A nagy hőség ronthatja a Balaton vízminőségét - itt ellenőrizheted
Közzétéve: 2023. 07. 19 • 2 perc olvasás
Közzétéve: 2023. 07. 19 • 2 perc olvasás
A napok óta tartó hőség minden élőlényre hatással van. A szakemberek a Balaton vizével kapcsolatban is figyelmeztetést adtak ki.
A kánikulát a legkönnyebben a vízparton lehet elviselni, és sokan élnek is ezzel a lehetőséggel. A természetes vizek azonban reagálnak a hőmérsékletváltozásra, és nem csak úgy, hogy felmelegednek: a bennük élő mikrovilág is változik. A Balaton vize a kutya számára is problémás lehet.
Mint az Országos Meteorológiai Szolgálat szakemberei magyarázzák, a víz másképp reagál a napsugárzásra, mint a szárazföld: a sugarak mélyen behatolnak a vízbe; a Balaton esetében egészen a tó aljáig. Emiatt a felszíni vízhőmérséklet és a mélyebb rétegek közötti hőmérséklet közötti különbség ritkán nagyobb 2-3 Celsius foknál.
A melegben pedig könnyebben szaporodnak a kékalgák, vagy más néven cianobaktériumok. Az algavirágzás általában lokálisan figyelhető meg, és esetenként különféle panaszokat idézhet elő.
A kékalgák által termelt toxinok nemcsak a vízi élővilágra hatnak, hanem az emberi szervezetre is veszélyesek lehetnek. A vízpermettel az orrba, légutakba és szembe kerülő kékalgák nyálkahártya bántalmakat, asztmatikus tüneteket okozhatnak. Fürdőzőknél felületi érintkezés esetén bőrirritációt, a véletlenül lenyelt vízzel az emésztőrendszerbe kerülve pedig lázat, hányást és hasmenést idézhetnek elő. Ez utóbbi különösen gyermekeknél gyakori, és sokszor súlyos problémákat okozó jelenség
– fogalmaz a Nemzeti Népegészségügyi Központ.
A kutyákra is vigyázni kell!
A kékalga mind az embernél, mind a kutyáknál okozhat problémát. Ahogy arról a közelmúltban beszámoltunk, Walesben egy kutya belehalt, hogy szennyezett vízből ivott: egy sziklamedencéből oltotta a szomját, amelyben alga tenyészett. Így mindenképp ajánlott betartani az óvintézkedéseket:
A cianobaktérium jelenlétére a zöldes színre váltó víz figyelmeztet. Jelenleg hazánkban csak kisebb algavirágzás észlelhető, főként a nyugati medencében.
Ugyanakkor fontos tudni, hogy a Balaton vízminőségét folyamatosan ellenőrzik. Ahogy Somogyi Boglárka, a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet Hidrobotanikai és Mikrobiális Ökológiai Kutatócsoportjának vezetője az Indexnek elmondta, ez azért is fontos, mert a Balatonból vízkivétel is történik, ivóvíz előállítás céljából.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ adatai szerint a tó vízminősége a délnyugati medencében (és további négy helyszínen) jó, az összes többi mérési ponton pedig kiváló. Ezen a térképen ellenőrizheted a hazai tavak vízminőségét.
Az algák természetesen nemcsak a Balatonban, hanem más természetes vizekben is megjelenhetnek, így emiatt is figyelj oda kedvencedre, ha vízparton hűsöltök.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Speciális igényű kutyát fogadnál örökbe? Erre mindenképp készülj fel!
Egészség • 3 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc