Emberre és kutyára is veszélyes fertőzésre figyelmeztet a Semmelweis Egyetem
Közzétéve: 2025. 04. 27 - Fotók: Getty Images Hungary • 2 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 04. 27 - Fotók: Getty Images Hungary • 2 perc olvasás
Magyarországon is folyamatosan nő az echinococcosisfertőzések száma. A galandféreg okozta betegséget aranysakálok, rókák, illetve kutyák terjesztik, és az emberek esetében is súlyos állapotot idézhet elő.
Miképp arra dr. Kardics Kinga, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika Infektológiai Osztályának szakorvosa elmondta, az echinococcosis egy galandféreg okozta megbetegedés, ami ugyanúgy veszélyt jelent házi kedvenceinkre, mint ránk, emberekre.
A férgek vagy petéik – amelyek akár egy évig is életképesek maradnak – a rókák és aranysakálok bélsarával ürülnek. Ezt követően pedig elegendő, hogy kedvenced séta közben rossz helyen szaglásszon, hogy bejussanak az orrába vagy a szájába, vagy akár a szőrén is elviheti őket, ahonnan mosakodás közben nyalja le.
Az echinococcosis zoonózis, tehát állatról emberre is terjed. Elég, ha a fertőzött eb megnyalja a kezedet, te pedig kézmosás nélkül nyúlsz az arcodhoz, a szádhoz vagy az elfogyasztandó ételhez.
Egy Philips 7000 Series Vezeték nélküli porszívót, és egy Philips PureProtect Pro 4200 Series intelligens légtisztítót sorsolunk ki a DOGZ Klub tagjai között. Nincs más dolgod, mint 2025. április 30-ig csatlakozni, vagy ha már tag vagy, akkor regisztrálni a nyereményjátékra. Ezt itt megteheted!
Miképp az infektológus rámutat, fontos komolyan venni a betegséget, hiszen annak veszélyes következményei lehetnek: az echinococcosisfertőzés nyomán ciszták képződhetnek a májban, a lépben, a tüdőben, de akár az agyban vagy a csontokban is mind az állatok, mind az emberek esetében.
Az echinococcosis felismerése azért nehéz, mert a fertőzés gyakran hosszú évekig lappang, a ciszták ugyanis többnyire nem nőnek akkorára, hogy panaszt okozzanak. Emiatt általában véletlenül derül fény a megbetegedésre, többnyire más okból végzett képalkotó eljárások során. A tünetek függnek a ciszta mérete mellett annak elhelyezkedésétől is; a tüdőben lévők például köhögést, véres köpetet idéznek elő, míg a májban kialakult cisztákra hasi fájdalom, sárgaság utalhat.
Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várnak május 1-jén a Városligetben.
Szerencsére, ahogy ezt dr. Kardics Kinga is hangsúlyozza, a gondozott, rendszeresen és megfelelő módon féreghajtott kutyákat megóvhatjuk a fertőzéstől, ami egyúttal számunkra is egyfajta védettséget jelent.
Kutyák, macskák által okozott fertőzéses megbetegedést alig néhányat diagnosztizálnak havonta a klinika infektológiai szakrendelésén – emelte ki a szakorvos. Ugyanakkor nem csak a saját kutyánk jelenthet veszélyt: az ismeretlen, kóbor ebekkel való érintkezés után kiemelten fontos a higiéniai szabályok betartása, ahogy otthonunkban, úgy a kertben is. Alapvető fontosságú a kézmosás, és mivel a férgek és a peték ürülékkel távoznak a fertőzött állatból, így a kertünkben lévő növények, zöldségek és alacsonyan termő gyümölcsök is szennyeződhetnek az arra tévedt kutyák, rókák, esetleg sakálok miatt. Emiatt fogyasztás előtt minden terményt alaposan meg kell mosni.
Sajnos sok a tévhit, ahogy a rossz gyakorlat is gondot okozhat, így érdemes elolvasnod a legfrissebb ajánlásokat!
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Ezért nyújtózik olyan nagyot a kutya: nem csupán egy cuki szokás
Egészség • 2 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 percA téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya
Ápolás • 2 perc