Normális, ha a melegben csökken a kutya étvágya?
2024. 07. 04.
2024. 07. 04.
Nyáron sokan panaszkodnak (vagy épp örömködnek), hogy kisebb az étvágyuk. A cikkben körüljárjuk, vajon a kutyáknál is megfigyelhető-e a jelenség, vagy más ok áll a háttérben.
Több vizsgálat készült már arról, miként reagálnak házi kedvenceink a melegebb időjárásra. Mint kiderült, mind a macskák, mind a kutyák évágya csökken a nyári hónapokban. Nézzük, milyen mértékben normális, és mikor, illetve miként kell közbeavatkoznod.
Nyáron kevesebbet ehet a kutya, aminek több magyarázata van
A válasz egyrészt pont ugyanaz, mint az emberek vagy más állatok esetében: a megemelkedett hőmérséklet miatt csökkent aktivitás miatt a szervezetnek kevesebb energiára van szüksége. Tehát mivel a hőség miatt többet pihen a kutya, így nincs is szüksége annyi kalóriára, mint ha egész nap jönne-menne, játszana, terepszemlézne.
Másrészt a hormonháztartásra is hatással van a magasabb hőmérséklet, sőt, a napsütés mennyisége is, ami szintén összefügg a kutya étvágyával. A magasabb hőmérséklet és a több napfény lassabb anyagcserét eredményez. Mivel az étel lassabban emésztődik meg, az étvágy ezzel párhuzamosan kisebb lesz.
Melegben a kutya több pihenésre vágyik, ezzel párhuzamosan a kalóriaigénye is csökken
Emellett a kutatók úgy gondolják, a meleg megzavarhatja a kutyák érzékszervi működését is, így az étel kevésbé tűnhet ízletesnek vagy illatosnak.
Mindezekkel fordítottan a legtöbb kutyának télen, illetve már a hűvösebb idő beköszöntével megnő az étvágya, és elkezd raktárat növeszteni. Itt írtunk arról, hogy ez meddig megengedhető. Ám most térjünk vissza a nyárba!
Mint tudod, a mindennapok ritmusa nagyon fontos kedvenceink számára. Így ha abban valamilyen markáns változás áll be, az könnyen hatással lehet a kutya étvágyára is. Ha például a vakáció idején egész nap otthon vannak a gyerekek, az szokatlan lehet az ebnek. De ugyanígy a nyaralás, a költözés, a máskorra időzített séták, és bármi egyéb újítás miatt kevesebbet ehet a kutya.
Míg a meleg miatti étvágycsökkenés bizonyos mértékig normálisnak mondható, addig a változások, illetve az azzal járó stressz miatt megjelenő étvágytalanság már aggodalomra adhat okot. Ha azt látod, hogy kedvenced az új élethelyzetet rosszul viseli, kedvetlen, lehangolt, motiválatlan, és étvágya sincs, érdemes beszélned az állatorvossal.
Ha az étvágytalanság mellé más tünetek is társulnak, mihamarabb beszélj az állatorvossal!
Ugyanígy bármilyen gyanús társtünet esetén merüljön fel benned a gyanú, hogy a kutya valamilyen egészségügyi probléma miatt étvágytalan. Betegség, sérülés, és a miattuk megjelenő fájdalom is megváltoztathatja az állat étkezési szokásait. Figyelmeztető jelek a láz, a hányás, a hasmenés, az orrváladékozás, a köhögés, a tüsszögés, illetve bármilyen fizikai elváltozás.
Az étvágy csökkenése a kutya esetében gyakorta függ össze szív- vagy keringési problémákkal, emésztőrendszeri panaszokkal, máj- vagy veseelégtelenséggel, de pajzsmirigy-túlműködés, fogászati gondok, illetve egyéb fertőzések is okozhatják.
Ha valamilyen egészségügyi problémát vagy mentális gondot sejtesz, úgy mihamarabb orvoshoz kell vinned a kutyát, hogy kiderüljön, valóban baj van-e. Amennyiben igen, úgy az állatorvos megkezdi a szükséges kezelést, és ellát tanácsokkal az etetés tekintetében is.
Vannak trükkök, amikkel visszahozhatod kedvenced étvágyát
Amikor csak a hőség következtében csökken az étvágy, és a bevitt étel mennyisége nem drasztikusan kevés, úgy nincs különösebb teendőd. Ám ha úgy látod, az állat nagyon keveset eszik, akkor beszélj róla a doktorral. Az alábbi praktikákat pedig érdemes bevetned, hátha felébresztik a kedvencedben lakó ínyencet.
Vannak trükkök, amikkel visszahozhatod kedvenced étvágyát
Nyáron normális, ha csökken a kutya étvágya, de érdemes beszélni róla az állatorvossal. Egyéb tünetek jelentkezésekor pedig feltétlenül szükség van orvosi ellenőrzésre.
Hogy tovább bővítsük a kutyás receptjeid tárát, ide kattintva ajánlunk néhány hűsítő finomságot.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek