A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Áttörés a belga juhászkutyák egyik súlyos betegségének felismerésében

Molnár Enikő

2024. 08. 22.

2024_08_tervuren-belga-juhasz-ul-a-fuben-1024x683.jpg

A gyomorrák viszonylag gyakori a belga juhászkutyák hollandiai populációjában, ezért a kutatók azon dolgoznak, hogy olyan DNS-tesztet hozzanak létre, amelynek segítségével minél hatékonyabban és korábban tudnak szűrni a betegségre. Úgy tűnik, hogy jó úton haladnak.

A belga juhászkutyák mondhatni reneszánszukat élik az utóbbi években. Egyre több figyelmet kap a fajta, bár a 4 alfajta közül vezető szerepet tölt be a malinois, legalábbis ami a népszerűséget illeti. Ám egyöntetűen elmondható róluk, hogy elképesztő munkamorállal rendelkeznek, fantasztikus teherbírásúak, és kiválóan ellátják a rájuk bízott feladatot. Így nem is olyan meglepő, hogy ezen ebek kiválóságán felbuzdulva sokan szeretnének otthonra egy ilyen kutyát, nem is sejtve, hogy valójában mennyi munkával járnak... A belga juhászkutyák nemrégiben főszerepet kaptak egy kollaborációban két nagy presztízsű, külföldi egyetem kutatói között, akik a gyomorrák megjelenését kutatták a fajtánál.

Malinois fut A malinois-t gyakran emelik ki a négy belga juhász közül

A belga juhászkutyák és a gyomorrák

Négyféle belga juhászkutyát különböztetünk meg, ezek a: malinois, tervuren, groenendael és laekenois. Mindegyiküknél vannak gyakrabban előforduló betegségek, mint például a csípődiszplázia. Ennek ellenére alfajtától (vagy variációtól) függetlenül azt szokták rájuk mondani, hogy általában egészséges kutyák.

A Hollandiában lévő belga juhászoknál viszont egészen gyakori betegség a gyomorrák, főleg a tervureneknél és a groenendaeleknél. Ezért fontos lenne, hogy minél hamarabb felismerjék vagy akár megelőzzék a betegség kialakulását.

A rák egy összetett betegség. A környezeti tényezők szerepet játszanak benne, de az utóbbi évek kutatásai egyértelművé tették, hogy a genetikai hajlam jelentős szereppel bír a gyomorrák kialakulásában a belga juhászkutyák esetében.

írják az Utrechti Egyetem honlapján.

DNS-vizsgálattal a kutyák egészségéért

Az Utrechti Egyetem kutató állatorvosai a Cornell Egyetem kutatóival együttműködésben olyan genetikai markereket azonosítottak, amelyek hatással vannak a gyomorrák kialakulására a belga juhászkutyáknál. A genetikai marker „egy olyan DNS-szekvencia, amelynek ismert fizikai helye van egy kromoszómán. A genetikai markerek segíthetnek összekapcsolni egy örökletes betegséget az azt okozó génnel.”

A jövőre nézve tehát ez azt jelenti, hogy létre tudnának hozni egy DNS-tesztet, amivel szűrni lehetne a gyomorrákra való hajlamra. Ez pedig segíthet az egészségesebb kutyák tenyésztésében, ami minden felelős tenyésztő céljai között szerepel.

Jól kiegészítjük egymást, és adatokat cserélünk az Egyesült Államokban és Európában lévő különböző kutyapopulációkról. Ez lehetővé teszi számunkra, hogy egy megbízható DNS-tesztet fejlesszünk ki a szűréshez, amit a tenyészkutyáknál is lehetne használni.

idézik a fent említett Utrechti Egyetem honlapján Sanne Hugen, az egyik résztvevő holland kutató szavait az amerikai egyetemmel való együttműködésről, illetve a későbbi implikációkról.

Groenendael A groenendael az egyik belga juhászkutyafajta, amelyiknél gyakori lehet a gyomorrák

A DNS-vizsgálatok rengeteg dologra fényt deríthetnek. Például, ahogyan a fenti példában is láthattuk, bizonyos betegségek örökletességének felderítésében is segítséget nyújthatnak.

 Tudj meg többet az egyik eddigi legnagyobb szabású kutyagenetikai vizsgálatról, aminek keretein belül viselkedéshez kapcsolódó géneket is megállapítottak.

Ha szeretnéd jobban megismerni a négy belga juhászkutyát, akkor olvasd el cikkünket, ahol részletezzük, hogy miben hasonlítanak, illetve miben különböznek ezek a kiváló ebek.

Kövess minket!

belga juhászkutya DNS DNS-teszt groenendael laekenois malinois rák tervuren

Kapcsolódó cikkek

Egészség

2024_03_tacsko-beteg-szeret-fb-1024x535.jpg

A kutyád életébe kerülhet, ha ezt a két hangot összetéveszted

Egészség

Kutyaélet

Ápolás

2025_01_kutyapelenka-hasznalata-1024x535.jpg

A kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod

Ápolás
2025_01_shiba-inu-koromreszeles-1-1024x683.jpg

Ha kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás

Ápolás
2023_12_valoczi-tel-ho-fb-1024x535.jpg

A téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya

Ápolás

Oktatás