Nem tud pislogni a kutya? Súlyos tetanuszfertőzést kaphatott!

A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Nem tud pislogni a kutya? Súlyos tetanuszfertőzést kaphatott!

Közzétéve: 2021. 09. 15 • 2 perc olvasás

2020_09_gettyimages-1226451758-scaled.jpg

Már gyerekként megtanultuk, hogy vigyázzunk a rozsdás szögekkel. A kutyák nem kaptak ilyen oktatást, pedig ugyanúgy megfertőződhetnek a tetanuszt okozó baktériummal, mint az emberek.

Bár a kutyusok ellenállóbbak a betegséget okozó Clostridium tetani nevű baktériummal szemben, ritkán, de előfordul, hogy bejut a szervezetükbe, s ott ámokfutásba kezd.

állatkínzás szomorú kutyák helytelen tartás rossz körülmények

Hogyan kaphat tetanuszfertőzést az eb?

Nagyjából ugyanúgy, ahogy az ember. Nem feltétlenül kell súlyosan megsebesülnie, elég egy harapásnyom, vagy akár egy toklász is ahhoz, hogy a földben, porban élő kórokozó bejusson a szervezetébe. Egy kaliforniai állatorvostudományi egyetem kutatási eredményei alapján a 35 vizsgált tetanuszos kutyánál 27%-ban toklász okozta a később elfertőződött sérülést, továbbá 50% esetében ennek gyanúja merült fel. Emellett elég egy heves párharc egy rivális kutyával: ha egy mélyebb harapásnyomba a földön történő hempergés következtében bekerül a Clostridium tetanival fertőzött föld vagy homok, már kész is a baj.

A Clostridium tetani anaerob baktérium, azaz nincs szüksége oxigénre az életben maradáshoz és a szaporodáshoz. Egy szúrt, harapott sebben tehát vígan éldegél, rövidesen megbetegítve ezzel gazdaszervezetét.

elszaradt-toklasz-fuben Toklász

A tetanuszfertőzés tünetei kutyáknál

Az első apró jelek a szem működésének zavaraihoz köthetőek. Így sajnos könnyen össze lehet téveszteni a betegséget mérgezéssel, viszont a későbbiek folyamán kialakulnak a jellegzetes panaszok:

  • összeszűkült pupillák
  • a kutya nem tud pislogni, ezért a szem megnedvesítése céljából lassal előrehúzódik az úgynevezett “harmadik szemhéj”
  • szájzár
  • beesett szemek
  • fényérzékenység
  • az arcizmok görcse, emiatt az ajkak felhúzódása
  • egész testre kiterjedő merevség, “fűrészbak” állás
  • nyelési nehézségek
  • görcsrohamok
  • járásképtelenség
  • a fülek hegyezett állapota lógó fülű kutyáknál is

Maga a merevség a baktérium által termelt idegméreg miatt jön létre az akaratlagosan mozgatható vázizmokban. Előfordul, hogy csak részlegesen jelentkeznek ezek a tünetek, ám sokszor az egész test lemerevedik.

állatorvosi vizsgálat 1

Hogyan kezelhető ez a fertőzés a kutyáknál?

A Clostridium tetanit igen nehéz kimutatni a gazdaszervezetben, ugyanis a sebtenyésztés többnyire sikertelen. A baktérium toxinja ellen termelt antitesteket ki tudják mutatni vérből, ám ez nem egy széles körben elterjedt módszer. Legtöbbször a vizuális jelekre és a gazdi beszámolóira támaszkodnak, s antibiotikummal kezelik az állatot. További gyógyszereket kaphat a görcsrohamok megelőzése céljából.

Sajnos a lábadozás hosszú és állandó ápolást igénylő folyamat, mely gyakran egy egész hónapig elhúzódhat. A betegnek elsötétített szobára, ingerszegény környezetre és folyékony táplálékra van szüksége, melyet speciális adagolón keresztül kell a bemerevedett állkapcsain keresztül adnak be.

Javulás már 6-7 napon belül várható, ám a teljes felépülés további 2-3 hétbe telhet. Védőoltást kutyáknak általában nem adnak a tetanusz ellen, mert ők ritkábban kapják el a fertőzést, mint az emberek, és ellenállóbbak is vele szemben.

(Képek: Getty Images Hungary)

Kövess minket!

betegség betegség tünetei fertőzés kutya görcsroham kutya nem tud lábra állni pislogás szájzár tetanusz kutyánál toklász

Kapcsolódó cikkek