A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Milyen gyakran kell tisztítani a kutya fülét? Állatorvos tisztázza a kérdést

Kövess Péter

2024. 07. 22.

2024_06_gettyimages-1396071838-2-scaled-e1719652191247-1024x536.jpg

Sok gazdi fejében fordul meg a kérdés, hogy vajon a kutya füle tisztításra szorul-e. Szakember segítségével jártunk utána a válasznak.

Az ember azt gondolná, hogy a kutya füle könnyen szennyeződhet, ezért rendszeres tisztításra szorul. Az állatorvos azonban azt mondja, erre a hétköznapokban semmi szükség nincs, így ezt csak orvosilag indokolt esetben kell megtenni.

Hiába tűnik piszkosnak a kutya füle, nem kell rendszeresen tisztítani Hiába tűnik piszkosnak a kutya füle, nem kell rendszeresen tisztítani

Ezért nem igényel gyakori tisztítást a kutya füle

Dr. Bodó Andrea állatorvos kérdésünkre elmondta, normál esetben a kutya hallójárataiban egy kevés, sárgás, zsíros tartalom van, ami fontos szerepet lát el. „Védi a hallójárat bőrét a kiszáradástól, véd a fertőzésektől, a szennyeződések bejutásától, és víztaszító hatása is van” – magyarázta a szakember.

Tehát, ha nincs panasz, rendszeres (és felesleges) eltávolításával okozzuk a gondot majd.

Az állatorvos megjegyezte, hogy a fülbetegségekre leginkább a hosszabb, lógó fülű fülű, illetve dús fülszőrzetű fajták hajlamosak, mert ezeknek az állatoknak nem szellőzik jól a hallójáratuk, és emiatt könnyebben elszaporodhatnak a fülben a kórokozók.

A kutya fülében lévő sárgas tartalom fontos szereppel bír, ezért nem szabad eltávolítaniA kutya fülében lévő sárgas tartalom fontos szereppel bír, ezért nem szabad eltávolítani

Innen tudhatod, ha gond van

Probléma esetén dr. Bodó Andrea szerint a normál váladék mennyisége megnő, és a minősége is változik, általában sötétebb és bűzösebb lesz. Ennek másik szemmel látható jele, hogy a hallójárat bőre a gyulladástól kipirul, megvastagszik. A hallójárat ekkor még inkább beszűkül, ami tovább ront a helyzeten, mivel az kevésbé tud szellőzni.

A jelentősebb gyulladás már fájdalommal is járhat az állat számára. Ilyenkor valóban szükség lehet a fültisztításra, hogy eltávolítsuk a kóros váladékot.

Fülcseppet igényelhet a kezelés

Az állapot függvényében fülcsepp is adható (fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, antibiotikus, antimikotikus hatóanyaggal). Ezek használatáról, gyakoriságárról és időtartalmáról minden esetben az állatorvos dönt.

A kezelésnek szigorú szabályai vannakA kezelésnek szigorú szabályai vannak

Összességében elmondható, hogy enyhébb esetben elegendő lehet egy fültisztítás, hogy megoldódjon a probléma, súlyosabb esetben viszont szükség lehet fülcsepp használatára is. „Első alkalommal lehet széles spektrumú antibiotikum-tartalom, tapasztalat alapján választani, de visszatérő fülgyulladásnál mindenképp fülváladék tenyésztését követően a rezisztenciavizsgálat eredményének megfelelően kell a csepp hatóanyagát kiválasztani” – folytatta dr. Bodó Andrea.

Ez az eset, amikor rendszeres fültisztításra van szükség, hogy a nagy mennyiségben termelődő váladékot eltávolítsuk, és így lehetővé tegyük, hogy a fülcsepp a hallójárat bőréhez férjen, és ki tudja fejteni a hatását.

Betegség esetén szakszerű tisztítást igényel a kutya füle

A fültisztításhoz a rendelőben fültisztító oldatot használnak, amely feloldja a fülzsírt, és a fej rázásának hatására el is távolítja azt. A kutya méretétől függően 1-5 ml oldatot juttatnak a hallójáratba, miközben a kutya fejét enyhén lefelé hajtják, illetve a fülkagylót finoman felfelé húzzák, hogy a hallójárat kiegyenesedjen, és az oldalt könnyebben mélyebbre jusson.

Ezt követően a fültőnél óvatosan elmasszírozzuk, hogy ezzel is segítsük a fülmosó mélyebbre jutását, majd hagyjuk, hogy a kutya megrázza magát, majd az ujjhegyünkön lévő vattával, ameddig léerünk, kitöröljük.

Mélyebbre azonban nem nyúlnak, a rázással úgyis feljut a váladék, amit könnyen el tudnak távolítani. Az állatorvos kiemelte, a fülbe pálcikával benyúlni tilos. Ez ugyanis veszélyes: közben megsérülhet a hallójárat vagy a dobhártya. Emellett összetömörítheti a hallójárat alján a váladékot, ami így nehezebben ürül. A fülpálcák ezért csak a külső hallójárat tisztítására használhatók.

A kutya fülbetegségeiről ebben a cikkünkben olvashatsz bővebben.

Kövess minket!

állatorvos egészség fül fülbetegségek fültisztítás higiénia kórokozók kutya tanácsok

Kapcsolódó cikkek

Egészség

2024_03_tacsko-beteg-szeret-fb-1024x535.jpg

A kutyád életébe kerülhet, ha ezt a két hangot összetéveszted

Egészség

Kutyaélet

Ápolás

2025_01_kutyapelenka-hasznalata-1024x535.jpg

A kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod

Ápolás
2025_01_shiba-inu-koromreszeles-1-1024x683.jpg

Ha kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás

Ápolás
2023_12_valoczi-tel-ho-fb-1024x535.jpg

A téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya

Ápolás

Oktatás