Mit tegyél, ha megsérült kutyád füle? A fejrázás és a fül duzzanata egyértelmű jelek lehetnek
Közzétéve: 2022. 01. 12 • 2 perc olvasás
Közzétéve: 2022. 01. 12 • 2 perc olvasás
Fülsérülések számos okból történhetnek. Jelen esetben a külső tényezők okozta sérülések okait vizsgáljuk, nem pedig a fertőzés miatt kialakult problémákat. Az alábbi irányelvek specifikusan olyan jellegű sérülésekre vonatkoznak, amelyeket a fülbe szorult tárgyak folytán keletkeztek, ugyanis ez viszonylag gyakori jelenség az ebek esetében.
A kutyák külsődleges fülsérülésének számos oka lehet, köztük akár harapás, esetleg valamilyen szúrás, ütés. Ám mégis a leggyakoribb problémát az olyan tárgyak okozzák, melyek valamilyen módon beleszorulnak a kutya fülébe. Ennek következményeként az eb heves fejrázásba kezd, mivel megpróbálja önerőből kimozdítani az idegen testet a füléből. Ilyenkor minden esetben kezelésbe kell venned a helyzetet és közbe kell lépned, hogy ne okozzon magának még komolyabb sérülést.
Általában erre igen szembetűnő, mondhatni egyértelmű jelek utalnak. A sérülést szinte minden esetben szemmel látható duzzanat kíséri. Nagyon sok esetben ez fokozódik azzal, hogy vérezni kezd az állat füle, sőt gyakorta gennyezés is kíséri a jelenséget. Az állat viselkedése is megváltozik, erőteljesen rázza a fejét, sőt a mancsával is piszkálhatja annak érdekében, hogy elmozdítsa a beszorult tárgyat. Ez viszont nagyon veszélyes lehet, ugyanis akár szét is repedhet egy véredény, ez pedig a fülszárny duzzadását, fülgyulladást is okozhat.
Amennyiben erre a jelenségre leszel figyelmes, akkor szinte biztosra veheted, hogy valamilyen fülprobléma történt. Ebben az esetben ellenőrizd a talajhoz közelebb eső fület, ugyanis több, mint valószínű, hogy az lesz a sérült. Ha egy kis tárgy látható benne – például fűmag vagy kavics –, próbáld meg nagyon finoman az ujjaiddal vagy csipesszel eltávolítani, de vigyázz, mivel a kutya érzékeny lehet. Ha nem tudod kiszedni a tárgyat, kösd be a fülét szorosan a fejéhez, hogy elkerüld a további károsodást, és vidd kedvencedet azonnal állatorvoshoz.
Komolyabb sérülések következtében előfordulhat, hogy a kutyának elkezd vérezni a füle. Ebben az esetben nedvszívó betéttel, például tiszta törülközővel vagy egészségügyi betéttel gyakorolj nyomást a vérző füllebeny mindkét oldalára néhány percig. Majd kösd be a füleket és rögzítsd a kutya fejéhez. Ezek után azonnal fordulj állatorvoshoz.
Persze az is előfordulhat, hogy sem a fülrázás, sem pedig a vérzés nem kíséri a sérülést, helyette remegés vagy komoly duzzanat jelentkezik. Sőt, dobhártyasérülés esetén akár még egyensúlyzavar jelei is mutatkozhatnak. Ebben az esetben is azonnal orvoshoz kell fordulni, ugyanis a sérülés komoly lehet.
Mindenképpen érdemes már megelőzésképpen gondoskodni az állat biztonságáról. Ügyelj arra, hogy semmi ne maradjon a földön vagy elérhető távolságban, ami bármilyen sérülést okozhat az állatnak. Amennyiben udvarral rendelkezel, azt is alakítsd a lehető leginkább kutyabarát módra: például a kis kavicsos részek veszélyesek lehetnek. Kellő elővigyázatosság mellett is előfordulhatnak balesetek, de jóval ritkábban.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Speciális igényű kutyát fogadnál örökbe? Erre mindenképp készülj fel!
Egészség • 3 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc