A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Tömegesen tenyészik természetes vizeinkben ez a kutyákra veszélyes baktérium

Kövess Péter

2024. 08. 12.

2024_08_gettyimages-1158284672-scaled-e1723215410383.jpg

A veszélyes baktérium által termelt méreganyagok miatt a kutya súlyos állapotba kerülhet, ezért fontos az óvatosság, ha fürdeni mentek.

A klímaváltozás és az édesvizek szervesanyag-tartalmának növekedése miatt olyan, úgynevezett cianobaktériumok szaporodtak el vizeinkben. Ezek az emberek és a kutyák egészségére is káros hatású toxinokat termelnek. A veszélyes baktérium akár a kutya halálát is okozhatja, ha iszik a fertőzött vízből.

Lake George with cyanobacteria and algae, Florida, USA A vizet színesre festő cianobaktériumok kutyára és gazdira egyaránt veszélyt jelentenek

Veszélyes baktérium okozhatja a kutya vesztét

„Tömegesen szaporodnak el édesvizeinkben az algák, illetve a cianobaktériumok. Gyakran olyan vízterekben is, amelyeket az emberek fürdőzésre, szórakozásra használnak, volt erre példa a Balatonban is” – figyelmeztetett Máthé Csaba, a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Növénytani Tanszékének professzora az intézményben zajló kutatás kapcsán.

A probléma, hogy főként a pusztuló, baktériumok által lebontott algatömegek csökkentik az oxigéntartalmat. Ráadásul rengeteg olyan cianobaktérium-faj vagy -törzs van, amely különböző mérgeket, toxinokat termel.

Ezek között vannak olyanok, amelyek az emberek és a kutyák egészségére is károsak lehetnek. A Debreceni Egyetem TTK BÖI Növénytani Tanszék Növényi Sejt- és Fejlődésbiológiai Kutatócsoportja ezeknek a toxinoknak a sejtszintű hatásait vizsgálta modell- és vízinövényekben, laboratóriumi körülmények között (az eredményről itt olvashatsz).

Ahogy az a National Geographic beszámolójából kiderül, a cianobaktériumnak több típusa van. Az érintett baktériumok jellemzően zöldre, kékre vagy barnára festik a víz színét. Az algákhoz hasonlóan fotoszintézist hajtanak végre, elszaporodásukat pedig algavirágzásnak nevezik. Ezt a jelenséget mindenekelőtt a víz felszínén létrejövő habról lehet felismerni.

Mivel a kutyákat vonzza az algák szaga, sokkal érzékenyebbek a cianobaktérium-mérgezésre, mint az emberek.

Súlyos tüneteket okozhat

Az állatok a bőrükkel érintkezve és a fertőzött vizet lenyelve is ki vannak téve a veszélyes baktérium által termelt méreganyagoknak, sőt a toxinok a víz elhagyása után is a szervezetükbe kerülhetnek, amikor szőrüket vagy mancsukat ápolják.

A kék algáknak is nevezett cianobaktériumok máj-, ideg- és bőrkárosodást okozhatnak embereknél és állatoknál egyaránt.

A toxikus mérgezés leggyakoribb jele a kutyáknál a zöld színű hányás, a túlzott nyáladzás, a szapora szívverés, a hasmenés, a véres széklet, az étvágytalanság, a szem és az íny sárgasága, a hasi duzzanat, a kékes bőrszín, a csalánkiütés, a bőrkiütés, a sötét színű vizelet, a ritka vizelés. Mindezeken túl előfordulhat akár görcsroham, bénulás és tájékozódási zavar is.

A dog jumping from a pier into the water Jól gondold meg, hogy hol engeded fürdeni kedvencedet

Így védekezhetsz ellene

A kutya expozícióját elsősorban azzal csökkentheted, ha a vízparton pórázon tartod, illetve nem engeded, hogy beleigyon a fertőzött vízbe, és fogyasszon az algákból. Ha pedig úszni menne, utána mosd le tiszta vízzel. Annak érdekében, hogy a méreganyagok a te egészségedet se károsítsák, viselj gumikesztyűt, vagy használj törülközőt az algák eltávolításához.

Amennyiben azt gyanítod, hogy a kutya cianobaktérium-mérgezésnek volt kitéve, azonnal fordulj állatorvoshoz, mivel ez halálos lehet számára.

Ami az embereket illeti, a veszélyes baktérium miatt létrejövő méreganyagok nálunk olyan tünetekhez vezethetnek, mint a hasmenés, a hányinger, a bőr-, szem- és torokirritáció, továbbá az allergiás reakciók vagy a légzési nehézségek. A cianotoxinok két legsúlyosabb típusa – a mikrocisztin és az anatoxin – pedig májelégtelenséget, sokkot, légzésleállást vagy akár halált is okozhat. Magas szintű expozíció jellemzően úszás, búvárkodás és vízisí esetén fordul elő.

Arról, hogy a fürdés során a kutya milyen egyéb veszélyekkel nézhet szembe, itt olvashatsz bővebben.

Kövess minket!

alga baktérium cianobaktérium fürdés kékalga kutya méreg mérgezés toxin veszély vizek

Kapcsolódó cikkek

Egészség

2024_03_tacsko-beteg-szeret-fb-1024x535.jpg

A kutyád életébe kerülhet, ha ezt a két hangot összetéveszted

Egészség

Kutyaélet

Ápolás

2025_01_kutyapelenka-hasznalata-1024x535.jpg

A kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod

Ápolás
2025_01_shiba-inu-koromreszeles-1-1024x683.jpg

Ha kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás

Ápolás
2023_12_valoczi-tel-ho-fb-1024x535.jpg

A téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya

Ápolás

Oktatás