Miért korog a kutya hasa? Nem csak az éhség miatt
2025. 03. 06.
2025. 03. 06.
Ahogy a tiéd, úgy kedvenced gyomra is sokféle hangot adhat, és ezek jelentése is különböző. Vegyük sorra, milyen okokból koroghat a kutya hasa, és van-e vele teendő!
Négylábú társad pocakja gyakran morog, korog, gluggyog, esetleg egyenesen gurgulázik? Először is érdemes megfigyelned, mikor ad ki hangokat a kutya hasa. Ez ugyanis segít megfejteni azt is, mi okból hallhatod őket. Többségében teljesen általános, egyúttal ártalmatlan a jelenség, azonban egészségügyi problémákat is jelezhet.
A legáltalánosabb magyarázat a kutya hasa által generált zajokra az emésztés. A gyomor- és bélmozgás, azaz a perisztaltika segíti az elfogyasztott táplálék, illetve folyadék haladását a tápcsatornában. Ilyenkor az izmok ritmikusan összehúzódnak, hullámszerű mozgással. Ez pedig gyakorta jár hangokkal. Tehát ha evés után hallod a pocakmorgást, akkor nagy valószínűséggel csak emészt a kutyád. (Azonban, mint alább láthatod, mást is jelezhet az étkezést követő gluggyogás, így érdemes végigolvasnod a listát.)
Ám mielőtt áttérünk a táplálékok okozta problémákra, említsünk meg egy másik jellemző okot, mégpedig az éhséget. Ahogy neked is koroghat a hasad, ha üres, úgy kedvencednél is jelezheti ezt. Ilyenkor ugyanis testnedvek vagy az elfogyasztott víz egy kvázi üres csatornában mozog, ami nagyobb hanghatással jár.
A hangos morgás valamilyen gyomor- vagy bélpanasz, és az azzal járó hasmenés előjele is lehet, mivel ilyenkor a táplálék és a víz gyorsabban áthalad a szervezeten.
Ez bekövetkezhet akkor is, ha valamilyen nehezen emészthető ételt kapott az eb, vagy esetleg érzékeny valamire. Például a laktózintolerancia a kutyák életét is megnehezítheti, de egyéni érzékenységről is lehet szó. Az ételmérgezés velejárója is lehet hasmenés, ahogy számos betegségnek is. A hirtelen tápváltás is megviselheti kedvenced emésztését, ezért minden új terméket fokozatosan ajánlott bevezetni.
Bélparaziták jelenlétére is utalhat, ha a kutya hasa nagyon hangos. Ha kedvenced jó étvágyú, és a megszokott táplálékmennyiség mellett mégis fogy, valamint a széklete is lazább, azok megerősíthetik a gyanút.
Az is eredményezhet hangos pocakot, ha a kutya beleiben az átlagosnál több gáz termelődik. Ez előfordulhat valamilyen új étel, de érzékenység vagy allergia következtében is.
A magas szénhidráttartalmú, rostban gazdag étrend emésztése nehezebb, ennek következtében több gáz is termelődik. Valamint az is előfordul, hogy a túl mohó étkezés következtében a kutya sok levegőt nyel. Egyes kutyák izgatottságukban vagy stressz hatására intenzíven lihegni kezdenek, ami közben szintén sok levegőt nyelhetnek.
Súlyos, életet veszélyeztető állapot a bélelzáródás, ami szintén járhat azzal, hogy morog a kutya hasa. A nem emészthető dolgok – magos gyümölcsök, például barack, kukoricacsutka, csont, műanyagdarab egy játékból és a többi – lenyelése elakadhat az állat bélrendszerében. Ilyenkor a szervezet próbálja előrébb tolni a fennakadást okozó anyagot, ami a gázok felszaporodását eredményezi. Ez pedig fokozott hanghatással, valamint puffadással jár. Intő jel, ha ennek ellenére a kutya nem tud üríteni, ha öklendezik vagy hány.
Ha kutyád a bélelzáródás tüneteit mutatja, haladéktalanul orvosi ellátásra szorul! Ezenfelül
ha az állat levert, bágyadt, étvágytalan, és szemmel láthatóan nem érzi jól magát, illetve egyéb, betegségre utaló tünetek jelentkeznek (láz, hasmenés, köhögés stb.), akkor is ki kell vizsgálni.
A tartós, 24–48 óránál tovább tartó hasmenés akkor is ellátást igényel, ha amúgy kedvencednek nincs más panasza.
Ha kedvenced egészséges, mégis sokat jár a hasa, érdemes többször kínálnod friss vízzel. Ez segíti az emésztését. Az ivókút is beválhat, de kutyafüggő, mennyire szeretnek belőle inni az ebek.
A mohó négylábúakat pedig lassabb fogyasztásra foghatja egy nyalótál vagy nemzetközi nevén lick mat. Ezekből a rücskös, kacskaringós, sokszor labirintusra emlékeztető tálakból nehezebb kihalászni a finom falatokat, így a kutyusnak többet kell dolgoznia értük.
A szakemberek szerint a többszöri kisebb ételadag megoldást jelenthet. A szabad etetés gyakorta vezet túlevéshez, így ezt nem javallják az orvosok. Az intenzíven lihegő ebeknél pedig beválhat, ha ilyenkor megkínálják őket néhány jutalomfalattal.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek