A gazdák legnagyobb tévedései: az állatorvosok is megdöbbentek
Közzétéve: 2025. 05. 09 - Fotók: Getty Images Hungary • 5 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 05. 09 - Fotók: Getty Images Hungary • 5 perc olvasás
Megesik, hogy a gazdik túlreagálják kedvencük panaszait, ahogyan az is, hogy épp fordítva, túl későn jut orvoshoz az állat. Tanulságképp hoztunk most viccesebb, és sajnos szomorúan végződő esetet is, hogy hasonló helyzetben tudd, miképp kell reagálni.
Dr. Bodó Andrea, valamint dr. Balatonyi Lilla állatorvosokat kérdeztük, melyek voltak a praxisuk során a legemlékezetesebb páciensek.
„Nekem az egyik legemlékezetesebb, feleslegesen túlreagált esetem éjszakai ügyeletben történt, méghozzá egy kullancseltávolítás” – idézi fel Bodó doktornő. Ám hamar kiderült, hogy mégsem egy kis rovar okozta az egész család nyugalmát megzavaró riadalmat. A kutyussal hajnali 1 óra magasságában érkeztek meg a rendelőbe. Addigra, a gazdák elmondása szerint, már az egész család hiába próbálkozott a kedvencükben felfedezett kullancs eltávolításával, nem jártak sikerrel. A hosszú huzavona következtében a kutya nyugtalanná vált, és menekült a rajta segíteni próbáló családtagok elől. Az érintett terület pedig kivörösödött és érzékeny lett a hosszú ideje tartó piszkálástól.
Az igazi döbbenet akkor következett, mikor az állatorvos szemrevételezte a rovart – amiről kiderült, hogy egy emlőbimbó!
Hosszú magyarázatra szorult, hogy nemcsak a szuka, de a kan kutyáknak is vannak emlőik. A férfiak mellbimbóival vont párhuzam hihetetlen hatást gyakorolt a kutya gazdáira, akik ennek köszönhetően felbecsülhetetlen értékű tudással gyarapodtak az ügyeleti látogatás során.
Azonban az állatorvos azt nagyon dicséretesnek tartja, hogy egyre több gazda veszi komolyan a kullancs okozta veszélyeket, mint a babéziózis, a Lyme-kór vagy a kullancs terjesztette vírusos agyhártyagyulladás, azaz a kullancsencephalitis. Mint hangsúlyozta, a legfontosabb a megfelelő védekezés (akár tablettával, akár bőrre cseppenthető spot-on készítményekkel). Valamint azt is lényegesnek tartja, hogy legyen a háztartásban kullancskiszedő kanál (és ne csipesz, amivel nehéz helyesen eltávolítani a bőrbe fúródott élősködőt.) Ugyanakkor sikertelenség esetén sem indokolt, hogy valaki az ügyeletre szaladjon a kullancsos kutyával.
A macskák is tudnak meglepetést okozni
A doktornő pályafutása alatt gyakran találkozott már haldoklónak vélt, vergődő macskával is, akiknek kétségbeesett gazdái megnyugtató magyarázatot kaptak: a cica csak ivarzik, azaz köznyelviesen tüzel. Mi pedig hallottunk már olyan anekdotát, miszerint egy hörgő macskánál sejtettek tüdőgyulladást, akiről kiderült, hogy csak dorombolt.
A mókásabb esetek közé tartozik annak a kaukázusi juhászkutyának a története is, akivel szintén ügyeleti időben keresték fel az állatorvost. Az aggódó gazdák bélcsavarodásra gyanakodtak az elmondásuk szerint „hirtelen hatalmassá vált” has miatt. Ez a tünet, főképp nagy testű ebek esetében, valóban az életveszélyes gyomorcsavarodás tünete, ami azonnali, életmentő műtéti beavatkozást tesz szükségessé. A feltűnően jókedvű ebbel (ami már önmagában szokatlan volt egy ilyen súlyos állapot esetében) a fizikális vizsgálat után azonban Bodó doktornő nem az ilyen esetben protokoll szerinti röntgen-, hanem az ultrahangkészülék felé vette az irányt. Az áttapogatás során ugyanis sem folyadék-, sem gázfelhalmozódást nem érzékelt. Ellenben szöget ütött a fejében a gyanú, amit az ultrahang igazolt is: a kaukázusi vemhes volt!
Rengeteg kiskutya volt a képernyőn, egész nagyok már
– idézte fel az orvos. Valószínűleg a gazdák ebben az esetben is igencsak meglepődtek a nem is sejtett családbővülés hallatán. Az más kérdés, hogy az áldott állapot eléréséhez a kutyának párosodnia kellett. Ahogy a kölykök sem egyik napról a másikra érték el a méretüket az anyjuk hasában, így az minden bizonnyal fokozatosan gyarapodott.
