Horzsolások, vágások, égési sérülések, zúzódások. Ez csak néhány sebtípus, amelyet kutyád élete során szerezhet. De mi a teendő ilyenkor? Állatorvos segítségével részletezzük a tudnivalókat.
Felelősségteljes gazdiként fontos, hogy tudd mi a teendő, ha kedvenced megsebesül. A sérülés megfelelő ellátásával esetenként a kutya életét is megmentheted! Dr. Tatai Kinga, a HomeCare.Vet állatorvosa részletezte a teendőket.
A legtöbb esetben gallért kapnak az ebek, ugyanis egy sima horzsolás sem tud begyógyulni, ha a kutyus nyalogatja
Teendők lépésről lépésre, ha megsérül a kutya
1.) Minden esetben próbálj nyugodt maradni
Kedvenced megérzi, ha stresszes vagy, így ha te meg tudod őrizni a hidegvéredet, az kutyád számára is megnyugvást jelenthet. Cselekedj gyorsan, de higgadtan!
2.) A sérülés felmérése
A következő, egyúttal az egyik legfontosabb lépés a kutya sebápoláskor, hogy alaposan vizsgáld meg kutyád sérülését. A sérüléseket két csoportba sorolhatjuk. Vannak:
- kevésbé súlyos sérülés; ezen sebesülések közé tartoznak a kisebb vágások és horzsolások. Ezek a sérülések nem igényelnek azonnali orvosi ellátást, de mindenképpen fertőtleníteni kell őket, majd tisztán tartani, és belátható időn belül orvosnak megmutatni.
- komolyabb sérülés; a komolyabb sérülések közé tartoznak a vágások, a mély sebek és a törések. Ezek minden esetben azonnali orvosi ellátást igényelnek. Ezeket a sebeket a kedvenced egészsége érdekében ne próbáld meg otthon kezelni. Kérd orvosod segítségét!
Fontos, hogy minden komoly sérülés esetén azonnal vidd orvoshoz kedvencedet!
3.) A sérülés ellátásának lépései a kutya esetében
Kevésbé súlyos sérülések esetén:
- Tisztítás: öblítsd le a sebet tiszta vízzel vagy fiziológiás sóoldattal.
- Fertőtlenítés: használj megfelelő fertőtlenítőszert a sebre. Hígítva 1:10 arányban, így nem fog csípni.
- Kötés: ha szükség van rá, fedd le a sebet steril gézzel, és rögzítsd egy rugalmas pólyával, hogy megakadályozd a fertőzést, szennyeződést és a további sérülést.
Komoly sérüléseknél:
- Vérzéscsillapítás: ha a sérülés erős vérzéssel jár, akkor azt mindenképpen csillapítanod kell. Alkalmazz nyomókötést: egy tiszta ruhát vagy gézt a sebre nyomva tudod mérsékelni a vérveszteséget.
- Immobilizáció: törés esetén próbáld immobilizálni négylábúdat, hogy megakadályozd a sérült csont elmozdulását, vagy a további sérüléseket.
- Azonnali állatorvosi ellátás: fontos, hogy minden komoly sérüléssel azonnal fel kell keresni egy állatorvost!

Egyéb egészségügyi kihívások
- Mérgezés
Ha úgy gondolod, hogy kutyád valami mérgezőt evett, mindenképpen hívd fel az állatorvosodat, és kövesd az utasításait. Semmiképpen ne hánytasd meg az állatot orvosi utasítás nélkül! Előfordulhat, hogy több gondot okozol vele, mint hasznot.
- Égési sérülések
Égési sérülés esetén az első lépés, hogy minimum 10 percig hűtsd a sérült területet. Ezt követően fordulj orvoshoz a további megfelelő ellátás érdekében.
Utókezelés és megfigyelés
Az orvosi ellátást követően mindig tartsd be állatorvosod utasításait.
- Ha szükséges vidd vissza kontrollra és kötéscserére állatodat.
- Kövesd az orvosod által felírt gyógyszerek adagolását. Érdemes telefonos emlékeztetőt írni, nehogy kimaradjon egy adag.
- Minden esetben figyelj a kutyádra; ha bármi eltérést látsz a viselkedésében vagy az állapotában, azonnal keresd fel állatorvosodat.
Dr. Tatai Kinga kiemelte, hogy egy gazdi a legtöbbet azzal teheti kedvence egészségéért, ha minél hamarabb állatorvosi segítséget kér. A legtöbb esetben gallért kapnak az ebek, ugyanis egy sima horzsolás sem tud begyógyulni, ha a kutyus nyalogatja. Ezenkívül fájdalomcsillapítót és antibiotikumot is az orvos tud biztosítani a kutyák számára.
Ha kíváncsi vagy további tippekre a HomeCare.Vet állatorvosi csapatától, akkor látogass el szeptember 7-én a Városligetben zajló DOGZ Fesztivál és Konferenciára, ahol többek között velük is találkozhatsz. Amellett, hogy hasznos információkat tudhatsz meg kedvenced egészségmegőrzéséről, kérdezhetsz is az orvosoktól.
A nagyszabású rendezvény keretében kutyakiképzők, kutya-gazdi mentáltréner, valamint etológusok, biológusok és egyéb szakmai kiváltságok is megosztják tapasztalataikat a résztvevőkkel.
Az interaktív ismeretterjesztés mellett pedig fotózáson, sport- és egyéb kutyás bemutatókon, valamint falkasétákon is részt vehetsz, hogy csak néhány programelemet említsünk.
A konferencia részletes programját ide kattintva éred el, a jegyárakról pedig itt tájékozódhatsz.