A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

5 dolog a kutya haspuffadásának hátterében: nem csak ételek árthatnak

2025_02_mopsz-hatan-fekszik-1024x535.jpg

A puffadás nemcsak kellemetlen, de figyelmeztető tünete lehet számos komolyabb egészségügyi problémának.

Biztosan ismered azt a feszítő, kellemetlen érzést, amit a túlzott gáztermelés eredményez. A haspuffadás a kutya számára is hasonlóan diszkomfortos, és ahogy az embereknél, úgy a háziállatoknál is többféle ok állhat a hátterében. Vegyük sorra, mikor okozza etetési vagy étkezési hiba, és mikor valamilyen betegség.

2021_01_gettyimages-1284838081-scaled.jpg A levegő felül és alul is távozhat

1.) Levegőnyelés

Amikor a kutya túl mohón eszik, az étellel együtt jelentős mennyiségű levegőt nyelhet, ami haspuffadást eredményez. Ilyenkor a gázok fent, böffentés formájában, valamint alul, szellentésként is távozhatnak. Utóbbiakra nem jellemző a markáns szag.

Ha kedvencedre jellemző, hogy szinte egyben, megállás nélkül nyeli az eledelt, érdemes számára beszerezned egy habzsolásgátló tálat. Ezek a recés felületű műanyag eszközök kialakításuknál fogva megnehezítik az evést, pontosabban ellehetetlenítik, hogy az eb villámgyorsan befalja az adagját.

habzsolásgátló tál Ezek a tálak kialakításuknál fogva megnehezítik az evést, így a kutya nem tud mohón falni

2.) Túlzott húsfogyasztás

A magas fehérjebevitel is okozhat gázosodást, a gázok pedig általában kellemetlen szagú szellentés formájában távoznak, így a gazdák is felfigyelnek a problémára. Főként a vörös húsok tartalmaznak nagy mennyiségű ként, amelynek a vastagbélben történő lebontása eredményezi a kellemetlen szagú szeleket.

Ha négylábúd gyakran okoz efféle kellemetlen meglepetést számodra, érdemes egyeztetned az állatorvosotokkal az étrendjét illetően.

3.) Laktózintolerancia

A kutyák is szenvedhetnek laktózintoleranciától, amely gyakran csak az életkor előrehaladtával, a szervezet laktáztermelésének (a laktóz lebontásáért felelős enzim) csökkenésével jelentkezik. Ha a tejcukor nem szívódik fel, és eljut a vastagbélbe, a baktériumok ott kezdik el lebontani, amely gázosodáshoz, haspuffadáshoz vezet.

Érdemes ellenőrizned az általatok vásárolt állateledelt, de többnyire a kedvenceink nem a bolti termékekkel, hanem a házi koszttal jutnak tejtermékhez. Ha laktózérzékenységre gyanakszol, ajánlott beszélned róla az orvossal, aki általában diétát és a tejtermékek teljes mellőzését javasolja.

po,erániai joghurt eledel eszik evés Házi kedvenceink is lehetnek laktózérzékenyek

4.) Érzékeny gyomor

Megesik, hogy nem érzékenység vagy a nem megfelelő étrend az oka, hanem az állat emésztőrendszere egyszerűen érzékenyebb az átlagosnál. Ilyenkor a kutya nehezebben emészt meg bizonyos ételeket, amelyek következtében haspuffadás jelentkezik. Érdemes megfigyelned, milyen élelmiszerek fogyasztása után jellemző a probléma, és azokat kiiktatnod kedvenced étrendjéből. Meglehet, hogy valamely gyümölcs vagy zöldség, esetleg húsféle terheli meg túlzottan a szervezetét, de egyes gabonák is lehetnek a ludasok.

5.) Betegség

Végezetül nézzük, milyen betegségek tipikus kísérőtünete a haspuffadás a kutyák esetében:

  • exokrin hasnyálmirigy-elégtelenség;
  • emésztőrendszeri fertőzések;
  • bélparazitizmus;
  • hasnyálmirigy-gyulladás;
  • ételallergia vagy intolerancia;
  • gyulladásos bélbetegség.

Közös jellemzőjük, hogy ilyenkor a távozó gázok roppant szagosak, valamint a kutya állapotából is sejteni lehet, hogy valami nincs rendben. Általában fogyás, étvágytalanság, hányás, hasmenés jelentkeznek.

kutya az állatorvosnál A haspuffadás komolyabb betegség kísérőtünete is lehet

Végezetül, ha a fenti problémák egyike sem áll fenn, az orvosi vizsgálatok negatívak, kutyusod mégis gázos, ráadásul szagos is, akkor az állatorvosok a Yucca schidigera, azaz a mojave jukka nevű növény kivonatát javasolják, amely hatásos lehet a szelek szagtalanításában. Egyes kutyaeledelekhez már a gyártás során hozzáadják ezt a növényi kivonatot, de kapható étrend-kiegészítőként is, sok más, hasonló hatást ígérő termékkel egyetemben.

Azonban mielőtt elkezdenéd alkalmazni, mint minden gyógyszer és étrend-kiegészítő esetében, egyeztess róla az állatorvosotokkal! Ő tudni fogja, mely készítmény a legalkalmasabb négylábúdnak.

Kövess minket!

ételallergia etetési rutin fehérje hasnyálmirigy-gyulladás haspuffadás kutyaeledel laktóz intolerancia szellentés

Kapcsolódó cikkek