Ezek az esetek rámutatnak, mennyire fontos állattartói részről a megfelelő tájékozódás és tájékozottság a házi kedvencek anatómiáját, szokásait, és hozzátennénk, hogy a szükségleteit tekintve is. Ahogy az is kiemelten fontos, hogy a gazda tudja, milyen tünetek, fizikai, illetve viselkedésbeli változások indokolják az azonnali vizsgálatot. Ezekre is hozott példát a doktor.
Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most 10% kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!
Az egyik tipikus, hogy a kutya 1, de inkább 3-5 nap étvágytalanság, bágyadtság, kedvetlenség után jut el az orvoshoz. Mint Bodó doktornő rámutat, a gazdák gyakran arra várnak, hátha kedvencük magától is jobban lesz. Ellenben a legtöbb esetben a gyors fizikális vizsgálatot követően (amelynek során alacsonyabb testhőt, sápadtabb nyálkahártyákat és teltebb hasat állapít meg a doktor), már sietnek is az állattal ultrahangra, hasűri vérzés gyanújával. Ami gyakran egy már kifakadt daganatból származik. A legáltalánosabb a lépdaganat. Ezek az elváltozások sokáig észrevétlenül növekednek, ám elegendő egy rossz mozdulat ahhoz, hogy megrepedjenek; és igen bő vérellátottságú szerv lévén ez hamar kritikus állapotot eredményez.
Ilyenkor a jó (vagy csupán jobb) hír, hogy a legtöbb esetben még van mód a daganat eltávolítására, és az állat megmentésére, azonban
a szétszóródó daganatsejtek miatt az áttétképződés valószínűsége nagyon magas. Mivel általában rosszindulatú elváltozásról van szó, ez jelentősen rontja a prognózist, azaz a várható kimenetet. A szövettan eredményétől függően, rosszindulatú daganat esetében ez átlagosan mindössze 3 hónap túlélési időt jelent.
Mindezek érthető módon sokkolhatják a gazdát, akik pusztán egy kis rosszulléttel vitte be kedvencét.
Ahogy arra valamennyi állategészségügyi cikkünkben felhívjuk a figyelmet, egészséges kutyák esetében évente, idős vagy krónikus betegséggel élő ebeknél pedig félévente, vagy akár gyakrabban, ahogy a doktor elrendeli, szükséges elvégezni a rutin állatorvosi kontrollvizsgálatokat. Az időben felfedezett, még korai stádiumban lévő egészségügyi problémák kezelése egyszerűbb és hatékonyabb, az állat gyógyulási esélyei pedig jobbak, mint egy előrehaladott betegségnél.
Dr. Balatonyi Lilla is megosztott egy tanulságos esetet, amelyben szintén hasonló panaszokkal (bágyadtság, csökkent étvágy és érdeklődés a korábban kedvelt dolgok iránt) fordultak hozzá egy német juhászkutya gazdái. Mint a vizsgálatok során kiderült, idegen anyag volt az állat gyomor-bél rendszerében, az eltávolításánál pedig fény derült arra, hogy ezek egy szétrágott labda darabjai. Ami pedig az igazán sokkoló az eset kapcsán, hogy a játéknak már évekkel ezelőtt nyoma veszett.
A németjuhász kölyökként kifejezetten jó súlyban volt, majd hirtelen lefogyott. Minden bizonnyal ekkor ette meg a labdáját, és ez állt az étvágycsökkenés hátterében. Azonban a gazdák elfogadták, hogy felnőttként ő ilyen vékonyabb alkat, így a súlyosabb panaszokig nem gondoltak arra, hogy valami baj lehet.
A kutyus mondhatni, szerencsés, hiszen a lenyelt műanyag rövid időn belül életveszélyes állapotot idézhetett volna elő. Ugyanakkor nagyon hosszú ideig szenvedett a helyzettől, ami több mint sajnálatos. A játék eltávolítása után azonban sikeresen felépült.
Ennek kapcsán is csak azt tudjuk hangsúlyozni, hogy minden apró, gyanúra okot adó változásra légy figyelmes, és inkább beszélj róla az orvosotokkal.
Ebben a rövid videóban dr. Balatonyi Lilla foglalja össze, milyen tünetekre kell odafigyelnünk:
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Ezért „radírozhat” a kutyád – nem biztos, hogy kukacos
Egészség • 3 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc