Így ápold a kutyád szőrét télen: fontos, hogy hóesés után is megszárítsd!
2021. 12. 17.
2021. 12. 17.
A téli ápolás komplikáltabb, mint a többi évszakban, hiszen sokkal több mindenre kell odafigyelni annak érdekében, hogy a kutyád maximálisan egészséges maradjon. Nem szabad kiengedni vizesen a szabadba, és mindig meg kell szárítani a nedves szőrét, ugyanis nagyon könnyen kaphat tüdőgyulladást. Összegyűjtöttünk még néhány tanácsot, melyeket érdemes megfogadnod ezekben a hónapokban.
Mivel a kutya tartózkodási helyétől függetlenül ki van téve az évszakok változásainak, ezért az időjárásnak megfelelő módon kell ápolnod. Mivel a tél minden esetben több nedvességgel jár, így könnyebben kaphatnak el a kutyák mindenféle bőr- és fülfertőzést, amiket rendszeres ápolással ki lehet küszöbölni.
Elsősorban azért, mert a hideg és meglehetősen száraz levegő nagyon rossz hatással van a kutya bőrére. Könnyen kiszárítja és allergiát, illetve irritációt okozhat. Fakó lesz, elkezd hullani, sőt súlyosabb esetekben bőrpír és kiütések is jelentkezhetnek. A párásítás jó megoldás lehet, de vigyázz, milyen készüléket használsz, az illóolajokkal kapcsolatban pedig mindenképpen kérd ki állatorvosotok tanácsát.
Bár nincs vedlési időszak, a folyamatos kefélés ne maradjon el, hiszen így a bunda egészséges és ragyogó marad. Ezenfelül azokat a kutyákat, akik nem bírják a hideget, érdemes felöltöztetni ebben az időszakban, illetve kintről beengedni. Ha megfáznak, az nem csak egészségükre, hanem szőrük állapotára is kihat. A legfontosabb a téli időszakban, hogy amikor vizes a kutya, akkor szárítsd meg, vizesen ne engedd ki a lakásból. Szintén érdemes figyelni a mancsok megfelelő tisztítására, ugyanis a nagyvárosokban a jégszilánkok, a fagyott hó, a sózás szétmarhatja a lábat. A mosás, szárítás, krémezés sokat segít ez ellen.
Ebben az időszakban könnyeben kaphat az állat fülfertőzést, főleg ha valamilyen jellegű allergiától szenved. A legfontosabb, hogy por- és szennyeződésmentes legyen a kutya környezete. Ennek érdekében érdemes gyakrabban porszívózni, illetve ajánlott többször mosni a kutya fekhelyét és játékait egyaránt. Annak érdekében, hogy ne legyen nedves a kutya hallójárata, fürdetés közben alkalmazz specifikusan kutyáknak kifejlesztett füldugót, ezzel megelőzve azt, hogy víz kerüljön a fülébe. Érdemes heti kétszer megtisztítani a fül körül elhelyezkedő szőrt, illetve a külső hallójárat egész területét. Amennyiben furcsa szagot érzel, azonnal fordulj állatorvoshoz, ugyanis a kellemetlen aroma fertőzésről árulkodhat.
Végezetül fontos tudni, hogy az ápolás a táplálkozásnál kezdődik. Ameddig belsőleg nincs rendben az állat, addig hiába alkalmazod a legprofesszionálisabb szőrápoló szereket, alig hatnak majd. Az egészséges szőrhöz elengedhetetlen, hogy a kutya megfelelő mennyiségű omega-6 és omega-3 zsírsavakat fogyasszon, melyek a leggyakrabban a halolajban és a lenmagban fordulnak elő. Ezek esszenciális zsírsavak, melyek a bőr egészségét, a szem élességét, és az agyműködést is stimulálják, de ezen felül pozitív hatásuk van a bél- és ízületi gyulladások kezelésében is. A helyes arány megtalálásához mindenképpen kérd ki szakember vagy orvos véleményét. Továbbá elengedhetetlen, hogy a téli időszakban olyan ételeket adj a kutyádnak, melyeknek magasabb a kalóriatartalma. Illetve figyelj oda arra is, hogy ne egyen havat, ugyanis ez könnyen mandulagyulladást okozhat számára.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek