A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Gyomorhurut a kutyáknál: ezért se engedd, hogy séta közben felegyen valamit kedvenced!

Kövess Péter

2024. 07. 23.

2024_07_gettyimages-1164779474-scaled-e1721407268882.jpg

A gyomorhurut rendkívül kellemetlen lehet a kutya számára, és bár bizonyos esetekben magától elmúlik, állatorvosi kezelést is igényelhet.

Ha a kutya valami olyat eszik, amit nem kéne, gyakran gyomorhurut jelentkezik nála, de akár más okok is állhatnak a háttérben. Cikkünkben állatorvos segítségével jártunk utána az állapot tüneteinek és kezelésének.

2024_07_gettyimages-1201043502-1-scaled-e1721407411230.jpg Ha a kutya letargikus, étvágytalan, a gyomorhurut gyanúja is felmerülhet

A gyomorhurut a kutya szemszögéből

Dr. Bodó Andrea állatorvos kérdésünkre elmondta, a gyomorhurut nem más, mint a gyomornyálkahártya gyulladása. „Kiváltó oka sokszor nem derül ki, gyakran magától rendeződik.” Legfőbb tünete a hányás és az étvágytalanság.

Ellátása a kiváltó ok ismerete nélkül tüneti kezeléssel történik, ami magában foglalhatja a 24 órás koplalást, valamint a gyomornyálkahártya-védők és hányáscsillapítók adását injekciók formájában.

Ha a hányás nem szűnik meg, akkor több adagra szétosztva diétás táplálás is szükséges lehet. Amennyiben a tünetek nem csillapodnak, felmerülhet a krónikus gyomorhurut gyanúja. A szakember szerint ilyenkor még fontosabb a kiváltó okok felderítése, megszüntetése.

„A háttérben gyakran az áll, hogy séta közben megeszik valamit a kutya, míg máskor a kertből ás ki vagy a kukából lop el valamit, amit elfogyaszt. Okozhatja új típusú táplálék, vagy valamilyen gyógyszer is” – tette hozzá az állatorvos.

2024_07_gettyimages-1255881375-scaled-e1721407488703.jpg A gyomorhurut gyakori tünete a hányás

A gyomorhurut lehetséges okai

1.) Baktériumok

A bélproblémákért gyakran baktériumok felelősek, amelyek az elfogyasztott táplálékkal jutnak a bélbe. Bár egyes baktériumok ártalmatlanok, mások – mint például a szalmonella – gyomor-bél gyulladást okozhatnak. Az ilyen bakteriális eredetű fertőzések antibiotikumos kezelést igényelhetnek, bár az immunrendszer az egészséges bélbaktériumok támogatásával magától is megoldhatja a problémát.

2.) Vírusok

A parvovírus és az enterális koronavírus két olyan vírus, amely gyomor-bél rendszeri zavarokat okoz. A kettő közül az előbbi sokkal súlyosabb, és potenciálisan halálos is lehet. Mivel az antibiotikumok általában nem hatnak a vírusokra, ilyen típusú fertőzés esetén más, támogató jellegű kezelésekre lehet szükség.

3.) Paraziták

A bélférgek gyomorhurutot is okozhatnak. Többek között ezért is elengedhetetlen a parazitafertőzések megelőzése, és a kutyák védelme a kullancsokkal, bolhákkal és férgekkel szemben.

4.) Gyógyszerek

Ahogy az állatorvos is említette, bizonyos esetekben a gyógyszerek gyomorpanaszokat válthatnak ki, és megterhelhetik a bélrendszert. Érdemes tehát tájékozódni az esetleges mellékhatásokról, illetve szükség esetén kikérni az állatorvos tanácsát.

2024_07_gettyimages-1294235075-scaled-e1721407540644.jpg Ha egy kutya eszik a szemétből, az végződhet gyomorhuruttal

5.) Új táplálékok

Ha új táplálékot vezetsz be a kutya étrendjébe, és gyomorproblémák jeleit tapasztalod, lehet, hogy ez okozza a gondot. A gyors, átmenet nélküli váltás ugyanis az érzékeny kutyákból szisztémás reakciót válthat ki. Ennek elkerülése végett az új ételeket, eledeleket mindig fokozatosan vezesd be.

Ahhoz, hogy a bélbaktériumok alkalmazkodjanak az új táplálékhoz, egy teljes hétre is szükség lehet.

6.) Romlott étel fogyasztása

Ha a kutya romlott táplálékot fogyaszt, az nyilvánvalóan nem lesz rá jó hatással, és megzavarhatja a bélműködését. Ebben közrejátszik, hogy a romlott ételek penészgombákat vagy méreganyagokat tartalmazhatnak, amelyek súlyosan megbetegíthetik. Ilyen például a botulinum, a mikotoxinok és az aflatoxinok. Az, hogy milyen súlyú problémát okoznak, függhet az elfogyasztott mennyiségtől, a kutya életkorától és általános egészségi állapotától is.

7.) Ételallergia

Az ételallergia nem mindig merül ki a prüszkölésben és a taknyosságban, hanem akár gyomor-bél rendszeri zavarként is megnyilvánulhat. Így nem lehet kizárni azt a lehetőséget sem, hogy a kutya panaszait egy táplálékra adott reakció okozza.

Kövess minket!

állatorvos étvágytalanság gyomor gyomorhurut hányás kezelés kutya tünetek

Kapcsolódó cikkek

Egészség

2024_03_tacsko-beteg-szeret-fb-1024x535.jpg

A kutyád életébe kerülhet, ha ezt a két hangot összetéveszted

Egészség

Kutyaélet

Ápolás

2025_01_kutyapelenka-hasznalata-1024x535.jpg

A kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod

Ápolás
2025_01_shiba-inu-koromreszeles-1-1024x683.jpg

Ha kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás

Ápolás
2023_12_valoczi-tel-ho-fb-1024x535.jpg

A téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya

Ápolás

Oktatás