A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Farkaskarom kisokos: tényleg menjen vagy inkább maradjon?

László Enikő

2021. 04. 20.

farkasköröm

A kutyák farkaskarmának eltávolítása gyakran vitatéma. Mielőtt eldöntjük, menjen-e vagy maradjon, figyelembe kell vennünk az egészségügyi okokat.

A kutyák ujjon járó állatok, tehát négyszer négy lábujjon állnak. Sok egyednek van ötödik lábujja, ez az úgynevezett farkaskarom. Ez nem érintkezik a talajjal és gyakran felesleges, problémát okozó tényező csupán. A farkaskarom nem minden kutyán nő ki. Egyes fajtáknál megléte standard elvárás, másoknál kiállításokon kizáró ok. De miért okoz ekkora bonyodalmat egy kicsi karom?

A kutyák karomápolására kiemelt figyelmet kell fordítani.A kutyák karomápolására kiemelt figyelmet kell fordítani.

Kinek és miért hasznos a farkaskarom?

A farkasok esetében az ötödik lábujj segítségével nehéz terepen könnyebben tudnak támaszkodni, kapaszkodni. Egyszerűbb a súlyelosztás és az egyensúly megtartása is. Ha az ötödik ujj a talajt éri, az állat érzékeli, hogy emelkedőn van, ezért megváltoztatja a testtartását annak érdekében, hogy könnyebben tudjon állni.

Futáskor a karom meglétével gyorsabban és biztonságosabban képesek irányt változtatni, ugrani. Emellett segít a zsákmány megragadásában, a stabilabb fogásban is.
A kutyáknak ezekre a képességekre kevésbé vagy egyáltalán nincs szüksége. Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy ideje csonkolásba kezdeni. Ám az eltávolítás nem minden esetben értelmetlen.

Farkas mancs.Farkas mancs.

Néhány tenyésztő, fajtától függően már kölyökkorban, 3-5 naposan levágja a kiskutyák farkaskörmét, mert akkor az még igen laza, így a művelet kevesebb fájdalommal jár. Az apró beavatkozást ilyenkor még csak minimális vérzés kíséri, amit könnyű elállítani. Nagyobb korban, ha úgy döntenél, hogy a felesleges karomnak mennie kell, érdemes az ivartalanítással egy időben elvégeztetni a műveletet, mert akkor nem kell külön ezért elaltatni kedvencedet.

Miért menjen?

Az ötödik ujj a legtöbb mai kutya számára felesleges, emellett sok hátránya is lehet. Előfordul, hogy a köröm túl lazán csatlakozik a mancshoz, ezért szinte lifeg, mozgás közben bármibe beleakadhat. Ezen túlmenően nem érintkezik a talajjal, ezért nem is kopik. Könnyen túlnő, ami balesetekhez, a köröm erős fájdalommal járó leszakadásához vezethet.

A farkaskarom, ha nem ügyelünk rá, bele is nőhet a bőrbe.A farkaskarom, ha nem ügyelünk rá, bele is nőhet a bőrbe.

Ha a kutya gyakran nyalja a mancsát, érdemes megnézni, nem a farkaskarmával történt-e baj. Amennyiben igen, a sebet fertőtlenítsük le és kötözzük be, mert a folyamatos nyaldosással fertőzést okozó baktériumok kerülhetnek bele. Érdemes állatorvosnak is megmutatni, aki szükség esetén eltávolítja a fájó karmot.

Különleges farkaskarmok

Néhány fajtánál elvárás az ötödik ujj megléte. Létezik olyan eb, akinek kettős farkaskarma van. Ilyen a pireneusi hegyikutya, akit emiatt sokujjú kutyának is neveznek. Ennek a fajtának a hátsó lábain is nő farkaskarom, ami szintén igen ritka jelenség. Ennek ellenére ő sem igazán használja őket. Nevéből eredően, valószínűleg kitenyésztése idejében még jól jöhetett egy két plusz ujj a sziklás hegységekben.

Pireneusi hegyikutya farkaskarma közelről.Pireneusi hegyikutya farkaskarma közelről.

A kutya körmének szakszerű és rendszeres vágása rendkívül fontos. Ha ez elmarad, sok problémát okozhat, ami könnyen megelőzhető. Előfordulhat, hogy mivel nem kopik, a farkaskarmot gyakrabban kell vágni, mint a többit. Érdemes erre rendszeresen figyelmet fordítani.

(Képek: Getty Images Hungary)

Kövess minket!

állatorvos egészség farkaskarom körömvágás kutya kisokos

Kapcsolódó cikkek

Egészség

2024_03_tacsko-beteg-szeret-fb-1024x535.jpg

A kutyád életébe kerülhet, ha ezt a két hangot összetéveszted

Egészség

Kutyaélet

Ápolás

2025_01_kutyapelenka-hasznalata-1024x535.jpg

A kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod

Ápolás
2025_01_shiba-inu-koromreszeles-1-1024x683.jpg

Ha kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás

Ápolás
2023_12_valoczi-tel-ho-fb-1024x535.jpg

A téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya

Ápolás

Oktatás