Miért fontos a féreghajtás? A kezeletlen kutya téged is megfertőzhet

A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Miért fontos a féreghajtás? Te magad is megfertőződhetsz, ha nem kezeled kutyádat

Közzétéve: 2020. 09. 10 • 3 perc olvasás

féreghajtó beadása

A féreghajtó rendszeres beadása a háziállatoknak rendkívül fontos. Ha elmulasztod, hatalmas veszélynek teszed ki magadat és kutyádat is.

A házi kedvencek féreghajtása 2002 óta kötelező, jogszabály írja elő. Nem véletlenül veszik ezt ilyen szigorúan. Rengeteg veszély leselkedik kedvencedre, és nem feltétlenül veszed észre rögtön a problémát, mivel nem mindig mutatkoznak meg a férgek az ürülékben. A veszélyforrás igen sokrétű és nehéz megelőzni. A kutyákra nem lehet minden másodpercben figyelni, és a baj egy pillanat alatt megtörténhet. A parazitákat pocsolyából való ivás után, ürülék vagy nyers hús evésekor szedheti össze a leggyakrabban.

kutya pocsolya Sose engedd, hogy kutyád a pocsolyákból igyon.

Férgesség leggyakoribb tünetei

  • hányás, hasmenés,
  • fenék harapdálása, szánkázás,
  • köhögés,
  • fáradékonyság,
  • felpuffadt has,
  • étvágyvesztés, fogyás,
  • viszketés,
  • fakó bunda,
  • székletben látható férgek

Az élősködők nagyszámú elszaporodása akár halálhoz is vezethet, hiszen a bélférgek elveszik a szükséges tápanyagokat a kutya elől.

Fontos megjegyezni, hogy minden féregfajta más tüneteket produkál. Ha bármelyiket észreveszed kedvenceden, azonnal keresd fel állatorvosodat, aki székletminta alapján meg tudja állapítani, mi okozza a problémát.

Az emberre is veszélyt jelent

A házi kedvenceknél előforduló bélférgek az emberre is veszélyt jelentenek, ezt a jelenséget hívják zoonózisnak. Éppen ezért fontos, hogy kutyával való érintkezés után moss kezet. A kisgyerekeknél ez kiemelten fontos, hiszen gyakran veszik szájukba ujjaikat.

baba eszik a kutyával Simogatás után mindig moss te is és gyermeked is kezet, főleg, ha enni készültök.

Tévhitek

Néhány gazda személyes sértésnek veszi, hogy az ő kutyája biztosan nem férges, nincs szüksége ilyen szerekre. Rendezett, tiszta környezetben élő állatokra is leselkedik a veszély, hiszen a séták során, a földben vagy akár cipőtalpon is megjelenhetnek a paraziták.

A másik tévhit, hogy a féreghajtó egyik mellékhatása a hányás és a hasmenés. A jó minőségű tabletták, paszták nem okoznak efféle problémákat, a szervezetre csupán minimális hatással vannak. Azonban a férgek idegrendszerét megbénítják és az ürülékkel együtt kiürítik azokat kedvenced szervezetéből. Ha nem találsz a bélsárban élősködőt, még nem jelenti azt, hogy kutyád egészséges. A peték és a lárvák szabad szemmel nehezen észrevehetőek, de a szer ezeket is kiüríti ugyanúgy, mint a kifejlett példányokat.

homokot evő kutya Ásás közben a földben élő férgek kutyád szájába kerülhetnek.

Mi ellen véd a féreghajtó?

Hogy pontosan mely férgek ellen véd egy bizonyos tabletta, paszta, eltérő lehet. Mindig alaposan olvasd át, mire ajánlják a szert. Általánosságban galandférgekre és fonálférgekre, összességében bélférgekre, illetve ezek megelőzésére használható. Egyes termékek a szívférgesség ellen is hatásosak.
A galandférgek általában fertőzött bolhák által jutnak kedvenced szervezetébe, ezért a külső paraziták elleni védekezés is igen fontos.

Hogyan kell adagolni?

A kutyáknak már két hetes koruktól kezdve érdemes rendszeresen féreghajtót adni. Erre azért van szükség ilyen korán, mert már az anyaméhben vagy szoptatáskor az anyatejjel együtt bekerülhetnek testükbe a paraziták. A kölyköknek érdemes paszta formában adagolni, így könnyebben tudod a szájukba juttatni.

A kiskutyák az anyatejjel is megfertőződhetnek, bár ez igen ritka. A férgek az anyatejjel együtt is bekerülhetnek a kölykök szervezetébe.

12 hetes korukig 14 naponta, féléves korukig havonta, azután három havonta érdemes kapniuk, életük végéig. Nagyobb korban már válthatsz tablettára, az állatorvostól könnyen eltanulhatod, milyen technikát alkalmazz a sikeres beadáshoz. Ha sikerül, nem kell mindig a doktor segítségét kérned. Érdemes több havi adagot vásárolni egyszerre és a naptáradban feljegyezni, mikor kell kutyádat féreghajtani. Léteznek marhahús ízesítésű készítmények is, amelyeket az állat nagy valószínűséggel szívesebben fogyaszt el.

Egyéb védekezés

A féreghajtás mellett fontos, hogy ha kertes házban laksz, mindig szedd fel az ürüléket, akár saját kutyádról van szó, akár idegen ebről. A séták alkalmával figyeld, hogy kedvenced ne egyen fel semmit a földről. Emellett tavakból, tócsákból se igyon, hiszen ez a férgek első számú telephelye. Kis odafigyeléssel ugyan növeled a parazitamentesség esélyét, de ez közel sem nyújt akkora védelmet, mint a rendszeres féreghajtás.

(Képek: Getty Images Hungary)

Kövess minket!

állatorvos betegség tünetei féreg a kutyában féreghajtás férgek

Kapcsolódó cikkek