Így ellenőrizd helyesen, hogy a kutyád bolhás vagy kullancsos-e

A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Így ellenőrizd helyesen, hogy a kutyád bolhás vagy kullancsos-e

Közzétéve: 2025. 05. 23 - Fotók: welovedogz.hu; Getty Images Hungary • 2 perc olvasás

Kutya hempereg a fűben, miközben simogatják

A parazitamentesítő szerek használata mellett is ajánlott rendszeresen ellenőrizned kedvenced bundáját. De nem mindegy, milyen technikával és eszközökkel végzed az átvizsgálást!

Bár mind a kullancsok, mind a bolhák egész évben támadhatnak, tavasztól ősz végéig vannak jelen a legnagyobb számban. Amellett, hogy kutyádat az év egészében véded mind a belső, mind a külső parazitáktól, a szőrzet rendszeres ellenőrzése is elengedhetetlen.

Spániel a kertben Az élősködők ellen folyamatosan, egész évben védened kell kedvencedet / Fotó: welovedogz.hu

Hogy miért van erre szükség?

Egyrészt előfordulhat, hogy rosszul számítottad ki az általad használt készítmény soron következő adagjának idejét. Így kedvenced már nem védett a parazitáktól. És az is megeshet, hogy az adott módszer nem biztosít száz százalék védelmet, például a nem megfelelő használat okán.

Ezen túl vannak olyan szerek, amelyek használata mellett a kullancs vagy bolha belemehet ugyan a kutyába, de a bőrével vagy a vérével érintkezve idővel elpusztul. Ilyen esetben is a legjobb, ha a még élő rovart eltávolítod.

Járulékos haszon, hogy a bunda átvizsgálása során fény derülhet más jellegű problémákra, például sérülésekre, elváltozásokra, bőrbe fúródott toklászra. Így ez egy pluszérv a séták utáni ellenőrzésre.

Értsd a kutyád! – Modern gazdik kézikönyve

Értsd a kutyád! könyv

Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most online kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!

Megveszem!

Hogyan vizsgáld át kutyád bundáját?

A rövidebb szőrű fajtákkal könnyebb dolga van a gazdáknak, ám a hosszú, dús bundában könnyen elrejtőzhetnek az élősködők. Főleg, ha az még sötétebb színű is. 

Első lépésként finoman simogasd végig az ujjbegyeiddel az állat egész testét. Külön figyelemmel a fülek és a nyak környékére, a láb hajlataira, a faroktő sűrűbb szőrzetére. A kullancsok miatt pillants bele kedvenced füleibe, a szájába, vedd szemügyre a végbél, illetve a genitáliák környékét (kanoknál a heréknél is elrejtőzhetnek az élősködők), továbbá a mancspárnákat is vizsgáld át, ügyelve az ujjközökre. A nyakörv alatt is előszeretettel bújnak meg a vérszívók, így itt is vizslasd át a területet!

A bőrbe fúródott kullancsok kezdetben, mielőtt megszívnák magukat vérrel, egészen aprók, így minden egyenetlenséget ellenőrizz!

bolhafésű A bolhafésűvel könnyen felfedezheted a nem kívánt lakókat kutyád bundájában

Ajánljuk, hogy legyen alapfelszerelés otthonodban a sűrű fogú bolhafésű is, amivel nemcsak a rovarokat, de azok piszkát is el tudod távolítani a bundából. Ha nem vagy biztos benne, hogy bolhaürüléket vagy csak sima piszkot találtál-e, tedd nedvszívó papírra, és spriccelj rá vizet. Ha vörösesen feloldódik, akkor az a bolhából távozó megemésztett vér és kutyád egészen biztosan fertőzött.

Ha segítségre van szükséged abban, miként távolítsd el helyesen a kullancsot, ebben a cikkünkben videót is találsz. Tévedés, hogy a beszakadt fej a legnagyobb probléma: az az igazán veszélyes, ha a rovar potrohát összenyomod. Így ugyanis a kullancs a kutyádba öklendezheti a béltartalmát, esetlegesen a benne lévő kórokozókkal.

Képeken az év legnagyobb kutyás fesztiválja, a DOGZ Fesztivál

Dogz

Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várták az érdeklődőket május 1-jén a Városligetben megrendezett DOGZ Fesztiválon.

Itt olvashatod el képes beszámolónkat az első képgalériával.

Kövess minket!

bolha bolha veszéyei bolhafésű kullancs kullancsfertőzés paraziták parazitamentesítés élősködők élősködők elleni védelem külső élősködők

Kapcsolódó cikkek