Komoly problémát jelezhet, ha idős kutyád így nyalja a száját
Közzétéve: 2024. 05. 01 • 2 perc olvasás
Közzétéve: 2024. 05. 01 • 2 perc olvasás
Szenior kedvencek esetében a viselkedés fontos jelzés lehet.
Az idős ebek megfelelő gondozása kimeríthetetlen téma. Az alkalmas táp kiválasztásától kezdve a megváltozott fizikai képességekhez igazított testmozgásig számos olyan terület van, amelyre felelős gazdiként oda kell figyelni. Ezek mellett pedig nélkülözhetetlen, hogy szenior korban még inkább odafigyeljünk kedvencünk testbeszédére. Így ugyanis idejében észlelhetünk olyan problémákat, amelyekkel szakember segítségével kell foglalkozni. Tudtad például, hogy sokatmondó lehet az, ahogy a kutya nyalja a száját? Mutatjuk, mit jelezhet a viselkedés.
A kutyák kognitív diszfunkciója, amelyet köznyelvben csak az emberi betegséghez hasonlóan demenciaként emlegetnek, sok szenior kedvencet érint. Ahogy az állat halad előre a korral, úgy öregszik az agya is, amely a kognitív funkciók hanyatlásához vezet. Fontos azonban megjegyezni, hogy a közhiedelemmel ellentétben ez nem „normális”, és nem az idősödés kötelező velejárója. A problémával lehet – és kell is – foglalkozni annak érdekében, hogy négylábú barátunk a lehető legtovább élhessen teljes életet.
A demencia egyik gyakori tünete, hogy az idős kutya folyamatosan nyalja a száját – különösen alvás előtt és éjszaka. Ez összefüggésben áll a betegség egyéb tüneteivel, amelyek a következők lehetnek:
Az első és legfontosabb teendőd az, hogy a fenti tünetek észlelésekor mielőbb keressétek fel az állatorvost. Szükség esetén gyógyszeres kezelést javasolhat, illetve hasznos tanácsokkal szolgálhat azzal kapcsolatban, hogyan változtassátok meg a napi rutint annak érdekében, hogy az állat szorongása, nyugtalansága csökkenjen.
A demencia kezelésében rendkívül sokat segíthet az is, ha kedvencednek minél több lehetőséget adsz az agytornára. Szintén tévhit ugyanis, hogy egy idős ebnek már nem kell trükköket tanítani. Ide kattintva megtalálod Tóth Kata Mária etológus tanácsait arra vonatkozóan, mit tehetsz, ha demens a kutyád.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Speciális igényű kutyát fogadnál örökbe? Erre mindenképp készülj fel!
Egészség • 3 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc