Ezért kapkodnak láthatatlan legyeket a kutyák
2025. 04. 12. - Fotók: Getty Images Hungary
2025. 04. 12. - Fotók: Getty Images Hungary
Ha azt veszed észre, hogy kutyád látszólag minden ok nélkül a levegőbe kapkod, előfordulhat, hogy komoly probléma áll a háttérben.
A roham egy abnormális elektromos aktivitáskitörés az agyban. Amikor egy állat rohamot él át, az elektromos jelek túl aktívvá válnak, és abnormális működésbe kezdve különböző látható hatásokat eredményeznek a testben. Ez az abnormális aktivitás gyakran specifikus kiváltó ok nélkül jelentkezik, és általában magától megszűnik kezelés nélkül. A fókuszos roham esetében az agy egy adott területe érintett, és csak korlátozott hatásokat gyakorol a testre. Ezek jelentősen eltérhetnek, attól függően, hogy az agy melyik része érintett.
A légykapkodásos rohamok a fókuszos rohamok egy fajtáját jelentik, amikor a kutyánk úgy kap a levegőbe, mintha láthatatlan legyeket akarna elcsípni. Ezek az epizódok általában figyelmeztetés nélkül kezdődnek, miközben az ebünk pihen vagy nyugodt. Egyes kedvencek csak időszakosan és laza mozdulatokkal kapnak a levegőbe a kiesések ideje alatt, míg mások frusztrálttá válnak, vagy esetleg agresszívak lesznek. A légyharapásos epizódok alatt kis barátaink jellemzően tudatában vannak környezetüknek, és sok esetben még el is vonható a figyelmük a gazdáik által.
Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várnak május 1-én a Városligetben.
A légyharapásos és más, gyanított fókuszos rohamok kizárólagos megerősítéséhez elektroenkefalográfiás (EEG) vizsgálat szükséges. Ilyenkor rögzítik a kutya agyhullámait egy epizód során, hogy megállapítsák, vajon a viselkedést abnormális elektromos aktivitás okozza-e. Sajnos a légykapdosásos és egyéb fókuszos rohamok gyakran véletlenszerűen, előre nem láthatóan jelentkeznek, ami miatt ez a vizsgálat sok esetben kevésbé praktikus. Ezért gyakran „kizárásos diagnózis” születik. Ha a kutya légyharapásos vagy más fókuszos rohamok tüneteit mutatja, az állatorvos további vizsgálatokat végez, hogy kizárja az egyéb lehetséges okokat.
Ezeket a rohamokat egyszerű vagy összetett rohamként írják le, a kutya tudatosságának szintjétől függően, miközben a roham zajlik. Az egyszerű fókuszos roham során a kutya általában tudatánál marad, míg az összetett fokális roham során a tudatosság általában csökken.
Ha a fókuszos rohamok ritkák, akkor gyakran nem is szükséges kezelni őket. Azonban ha gyakori rohamokat tapasztalunk kedvencünk esetében, mindenképpen forduljunk állatorvoshoz, mert ezek kedvezőtlenül befolyásolhatják az eb életminőségét. A kezelés során sokszor tapasztalhatjuk a rohamok gyakoriságának vagy súlyosságának csökkenését.
Elképzelhető, hogy több különböző gyógyszer kipróbálására lesz szükség, hogy megtalálják a leghatékonyabb kezelést. Ritka esetben a fókuszos idővel generalizált rohamokká fejlődhetnek, ami jelentősen befolyásolhatja kis barátunk egészségét.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek