Mi okozza a vizeskutya-szagot?
2024. 07. 23.
2024. 07. 23.
Elég csak írni róla, máris mintha éreznénk az orrunk mélyén ezt a semmihez sem fogható szagot.
A vizes kutya szaga tulajdonképpen nem is magából a kutyából árad, hanem azokból a mikroorganizmusokból (élesztőgombák, baktériumok), amelyek a bőrükön és a szőrükön élnek. Ezek illékony vegyületeket bocsátanak ki, amelyek a víz elpárolgása során a levegőbe kerülnek. Ez növeli a kutyát körülvevő levegő páratartalmát, és mivel a párás levegő több szagmolekulát tartalmaz, a buké csak tovább erősödik.
Bár azt jól tudjuk, hogy bármelyik kutya lehet büdös, néhány fajta hajlamosabb a rossz szagra a testfelépítése okán. Például vegyük a shar peit, amely bőrredőinél fogva megtarthatja a nedvességet, ami a fent részletezett dolgok miatt problémás. De ilyen a mopsz, valamint a francia és az angol bulldog is. Az intenzívebb aroma egy vizes kutya esetében lehet a zsírosabb bőr eredménye is, mint például a basset houndoknál, vagy a megnövekedett nyáltermelés következménye, mint mondjuk az újfundlandi esetében, illetve a különböző masztiffoknál. Ezen ebek tisztán tartására picivel nagyobb gondot kell fordítanod.
A nedveskutya-szagtól pedig csak úgy tudsz hatékonyan megszabadulni, ha megfürdeted a négylábút, majd rendesen meg is szárítod, így a víz nem kezd elpárologni a szőréről és a bőréről, ezzel felerősítve az odort.
Ha már itt tartunk, az emberi izzadság is hasonlóképpen működik. A verejtékünk tulajdonképpen egy sós, szinte teljesen szagtalan folyadék. Az emberek esetében a csípős testszag akkor alakul ki, amikor az izzadság érintkezik a bőrön természetes formában lévő baktériumokkal, majd azok elkezdik lebontani a benne lévő fehérjemolekulákat, és ennek eredményeként szagot termelnek. Ezért jó módszer a kellemetlen buké megakadályozására az, ha tiszta, megmosott hónaljra kenjük fel közvetlenül fürdés után az izzadásgátlót, vagy ha mandulasavat, glikolsavat vagy szalicilsavat viszünk fel a tiszta hónaljra. Ezek az összetevők csökkentik a bőr pH-értékét, amely pedig csökkenti a bőrön élő baktériumok túlélési esélyét.
Ha bizonytalan vagy azzal kapcsolatban, hogyan kell helyesen fürdetni a kutyát, Demeter Krisztina kutyakozmetikus elmond minden fontos tudnivalót a procedúráról.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek