A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Zabfürdő a kutyáknak: egy gyengéd megoldás az érzékeny bőrű ebeknek

Molnár Enikő

2024. 08. 30.

2024_08_golden-retriever-furdokadban-ul-1-1024x683.jpg

Időnként megesik, hogy kedvencünk enyhébb bőrproblémákkal küzd, amelyek viszketést vagy korpásodást váltanak ki. Az ilyen esetekben nagyon jól jöhet egy kímélő, mégis hatékony megoldás, mint például a zabfürdő.

A zab az utóbbi évek egyik „sztárétele” lett – könnyen és sokféleképpen elkészíthető, laktató, olcsó, és még egészséges is. Ám nemcsak a konyhában kaphat szerepet ez a gabonaféle, kedvencünk ápolásában is segíthet. A kutyáknál viszonylag gyakori probléma lehet a viszketés, aminek hátterében allergiától kezdve az aktuális időjáráson keresztül egészen a súlyosabb bőrproblémákig bármi állhat. Ha súlyosabb tüneteket is észreveszünk kedvencünkön, mindenképpen érdemes meglátogatni az állatorvost. Ám az enyhébb esetekben, vagy az általános ápolás részeként azoknál a kutyáknál, akik hajlamosak az ilyen problémákra, nagyon jól jöhetnek a különböző házi praktikák, például a zabfürdő.

fekete-fehér kutya vakarja magát Gyakori probléma a kutyáknál a vakarózás különböző bőrproblémák és allergia miatt

Milyen előnyei lehetnek a zabfürdőnek?

A zabfürdő (avagy zabkásafürdő) egy „bőrvédő”, ami gyengéd, mégis hatásos megoldást nyújt a viszkető, száraz bőrre. Egyfelől gyulladáscsökkentő hatása van, másfelől pedig segít a bőrnek védőréteget képezni és hidratáltan maradni.

Hogyan készíts kedvencednek zabfürdőt?

A zabfürdő készítésének folyamata igazán egyszerű, nem igényel sok időt, sem összetevőt. Kelleni fog hozzá egy fürdőkád vagy egy elég nagy lavór, amibe belefér kedvencünk. Emellett természetesen zabpehelyre is szükség lesz, ami lehet akár apró szemű vagy teljesen sima is, mert mielőtt még elkészítjük vele a fürdővizet, úgyis le kell darálni. Nagyobb testű kutyák fürdővizéhez 45–90 g zabpehely, kisebb testű ebekéhez pedig 30 g zabpehely finom szemű porrá őrölése szükséges. Vannak, akik a fürdővízhez még hozzáadnak tejet vagy olívaolajat, ám ezek nem feltétlenül szükségesek.

Mielőtt még összeállítjuk a fürdővizet, érdemes előre tesztelni, hogy elég simává őröltük-e a zabot. Keverjünk el egy evőkanál zabőrleményt egy pohár langyos vízben. Akkor jó, ha a keverék kinézete tejre emlékeztet. Ezután töltsük meg a kádat langyos vízzel (kb. kutyánk mellkasának vagy hasának magasságában), és keverjük bele a porrá őrölt zabot (érdemes lehet a kád aljára valamilyen csúszásgátló szőnyeget vagy egy törülközőt tenni). Vannak, akik kevésbé őrlik finommá, és mondhatni, „zabteát” készítenek belőle, ám többen ajánlják az első metódust.

A türelem próbája

A zabos fürdővízzel öblítsük le kedvencünket, masszírozzuk át a keverékkel, majd várjunk 10 percet. A lényeg az lenne, hogy ne tudja magáról ledörgölni ebben a néhány percben a zabos vizet, és legyen ideje hatni a keveréknek. Végül öblítsük le langyos vízzel, és töröljük át kedvencünket.

Szeretnénk még egyszer hangsúlyozni, hogy a zabfürdő nem megoldás minden bőrproblémára, de egy hasznos eszköz lehet az enyhébb kellemetlenségek gyógyítására, enyhítésére. Ha szeretnél többet megtudni a bőrbetegségekről, és arról, hogy mikor érdemes állatorvoshoz fordulni, olvasd el korábbi cikkeinket.

Kövess minket!

bőrápolás bőrbetegségek kutyafürdetés zabfürdő

Kapcsolódó cikkek

Egészség

2024_03_tacsko-beteg-szeret-fb-1024x535.jpg

A kutyád életébe kerülhet, ha ezt a két hangot összetéveszted

Egészség

Kutyaélet

Ápolás

2025_01_kutyapelenka-hasznalata-1024x535.jpg

A kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod

Ápolás
2025_01_shiba-inu-koromreszeles-1-1024x683.jpg

Ha kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás

Ápolás
2023_12_valoczi-tel-ho-fb-1024x535.jpg

A téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya

Ápolás

Oktatás