. Ha bizonytalan vagy, jobb egyeztetni az állatorvossal a helyzetről, de valószínűleg semmi komoly probléma nincs a kedvenceddel.

4.) A „kullancs”

A gazdi azt hiszi, hogy a kutyáján egy kullancs van, amit minden igyekezetével próbál kiszedni, ám az sehogy sem akar kijönni. Ha nem a kutyus mellbimbóját akarja nagy igyekezettel eltávolítani – igen, hallottunk már ilyenről, és bizony, a kanoknak is van mellbimbója –, valójában könnyen meglehet, hogy egy apró bőrfüggeléket szeretnénk ádázul lecsippenteni. Ami persze egy idő után vérezni is kezd. Ahogy az embereknél, úgy a kutyáknál is megjelenhetnek ilyen bőrfüggelékek, amelyek általában ártalmatlanok. Megfogadva azonban dr. Szabolcs Nóra onkológiai és lágyszervi sebész intelmeit, bármilyen puklit találunk a kutyán, azonnal mutassuk meg egy állatorvosnak!

És hogyan tudjuk eldönteni, hogy kullancsról vagy bőrfüggelékről van-e szó? Kapjunk elő egy nagyítót, és vegyük szemügyre a célt; ha vannak lábai, akkor kullancs. Ha nincsenek, akkor valami mással van dolgunk.

tacskó fekszik has fekhely Ha a kutyán lévő ismeretlennek tűnő függeléknek van lába, akkor kullancs, ha nincs, akkor valami mással van dolgod

5.) Befelé tüsszentés

Ugyan vérfagyasztó lehet hallani, de a befelé tüsszentés tulajdonképpen ártalmatlan. Az orrváladék vagy bármi más kiválthatja, ami ingerli a kutya torkának hátsó részét. A négylábú ilyenkor megmerevedik, a szeme kidülled és kontrollálatlan szörcsögésbe kezd. Ez nem epilepsziás vagy asztmás roham, és nem is fulladás. (Ha azonban a kutya pánikol, elkékül, az arcát kaparja vagy nyálzik, akkor tényleg fulladhat!) Ha epizodikus a jelenség, érdemes videót készíteni róla, és azt is elvinni a vizsgálatra négylábúval. A nyomott orrú fajták kifejezetten gyakran szenvedhetnek a jelenségtől; ide kattintva azt is eláruljuk, hogyan oldható fel.

A befelé tüsszentés videón: 

6.) A kutyák nagyon rosszul viselik, ha a hónaljuknál emelgetik őket – okkal

A kutyák hónaljában is idegek futnak (plexus barchialis, karfonat). Ha itt ragadjuk meg az ebet, ezeket megnyomhatjuk, megnyújthatjuk, ami rendkívül kellemetlen lehet számára, és aminek hangot is adhat. Ha ide kattintasz, megtudhatod, hogyan érdemes megemelni helyesen egy négylábút.

7.) Lencseszklerózis

Biztosan te is láttál már idősebb négylábút, amelynek a szemlencséje homályos, kékes volt. Ez általában nem szürke hályog, hanem az öregedési folyamat természetes része, amely a szemlencse rostjainak megvastagodása és merevedése miatt alakul ki. Nagyon ritkán befolyásolja a látást, ám az tény, hogy laikusok számára könnyedén összekeverhető a hályoggal. Emiatt érdemes megmutatni az orvosnak.

idős öreg mosoly boldog Időskorban a szemek opálosodása természetes jelenség

8.) Könyökbőr-keményedés

Ha a kutyád szeret kemény padlón feküdni, vagy esetleg kinti blöki, akkor a könyökén barna, vastag, szőrtelen folt alakulhat ki. Ez a kutyus testének természetes védelmi mechanizmusa, nem daganat. Bár nem a legcsinosabb látvány, aggodalomra nem ad okot.

Kövess minket!

anatómia befelé tüsszentés érzékeny testrészek homályos kutyaszemek

Kapcsolódó cikkek