Ezek a kutyák csak etetőszékben képesek enni: eláruljuk, miért

Promo app

Töltsd le a We love Dogz appot!

Letöltés
A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Ezek a kutyák csak etetőszékben képesek enni: eláruljuk, miért

Közzétéve: 2025. 07. 05 - Fotók: Getty Images Hungary • 2 perc olvasás

jack russell terrier etetőszékben előtte eledel

Néhány etetőszékes videó alatt a mindentudó kommenthuszárok megpróbálják kardélre hányni a gazdákat, de szerencsére azért akadnak olyanok is, akik tudják, hogy mit néznek, vagy nem szégyellik megkérdezni korrekt hangnemben, ha nem.

A kutyák számára készült etetőszékek nem 21. századi bolondériák, hanem egy komoly betegség menedzseléséhez szükséges kiegészítők.

Miért ül a kutya etetőszékben?

Bár a babák után az eszközt sokan etetőszéknek hívják, a hivatalos neve Bailey-szék, és a nyelőcsőtágulat, vagy más néven a megaoesophagus nevű betegség menedzselésében nyújt hatalmas segítséget mind az állatnak, mind a gazdájának.

Mi az a nyelőcsőtágulat?

A megaoesophagus nem egy önálló betegség, hanem egy összetett állapot, amely során a nyelőcső elveszíti a mozgásképességét, kitágul, így tehát nem tudja hatékonyan a gyomorba juttatni az ételt. Ha a nyelőcső mozgása lelassul vagy megszűnik, az étel és a folyadék felgyülemlik benne, majd ennek következtében kialakul a regurgitáció, vagyis a nyelőcsőben rekedt ételt egy ponton a kutya kiöklendezi, még mielőtt az a gyomorba juthatott volna.

Értsd a kutyád! – Modern gazdik kézikönyve

Értsd a kutyád! könyv

Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most online kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!

Megveszem!

Bár a betegségtől szenvedő kutyák akár jó életminőséget is élhetnek, az állapotuk kezelése nehéz lehet, és sok időt, türelmet, valamint a gazdi részéről a helyzet mély megértését igényli, ezentúl szoros együttműködést az állatorvossal.

Az állapot ritkán visszafordítható, általában élethosszig tartó kezelést igényel. Azok a kutyusok, akiknél nem ismerték fel és nem kezelték a problémát, általában falánkak, mégis soványak és gyengék, mivel a tápanyag nem jut el a gyomorba. Előfordul, hogy az állatorvos vagy a gazdi egy kis dudort is észrevesz a nyak területén – ez a kitágult nyelőcső lehet. Elsőre nem biztos, hogy életveszélyesnek tűnik a betegség, de a valóságban az esetek körülbelül 40%-ában ezeknél a kutyusoknál kialakul aspirációs tüdőgyulladás, amelybe az állat nagy valószínűséggel belehal.

Hogyan segít a nyelőcsőtágulaton az etetőszék?

A betegség kezelése, szabályozása során nagyon fontos, hogy a kutya hozzájusson a megfelelő mennyiségű táplálékhoz. Mivel a nyelőcső kitágul, vízszintes helyzetben, 4 lábon szinte esély sincs arra, hogy a táplálék eljusson a gyomorba. Ezen segít a függőleges helyzet, amelyet tartani kell az etetés ideje alatt, és még utána is körülbelül 10–30 percen keresztül.

A nyelőcsőtágulat a komplikációk miatt végzetes lehet a kutya számára, a Bailey-szék azonban számos egyéb kezelési módszerrel összevonva szó szerint életmentő.

Képeken az év legnagyobb kutyás fesztiválja, a DOGZ Fesztivál

DOGZ Fesztivál

Számtalan csodálatos kutyusról készült fénykép az idei fesztiválon. Galériába gyűjtöttük, kattints ide és lapozz bele!

Kövess minket!

kutya nyelőcsőtágulat nyelőcső regurgitáció

Kapcsolódó cikkek