Milyen sűrűn kell megfürdetni a kutyát? Az állatorvos válaszol
2024. 09. 20.
2024. 09. 20.
A gyönyörűen fénylő, ápolt bunda igazán szép látvány, és a kutyus egészségi állapotáról is árulkodik. De ha így szeretnénk látni kedvencünket, ahhoz valóban szükség van rendszeres fürdetésre? Árt az egészségének, ha túlzásba visszük? Állatorvost kérdeztünk a témában.
A fürdetés mind a kutya, mind a gazdi számára stresszes lehet. Általában egyik félnek sem fűlik a foga hozzá, ráadásul nagy rumlival is jár. Sok kutyatulajdonos ennek ellenére rendszeresen sort kerít rá.
Dr. Bodó Andrea állatorvos azt mondja, bárki bármit gondol, a kutya alapvetően nem igényel fürdetést. Legfeljebb akkor, ha szennyeződik a szőre vagy bőrgyógyászati kezelésre szorul. „Természetes vizekben nyugodtan fürödhet, de a rendszeres, samponos fürdetés felesleges, sőt akár ártalmas is lehet. A gazdik sokszor emberi samponokat, tusfürdőket használnak hozzá, amelyek kiszáríthatják a kutya bőrét, illetve viszketést és gyulladást okozhatnak.”
A kutyakozmetikákban legalább kutyasamponnal végzik a fürdetést, de egy egészséges kutya esetében ezt is feleslegesnek tartom.
Más állatorvosok szintén azon az állásponton vannak, hogy az egészséges kutyát nincs értelme megfürdetni, feltéve, hogy nem koszos vagy nincs kellemetlen szaga. Gondolj csak a vadkutyákra: ők egyáltalán nem fürdenek, sampont pedig végképp nem használnak.
A szakemberek szerint a gazdik gyakran azért fürdetik a kelleténél többet a kutyát, mert nem akarják, hogy a kinti játék után bepiszkolja a lakást. Amíg az állatnak nincs valamilyen specifikus egészségügyi problémája, valószínűleg nem származik belőle kár.
Ha viszont a kutya bőrbetegségben vagy allergiában szenved, a fürdetés előtt mindenképp ki kell kérni az állatorvos tanácsát!
Baktériumfertőzés vagy korpásodás esetén az állatorvos kifejezetten javasolhatja a fürdetést, amihez gyógyszeres kondicionálót írhat fel.
A kutya önállóan is ápolja magát, ami elősegíti a szőrtüszők növekedését és támogatja bőre egészségét, ettől független hasznos lehet időnként átkefélned kedvenced szőrét. Így megszabadulhatsz a hulló szőrszálaktól, eltávolíthatod a toklászokat, bogáncsokat és vérszívókat, gátat szabhatsz a kellemetlen szagok kialakulásának, illetve
megakadályozhatod a fájdalmas szőrcsomók kialakulását.
A gyakorlat olyan szempontból is hasznos, hogy megkönnyíti a kutya számára nehezen hozzáférhető területek – például a mellkas és a farok – tisztán tartását, valamint lehetőséget ad a bőrfelület alatt esetlegesen előforduló dudorok, csomók észlelésére, amelyek beavatkozást igényelhetnek.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek